Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Bezpieczne wakacje na drogach Warmii i Mazur

Jak przygotować się do wakacyjnych podróży? Co warto sprawdzić przed wyjazdem? Jak zapewnić komfort wszystkim podróżującym? O czym pamiętać by bezpiecznie dotrzeć do celu? Kilka informacji i porad na wakacje.

Wakacje kojarzą się z wypoczynkiem, zabawą i relaksem. Wyjazdy, te dalsze i zupełnie bliskie są nieodłącznym elementem letnich dni. Na drogach zwiększa się ruch co niesie ze sobą zagrożenia.

Miesiące ciepłe - czerwiec, lipiec i sierpień - to czas, gdy na drogach naszego województwa zdarza się więcej wypadków. Paradoksalnie to piękna słoneczna pogoda, dobre warunki atmosferyczne i sucha nawierzchnia dają kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa. Właśnie podczas takich ciepłych, wakacyjnych dni dochodzi do większej ilości zdarzeń na drogach.

Policjanci drogówki przygotowani do sezonu

Policjanci drogówki są doskonale przygotowani do sezonu wakacyjnego. Dla nich to nie czas wypoczynku, a wytężonej pracy. Wszystko po to, by na drogach naszego regionu było bezpiecznie, by każdy dotarł bezpiecznie do celu, by z wakacji na Warmii i Mazurach przywiózł tylko dobre wspomnienia.

Działania drogówki „Bezpieczne wakacje” to już tradycja. Od 24 czerwca do 31 sierpnia 2016 roku czyli przez całe lato policjanci w białych czapkach będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach województwa. Policjanci w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych z wideorejestratorami oraz na motocyklach będą zwracać uwagę na zachowania kierowców i wszystkich innych uczestników ruchu.

Policjanci skupią się na bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego- pieszych, rowerzystów, motorowerzystów. To szczególna grupa użytkowników dróg, a poprawa ich bezpieczeństwa to jeden z priorytetów policjantów. Ponadto funkcjonariusze będą kontrolować stan trzeźwości, będą także sprawdzać wszelkie sygnały o pijanych za kierownicą. Trzeźwość w ruchu drogowym warunkuje bezpieczeństwo. Dotyczy to nie tylko kierowców, niebezpieczeństwo na siebie i innych mogą sprowadzić także nietrzeźwi piesi czy rowerzyści. Policjanci będą zwracać także uwagę na przekroczenia prędkości- skutecznie zdyscyplinują wszystkich tych, którzy będą zbytnio się śpieszyć. Funkcjonariusze zwrócą uwagę na to, jak piesi wywiązują się z obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku.

Podczas kontroli drogowych policjanci sprawdzą wymagane dokumenty uprawniające do kierowania i używania pojazdu, skontrolują stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Będą eliminować z ruchu te pojazdy, które są niesprawne technicznie, zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym lub naruszają wymagania ochrony środowiska.

Funkcjonariusze będą stanowczo reagować na wykroczenia będące głównymi przyczynami zdarzeń drogowych - takie jak przekraczanie dozwolonej prędkości, wykonywanie niebezpiecznych manewrów- nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie czy przekraczanie linii ciągłych. Równie niebezpieczne może być nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jazda bez włączonych świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej oraz niestosowanie się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów. Warto pamiętać jak ważne jest przewożenie najmłodszych zgodnie z przepisami. Nie jest pustym sloganem stwierdzenie, że pasy i foteliki ratują życie.

W policyjnych statystykach

Podczas minionych wakacji na drogach Warmii i Mazur doszło do 322 wypadków, w których śmierć poniosły 23 osoby, a 436 zostało rannych. Policjanci odnotowali 2835 kolizji drogowych, ujawniono 905 kierujących pod wpływem działania alkoholu.

 

Statystyka ogólna zdarzeń drogowych w wakacje w latach 2014-2015

Wakacje w latach

Liczba Wypadków

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

Liczba Kolizji

Liczba ujawnionych nietrzeźwych

2014

378

28

503

2668

1239

2015

322

23

436

2835

905

Wypadki z udziałem dzieci w wakacje w latach 2014-2015

Liczba Wystąpień

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

2014

2015

2014

2015

2014

2015

43

44

2

3

41

42

17

17

0

2

17

15

26

27

2

1

24

27

Policjanci pomogą, ale by te wakacje były naprawdę bezpieczne każdy powinien dołożyć swoją cegiełkę. Co pomoże w bezpiecznej podróży?

1. Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu

Planując podróż przygotujmy się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Pamiętajmy też o takim rozmieszczeniu bagaży w aucie, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację by nie tracić nerwów podczas jazdy. Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie zapominajmy o dzieciach. Każdy rodzic najlepiej wie, czym lubi się zająć jego pociecha. Przygotujmy książeczki, mazaki ze ścieralnymi tabliczkami, bajki do słuchania – dla tych młodszych. Dobrze sprawdzą się także gry w telefonach lub tabletach. Dzieci skutecznie potrafią rozproszyć naszą uwagę- jeśli nie będą się nudzić w podróży, to nam- kierowcom i pasażerom także będzie to na rękę.

2. Zadbaj o auto

Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

Przed podróżą sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na:

-opony: warto zmienić je na opony letnie, wykonane z innej mieszanki niż te zimowe. Opony letnie znacznie lepiej sprawdzają się przy wyższych temperaturach i powodują lepszą przyczepność pojazdu. Odpowiednie ciśnienie w oponach także wpływa na dobrą przyczepność, ponadto wpływa na spalanie i zużycie opon podczas jazdy.

-płyny: napełniamy spryskiwacze (warto mieć w bagażniku zapas tego płynu). Brak płynu w spryskiwaczach w znaczny sposób utrudnia jazdę. To samo dotyczy płynów eksploatacyjnych: hamulcowego i płynu w chłodnicy. Każdy z pojemników ma zaznaczony poziom, wskazujący ich stan.

-wycieraczki: dobre, niezużyte ogumienienie wycieraczek pozwala na właściwe zbieranie wody podczas deszczowych dni.

- oświetlenie pojazdu oraz klakson: przed każdą podróżą sprawdźmy czy działają wszystkie światła zewnętrzne. Warto mieć w aucie zestaw zapasowych żarówek, które mogą się przydać podczas dłuższych podróży. Mając w aucie zapas nie będziemy martwić się, gdzie dokonać zakupu żarówki na wymianę. Klakson musi być sprawny, o nieprzeraźliwym dźwięku.

- olej: sprawdzamy poziom oleju przy niewłączonym, zimnym silniku. W razie potrzeby należy go uzupełnić. Warto także zaobserwować czy olej nie wycieka z pojazdu. W przypadku gdy na miejscu postojowym zauważymy plamy oleju i upewnimy się, że olej wycieka z naszego auta należy zgłosić się do mechanika. Wyciek oleju może grozić uszkodzeniem silnika.

- co trzeba i co warto mieć w aucie: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy (elementy obowiązkowe), apteczkę do udzielania pierwszej pomocy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

3. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

By wakacje były dla dzieci czasem wypoczynku i swobody, by kojarzyły się z beztroskim i bezpiecznym spędzaniem wolnych dni rodzice muszą pamiętać o bezpieczeństwie swoich pociech. Odpowiedni sposób przewożenia dzieci został omówiony wyżej. O tym jak zapewnić dziecku komfort podróżowania będzie wiedziała każda mama. Umilając dzieciom czas podczas długich tras pamiętajmy by mieć ze sobą także zestaw leków, które pomogą dzieciom uporać się z chorobą lokomocyjną, która często daje się we znaki małym pasażerom.

Uwaga!!!

Nigdy, pod żadnym pozorem i nawet na najkrótszą chwilę nie można zostawiać małych dzieci w zamkniętym aucie, które stoi na słońcu. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci dziecka w okropnych męczarniach.

4. Dzieci na rowerze

Mali cykliści powinni być wyposażeni w kaski ochronne, kamizelki odblaskowe. To samo dotyczy dzieci przewożonych w specjalnych fotelikach zakładanych na rower rodzica. Wybierając fotelik trzeba zwrócić uwagę na jego oznaczenia- powinno posiadać atesty, certyfikaty. Warto także zwrócić uwagę na to z jakich elementów fotelik jest wykonany, czy jest odpowiednio wyprofilowany i wygodny. Sprawdźmy także, czy w trakcie przewożenia dziecko nie będzie miało możliwości włożenia nóg między szprychy koła roweru.

„Dziecko w wieku do siedmiu lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę” – art. 33.2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym”

Pamiętajmy, że dzieci rozpiera energia. Swoimi nierozważnymi zachowaniami mogą sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo. Obowiązkiem rodzica jest zadbać by dziecko nie wbiegło na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy, by nie wjechało na jezdnię rowerem. W znacznej mierze to dorośli determinują bezpieczeństwo dzieci na drodze. Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym dając dzieciom własny przykład odpowiednich zachowań. Prawo o ruchu drogowym jasno stanowi, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

5. Zwierzęta w podróży.

Wybierając się na wakacje zabieramy ze sobą tych, których kochamy. Często w podróżach towarzyszą nam czworonożni przyjaciele. Wprawdzie prawo o ruchu drogowym nie reguluje sposobu przewożenia zwierząt domowych, ale są pewne zasady, którymi należy się kierować. Przede wszystkim warto pamiętać, że zwierzak, choćby najmilszy i najukochańszy nie może rozpraszać uwagi kierowcy. Nie może więc swobodnie przemieszczać w aucie. Na rynku dostępne są specjalne transportery do przewożenia kotów czy mniejszych psów, szelki, czy też maty- takie urządzenia zapewnią bezpieczeństwo zwierzakom, a kierowcom komfort jazdy. Podczas dalszych podróży trzeba pamiętać o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły wyhasać się, napić się wody, czy zjeść. Nigdy też nie można zostawić zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału. Postępując w taki sposób narażamy go na śmierć w męczarniach.

Kontrole autokarów

W związku z rozpoczynającymi się wakacjami i organizowanymi wyjazdami dzieci i młodzieży na wypoczynek, w dniach od 25 czerwca do 31 sierpnia 2016r. w Olsztynie na parkingu przy ul. Leonharda (obok stadionu) uruchomiony będzie punkt kontrolny autokarów.

W godz. 06.30-08.30 (przez cały tydzień) kontroli dokonywać będą policjanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, a od godz. 8.30 do 13.00 (w dni robocze) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w Olsztynie.

Potrzebę skontrolowania autobusu poza wymienionymi godzinami można zgłaszać do:

- Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, mail: sebastian.nowak@olsztyn.ol.policja.gov.pl,

- Inspekcji Transportu Drogowego w Olsztynie, mail: sekretariat@witd.olsztyn.pl

Potrzebę skontrolowania autobusu można zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem i nie później niż 2 dni przed planowanym wyjazdem.

W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego)

Jednocześnie zwracamy się z prośbą, aby w czasie kontroli autobusu przed wyjazdem, obecny był jeden z opiekunów wycieczki lub przedstawiciel rodziców dzieci wyjeżdżających na wakacje.

WYKAZ TELEFONÓW DO POZOSTAŁYCH JEDNOSTEK POLICJI, gdzie można zgłaszać potrzebę kontroli autobusów:

 

KMP Elbląg

55 230 15 99 55 230 15 90

55 230 15 50

 

KPP Lidzbark Warmiński

89 767 72 00

KPP Bartoszyce

89 76 28 200

KPP Mrągowo

89 741 92 00

KPP Braniewo

55 244 02 00

KPP Nidzica

89 625 02 00

KPP Działdowo

23 698 02 00

KPP Nowe Miasto Lub.

56 474 42 00 lub 56 474 42 55

KPP Ełk

87 621 82 00

KPP Olecko

87 520 72 00

KPP Giżycko

87 429 92 00

KPP Ostróda

89 642 72 64 lub 89 642 72 61

KPP Gołdap

87 615 54 00

KPP Pisz

87 425 42 00 lub 87 425 42 41

KPP Iława

89 640 72 00

KPP Szczytno

89 623 22 00

KPP Kętrzyn

89 752 92 00 lub 89 752 92 55

KPP Węgorzewo

87 427 04 00

 

Powrót na górę strony