MSWiA/KWP: Policjanci z Warmii i Mazur wyróżnieni przez Ministra Spraw Wewnętrznych
Podczas uroczystego spotkania w Ministerstwie Spraw wewnętrznych i Administracji w Warszawie, wiceminister Jarosław Zieliński wręczył awanse i nagrody szczególnie wyróżniającym się funkcjonariuszom podległych mu służb. W trakcie uroczystości wyróżnienia otrzymało 49 funkcjonariuszy policji. Wśród nich znaleźli się dwaj funkcjonariusze z Warmii i Mazur - podkom. Paweł Przybyłek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie i st. sierż. Paweł Koprowski z Posterunku Policji w Zalewie.
- Dziękuję za Waszą dobrą służbę, profesjonalizm i oddanie ludziom oraz Polsce. Zasłużyliście w pełni na nagrody oraz nominacje. Na etos służby policjanci pracują każdego dnia, zachowaniem, decyzją, czynem, każdym dniem służby. I tak Państwo robicie. Najlepsi, którzy zostali dziś wyróżnieni, stanowią wzór dla innych
– powiedział do policjantów Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA.
Jak podkreślił wiceminister, społeczeństwo coraz wyżej ocenia pracę Policji. W ostatnim czasie ta ocena wzrosła z 69% do 72%. Jarosław Zieliński przypomniał w trakcie uroczystości, że w MSWiA przygotowywana jest nowa edycja programu modernizacji służb mundurowych, na lata 2017-2020.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nagrodził szczególnie wyróżniających się funkcjonariuszy podległych mu służb. W trakcie uroczystości w MSWiA, wyróżnienia otrzymało 49 funkcjonariuszy Policji. Wśród nich znaleźli się dwaj funkcjonariusze z Warmii i Mazur.
Doświadczenie i umiejętności
Pierwszy z nich to podkom. Paweł Przybyłek – aktualnie pełniący służbę jako zastępca naczelnika Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.
Szczycieński funkcjonariusz służbę w policji pełni od grudnia 2004 roku. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, odpowiednie rozeznanie i znajomość pracy pionu dochodzeniowo-śledczego, w którym służbę pełni od 16 stycznia 2007 roku. Posiada wyjątkowe zdolności analityczne i dedukcyjne, które już w pierwszych latach służby pozwoliły na prowadzenie spraw wielowątkowych o znacznym ciężarze gatunkowym i skomplikowanym procesie dowodzenia.
Na stanowisku zastępcy naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zadania realizuje od 1 sierpnia 2013 roku. Sprawuje osobisty nadzór i współrealizuje czynności procesowe m.in. w postępowaniu przygotowawczym w sprawie kradzieży luksusowych samochodów przez zorganizowaną grupę przestępczą, działającą na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego. W toku tego postępowania 13 osobom zostało przedstawionych łącznie 83 zarzuty, w tym głównie związane z kradzieżami, włamaniami i oszustwami, a wobec 4 sprawców Sąd Rejonowy w Szczytnie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Odzyskane zostało także mienie w postaci samochodów i laptopów o wartości około 400 tys. złotych.
Ponadto zaznaczyć należy, iż jest to zaledwie przykład z wielu spraw prowadzonych i nadzorowanych przez wymienionego policjanta, w której proces dowodzenia, materiał dowodowy, rzetelność, terminowość oraz dynamika postępowania są dowodem najwyższego kunsztu pracy dochodzeniowo-śledczej.
Realizując zadania służbowe podkom. Paweł Przybyłek wykazuje się wyjątkową skutecznością i inicjatywą. Ponadto swoją postawą w znaczny sposób przyczynił się do poprawy i utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu szczycieńskiego oraz pozytywnego kreowania wizerunku Policji w społeczeństwie.
Wiedza i zdecydowanie
Drugi z wyróżnionych policjantów z naszego regionu to st. sierż. Paweł Koprowski - policjant Zespołu ds. Kryminalnych Posterunku Policji w Zalewie Komendy Powiatowej Policji w Iławie.
Do służby w policji został przyjęty w lipcu 2011 roku. Swoje obowiązki służbowe realizuje z dużym zaangażowaniem, inwencją i sumiennością. Cieszy się uznaniem wśród przełożonych i kolegów.
Swoje zaangażowanie udowodnil m.in. pod koniec marca 2016 roku kiedy pojechał w celach służbowych do Prokuratury Rejonowej w Iławie. Wracając do komendy na ul. Smolki w Iławie zauważył leżący na jezdni rower oraz grupę ludzi, która również stała na jezdni.
Podejrzewał, że doszło do jakiegoś wypadku rowerzysty. Podbiegł do poszkodowanego, który leżał na lewym boku i miał problemy z oddychaniem w wyniku niewłaściwego ułożenia w pozycji bocznej ustalonej przez osoby postronne. Wskazywało na to długie bezdechy oraz zasinienie ust.
Funkcjonariusz ułożył poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, sprawdził drożności dróg oddechowych i okazało się, że w krtani poszkodowanego tkwi proteza szczęki. Po wyjęciu przedmiotu u poszkodowanego powróciły czynności życiowe. Po chwili na miejsce przybył zespół pogotowia ratunkowego wraz z lekarzem i lekarz przejął dalsze czynności medyczne, stwierdzając przy tym, że zachowanie policjanta uratowało życie poszkodowanemu, gdyż w przeciwnym razie doszłoby co najmniej do niedotlenienia, a w konsekwencji nawet do zgonu uczestnika zdarzenia drogowego. Stan poszkodowanego uznano za ciężki i został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Olsztynie.
Prawidłowa postawa st. sierż. Pawła Koprowskiego, jego zaangażowanie oraz szybkość działania i właściwe postępowanie, w tym przypadku przyczyniło się do uratowania życia ludzkiego.
Więcej na temat uroczystości i jej przebiegu można przeczytać na stronie internetowej MSWiA.
(MSWiA/TM)