Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Pół roku na warmińsko-mazurskich drogach. Mniej wypadków, mniej pijanych za kierownicą

Policjanci warmińsko-mazurskiej drogówki podsumowali pierwsze półrocze na drogach regionu. W porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku odnotowali mniej wypadków, mniej osób rannych, mniej kierowców pod wpływem działania alkoholu.

Mniej wypadków, niestety ofiar więcej

W pierwszym półroczu 2016 roku na drogach naszego regionu doszło do 679 wypadków drogowych. To o 23 mniej niż w 2015 roku w analogicznym okresie. W tych zdarzeniach 64 osoby poniosły śmierć - to półrocze pochłonęło o jedną ofiarę więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Ranne zostały 833 osoby - mniej niż w ubiegłym roku.

- Mimo, że tendencja spadkowa utrzymuje się od kilku lat, nie możemy się cieszyć. Zadanie jest jedno: ograniczyć do minimum liczbę wypadków ale przede wszystkim liczbę ofiar śmiertelnych tych zdarzeń. Policjanci robią wiele, by pomóc, jednak zachowanie rozsądku leży po stronie wszystkich użytkowników dróg.

- mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik WRD KWP w Olsztynie

  • Niedostosowanie prędkości do warunków

  • Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu

  • Nieprawidłowe wyprzedzanie

To trzy wybrane przyczyny powstawania wypadków w pierwszym półroczu 2016 roku. Blisko 200 wypadków zdarzyło się, bo kierowcy nie dostosowali prędkości do warunków panujących na drodze, blisko 100 miało miejsce, gdy użytkownicy zignorowali przepisy nie ustępując pierwszeństwa przejazdu.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu bardzo często ma tragiczne skutki. Niestety do tego typu zdarzeń dochodzi, kiedy użytkownicy z pełną świadomością lekceważą przepisy, znaki a następnie doprowadzają do wypadków. Każdy doskonale wie, jak wygląda i co oznacza znak A-7 „ ustąp pierwszeństwa”, jednak z respektowaniem bywa różnie. Poważne zdarzenia rodzi też zignorowanie znaku „ STOP” . Kiedy działa sygnalizacja, kierowcy zatrzymują się na czerwonym świetle. Znak „STOP” jest takim czerwonym światłem.

- podkreśla mł. insp. Robert Zalewski

Wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Prawo o ruchu drogowym jasno określa zasady prawidłowego wyprzedzania. Temu zagadnieniu poświęcono cały oddział szósty w rozdziale trzecim.

Przypomnijmy niektóre z nich:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania.

Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany

Mój wybór... życie

Mniej kierowców pod wpływem alkoholu, blisko 240 tysięcy kontroli stanu trzeźwości.

W pierwszym półroczu 2016 roku na warmińsko-mazurskich policjanci ujawnili ponad 1880 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem działania alkoholu. To o blisko 100 mniej niż w 2015 roku. Co najważniejsze spadła też liczba wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu - 64 do 49.

Coraz większa świadomość społeczna i brak akceptacji dla pijanych kierowców może tylko cieszyć. Warto przypomnieć spot policyjnej drogówki. Bo wybór jest tylko jeden. Życie.

(MK/TM)

Powrót na górę strony