KWP, WSPol: Gdzie pracuje najlepszy policyjny patrol?
Tego dowiemy się w dniach 27-28 czerwca. Właśnie wtedy w WSPol w Szczytnie odbędą się eliminacje wojewódzkie XXIII Finału Ogólnopolskich Zawodów „Patrol Roku” 2016. 42 funkcjonariuszy z Warmii i Mazur, którzy na co dzień patrolują ulice, interweniują, aby pomóc mieszkańcom, będą konkurować w strzelaniu sytuacyjnym, skutecznym obezwładnianiu osób, teście wiedzy. Eksperci ocenią też skuteczność przeprowadzania policyjnej interwencji i udzielanie pierwszej pomocy oraz szybkość pokonania toru przeszkód.
42 z 850
Jest ich w warmińsko-mazurskiej Policji około 850. W pierwszym kwartale br. ponad 41 400 razy wychodzili, lub wyjeżdżali radiowozami na służbę. Patrolują ulice Warmii i Mazur, często na sygnale pędzą na wezwanie potrzebujących. Po założeniu munduru, środków przymusu bezpośredniego i odprawie, patrole ruszają na służbę, podczas której mogą się spotkać dosłownie ze wszystkim. Ogromna krzywda ludzka, którą widzą podczas interwencji domowych, zazwyczaj nieprzyjemny kontakt ze sprawcami przestępstw i wykroczeń, często będących pod wpływem alkoholem, to ich codzienność. Wiele zależy od sprawności działania patrolu. Zatrzymanie sprawcy przestępstwa, zapewnienie spokoju rodzinie, czy małej społeczności są powodem dużej satysfakcji. Dlatego policjanci ci cały czas muszą doskonalić swoje umiejętności zawodowe.
Kto najlepszy w województwie?
Właśnie idea zawodowego rozwoju policjantów patrolowo-interwencyjnych przyświeca organizatorom Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku”. W tym roku, we wrześniu odbędzie się już XXIII edycja konkursu. Jednak zanim najlepsze patrole z całej Polski spotkają się w Szkole Policji w Słupsku, muszą powalczyć o to najwyższe miejsce na podium w swoim województwie.
Już 27 i 28 czerwca br. w WSPol w Szczytnie 21 par patrolowo-interwencyjnych, które wygrały eliminacje w powiecie, czy OPP w Olsztynie, będzie rywalizowało w pięciu konkurencjach.
Najpierw strzelanie sytuacyjne, potem techniki obezwładniania osób, sprawdzenie swojej sprawności fizycznej na torze przeszkód, test wiedzy zawodowej i przeprowadzanie policyjnej interwencji i udzielanie pierwszej pomocy. Wszystko pod czujnym okiem ekspertów - wykładowców Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Puchar, nagrody pieniężne i dodatkowy urlop
Zwycięzcy tegorocznych eliminacji wojewódzkich Turnieju, oprócz prestiżu wynikającego z tytułu najlepszej pary patrolowej, Pucharu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie mogą liczyć także na nagrody pieniężne. A patrole, które wygrają poszczególne konkurencje, otrzymają kilka dni dodatkowego urlopu.
Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia!
af