Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Oszuści podawali się za policjantów. Obejrzyj spot i nie daj się oszukać!

Kilkanaście osób, do których dzwonił „fałszywy wnuczek”, nie dało się nabrać na jego historię. Oszuści próbowali wyłudzić od elblążan pieniądze, podając się przy tym za członków rodziny oraz… policjantów centralnego biura śledczego. W dwóch przypadkach starsze osoby przekazały im wypłacone z banku pieniądze.

Jeden z takich telefonów w miniony piątek (13.05.2016) odebrała 67-letnia elblążanka. Usłyszała od dzwoniącego mężczyzny, który podał się za członka rodziny, że zaraz ją odwiedzi. Po chwili na ten sam numer zadzwonił inny mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Powiedział kobiecie, że słyszał wcześniejszą rozmowę, i że dzwonili do niej oszuści. Następnie poinstruował, aby ta zebrała znajdujące się w domu kosztowności i przekazała je policjantowi, który do niej przyjdzie. Na szczęście 67-latka nim to zrobiła skontaktowała się ze swoją synową, a ta odradziła kobiecie takie działanie. Kobieta nie miała wątpliwości, że są to oszuści.

Niestety dwie inne osoby uwierzyły telefonicznemu rozmówcy. W jednym z przypadków starszy mężczyzna wypłacił około 20 tysięcy złotych, które przekazał następnie nieznanemu mężczyźnie. Podobnie uczyniła pewna elblążanka. Ona również oddała podobnej wysokości kwotę „aby ochronić ją przed utratą”.

Teraz prawdziwi funkcjonariusze z KMP w Elblągu prowadzą dochodzenie we wspomnianych sprawach. Za wyłudzenie pieniędzy Kodeks Karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

 

 

W ramach kampanii informacyjnej „ Bezpieczny senior – nie daj się oszustom” powstał spot telewizyjny ostrzegający przed oszustami posługującymi się taką metodą oszustwa. Przedstawiony jest w nim mechanizm oszustwa „na wnuczka”. W realizację spotu zaangażowali się elbląscy policjanci, którzy apelują do tych wszystkich, którzy opiekują się starszymi osobami o to, by rozmawiać z nimi o tego typu sytuacjach, a także instruować jak mają postąpić gdy zadzwoni ktoś taki.

(KN/TM)

Powrót na górę strony