Lidzbark Warm.: Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych babć i dziadków – ostrzegajmy ich przed oszustami
Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać tzw. „wnuczkom”, fałszywym policjantom czy osobom podającym się za pracowników opieki społecznej. To zapewne pozytywny efekt kampanii informacyjnych realizowanych przez policję. Nadal jednak odnotowujemy przypadki tego typu przestępstw, gdzie w wyniku oszutwa pokrzywdzonymi są osoby starsze.Pamiętajmy, że nigdy nie wiemy, kiedy oszuści zaatakują.
Osoby w podeszłym wieku stają się często ofiarami oszustów. Wykorzystują oni dobre serce seniorów i bogacą się ich kosztem. Dla wielu oszustów taki nielegalny proceder stał się stałym źródłem dochodu, dla którego gotowi są odrzucić jakiekolwiek normy prawne i moralne. Niestety pomimo wielu próśb i apeli o rozsądek, przy postępowaniu w tego typu sytuacjach, wciąż dochodzi do oszustw. Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych zmieniają cały czas metody swojego działania. Podszywają się pod krewnych, pracowników różnego rodzaju instytucji, czy też funkcjonariuszy. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej krewnym „będącym w potrzebie”. Podszywając się za bliską osobę próbują wmówić nieprawdziwą historię o rzekomych problemach finansowych. Zdarzają się sytuacje, w których seniorzy przekazują oszustom oszczędności swojego życia. Potwierdza to chociażby przypadek z wczoraj (12.09.16), gdzie do 79-latki, mieszkanki Lidzbarka Warmińskiego zadzwonił oszust podający się za policjanta i za „załatwienie sprawy” wnuczka, który spowodował wypadek zażądał pieniężnego zadośćuczynienia. Pokrzywdzona kobieta, by ratować „wnuka” przed więzieniem bez wahania wypłaciła oszustowi dorobek swojego życia- 30 tys.zł.
Oprócz działań prowadzonych przez Policję związanych z profilaktyką, a także zatrzymywaniem oszustów, ważną rolę odgrywają rodzina i przyjaciele seniorów, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami starszymi, narażonymi na tego typu przestępstwa.
Policjanci apelują! Rozmawiajmy z naszymi babciami i dziadkami. Ostrzegajmy ich przed oszustami, opowiadajmy im, że takie sytuacje mogą mieć miejsce. Wypracujmy z naszymi seniorami jak mają się zachować w takich sytuacjach, prośmy ich o kontakt z nami, gdy otrzymają telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy i przypominajmy, że nigdy nie przekazujemy pieniędzy osobom, których nie znamy.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!
(mk/rj)