Kętrzyn: Powiadomił służby ratunkowe twierdząc, że matka najadła się leków – odpowie za bezpodstawne wezwanie
39-letni mieszkaniec gminy Korsze wezwał służby ratunkowe twierdząc, że jego matka najadła się leków i pilnie potrzebuje lekarza. Kiedy policjanci oraz służby medyczne przyjechały na miejsce okazało się, że wezwanie było bezpodstawne. Okazało się że, mężczyzna wywołał fałszywy alarm tylko dlatego, że matka zamknęła drzwi do mieszkania i nie wpuściła go do środka. Mirosław R. został ukarany 500-złotowym mandatem.
Wielokrotnie na numery alarmowe dzwonią osoby, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, telefony wykonane dla żartu czy pomyłki telefonicznej.
Do takich interwencji należy zaliczyć wczorajsze zgłoszenie mieszkańca gminy Korsze.
Kilka minut po godzinie 13.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez dyspozytora pogotowia ratunkowego, że załoga karetki potrzebuje pomocy policji w związku z fałszywym wezwaniem. Według zgłoszenia wynikało, że jeden z mieszkańców gminy Korsze zadzwonił na jeden z numerów alarmowych i zażądał szybkiego przyjazdu lekarzy z uwagi na to, że jego matka najadła się leków. Kiedy służby medyczne pojechały na miejsce informacja okazała się nieprawdą. W celu wyjaśnienia interwencji pod wskazany adres pojechali policjanci. Funkcjonariusze ustalili, że 39-letni mężczyzna, po tym jak nie mógł wejść do mieszkania matki zadzwonił na pogotowie i zmyślił całą sytuację czym wywołał fałszywy alarm. Jak się okazało, wobec mieszkańca gminy Korsze jest prowadzona Niebieska Karta. Mężczyzna najczęściej będąc pod wpływem alkoholu znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją matką. 39-latek na chwilę obecną ma zakaz przebywania w jej domu.
Mirosław R. został ukarany 500-złotowym mandatem za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych.
Każde takie bezpodstawne zgłoszenie traktowane jest jako wywołanie fałszywego alarmu, czy też wprowadzenie w błąd instytucji użyteczności publicznej lub organu czuwającego nad bezpieczeństwem publicznym.
Jest to wykroczenie z art. 66 § 1 KW. Grozi za to kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna do 1500 zł.
Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, z którą dzwonisz, wymaga interwencji Policji.
ep/in