Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Ominęła samochód, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych – zginął 84-letni mężczyzna, 81-latka w stanie ciężkim przebywa w szpitalu

Olsztyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch zdarzeń drogowych. Najpierw na drodze krajowej nr 53 motocyklista podczas wyprzedzania autobusu zderzył się czołowo z autem marki Alfa Romeo. Na szczęście skończyło się tylko na złamaniu ręki i nogi 22-letniego motocyklisty oraz zatrzymaniu prawa jazdy. Kilka godzin później na oznaczonym przejściu dla pieszych przy ulicy Sielskiej kierująca oplem 25-latka ominęła samochód, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. W konsekwencji uderzyła w parę seniorów przechodzących przez pasy. Niestety, mężczyzna w nocy zmarł, a kobieta w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. O tym, jak wielu sprawców na Warmii i Mazurach w tym roku popełniło tak groźne wykroczenie i dlaczego jest ono tak wysoko karane i niebezpieczne opowiada policjantka WRD

Do pierwszego zdarzenia doszło o godzinie 17.00 na drodze krajowej numer 53 między Szczytnem, a Olsztynem. Według wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący motocyklem kawasaki podczas manewru wyprzedzania autobusu zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z autem marki Alfa Romeo. W wyniku zderzenia 22-letni motocyklista oraz kierująca autem zostali przewiezieni do olsztyńskich szpitali. Według opinii lekarzy, kobieta doznała ogólnych potłuczeń ciała. Natomiast 22-letni Karol Ś.  doznał złamania nogi i ręki. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Kilka godzin później doszło do najtragiczniejszego w skutkach tego dnia zdarzenia. Z ustaleń policjantów wynika, że kierująca opelem corsa jadąc lewym pasem ruchu na oznaczonym przejściu dla pieszych przy ulicy Sielskiej potrąciła dwie osoby piesze. Warto zaznaczyć, że na prawym pasie zatrzymał się inny pojazd, aby ustąpić pierwszeństwa osobom pieszym znajdującym się na tzw. „zebrze”. W wyniku tego zdarzenia 81-letnia kobieta w stanie ciężkim oraz 84 – letni mężczyzna zostali przewiezieni do szpitala. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń kilka godzin od wypadku zmarł 84-letni mieszkaniec Olsztyna. Na miejscu pracowali policjanci olsztyńskiej drogówki, którzy dokonali oględzin pojazdu, miejsca zdarzenia a także sporządzili dokumentację fotograficzną.

Kodeks karny za spowodowanie wypadku drogowego przewiduje karę nawet  3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć osoby sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 8.

PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH – SZCZEGÓLNE MIEJSCA W RUCHU DROGOWYM

„Zebra”- miejsce wyznaczone dla pieszych, gdzie bezpiecznie mogą przejść przez jezdnię. By tak było należy się stosować do obowiązujących przepisów- dotyczy to przede wszystkim kierowców, ale także pieszych.

Najczęstsze wykroczenia wobec pieszych

Przepisy ruchu drogowego jasno regulują  zasady zachowania  na przejściach dla pieszych. Kierowcy są zobowiązani  do zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia, a w szczególności ustąpić pierwszeństwa pieszym  znajdującym się na przejściu. Całkowicie zabronione jest  wyprzedzanie  pojazdów na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Niedopuszczalne jest także omijanie  pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym. W związku z tym, że piesi objęci  są  szczególną ochroną wykroczenia popełniane wobec nich wiążą się dolegliwymi karami - wysokimi  mandatami  i dużą liczbą punktów – mówi mł.asp. Marta Kacprzyńska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

Niestosowanie się kierowców do wyżej wymienionych zakazów stanowi wykroczenie, co więcej takie zachowania mogą prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Pieszy w konfrontacji z rozpędzonym autem ma małe szanse na przeżycie.

Za omijanie  pojazdu, który jadąc w tym samym kierunku  lecz zatrzymał się  w celu ustąpienia pieszemu grozi mandat w wysokości 500 złotych oraz 10 punktów. W 2014 roku  za takie wykroczenie ukarano  mandatami na drogach naszego regionu 91 kierowców.

Wyprzedzanie na  przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi może skutkować mandatem w wysokości 200 złotych oraz 10 punktami karnymi. Tylko w tym roku w województwie za to wykroczenie wystawiono ponad 300 mandatów.

Kiedy kierowca nie ustępuje pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu  - musi się liczyć z mandatem w wysokości  350 złotych oraz 10 punktami .W 2014 roku było blisko 150 takich kierowców.

Za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu  przy skręcaniu w drogę poprzeczną  grozi mandat w wysokości 350 złotych oraz 10 punktów karnych.

Warto podkreślić, że wszystkie te przypadki, które zakończyły się postępowaniem mandatowym mogły zakończyć się tragicznie - blisko 550 wykroczeń mogło w jednej chwili stać się być wypadkami, w których piesi doznaliby co najmniej obrażeń.

Policjanci naszego regionu każdego miesiąca prowadzą wiele działań skierowanych na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Niechronieni - to wszyscy, którzy nie poruszają się pojazdami - a więc piesi i rowerzyści. Pieszy nie posiada przecież pasów bezpieczeństwa, poduszki powietrznej, ani żadnych środków ochrony. Policjanci ruchu drogowego podczas takich działań zwracają uwagę na wszystkie wykroczenia  względem pieszych, ale także wykroczenia popełniane przez pieszych, którzy swoją niefrasobliwością mogą doprowadzić do zdarzenia.  Piesi muszą zwracać uwagę na sytuację na drodze. Jak zauważa policjantka - paradoksalnie  „ zebra” – nie daje gwarancji 100% bezpieczeństwa. Może pojawić się pirat drogowy, który  zignoruje wszelkie zasady ruchu drogowego. Pirat  ryzykuje mandat, punkty, nawet utratę prawa jazdy. Ryzykuje też wolność, jeśli brawurą doprowadzi do wypadku. Piesi ryzykują coś najcenniejszego - życie.

 

Najechanie na pieszego za 8 miesięcy w latach 2013 - 2014

Jednostka Policji

Liczba Wypadków

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

Liczba Kolizji

Rok

2013

2014

2013

2014

2013

2014

2013

2014

Ogółem

240

200

25

25

224

188

148

152

 

 

Zdarzenia z pieszymi na przejściach dla pieszych za 8 miesięcy w latach 2013 - 2014 

Jednostka Policji

Liczba Wypadków

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

Liczba Kolizji

Rok

2013

2014

2013

2014

2013

2014

2013

2014

Ogółem

85

75

5

8

87

77

44

55

Powrót na górę strony