Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ełk: Niszczyli śmietniki i rozbijali butelki. Jeden z nich miał dowód osobisty kogoś innego

Policjanci interweniowali wobec młodych chłopaków, którzy w nocy pijani demolowali śmietniki i rozbijali butelki na ulicy. Ponadto w kieszeni 16-latka funkcjonariusze znaleźli dowód osobisty należący do kogoś innego. Teraz wyjaśniane są szczegółowe okoliczności tej sytuacji.

Wczorajszej nocy oficer dyżurny został powiadomiony przez zaniepokojonych mieszkańców Ełku, że na jednej z ulic w centrum miasta grupa młodych osób demoluje śmietniki i rozbija butelki.
Policjanci w okolicy wskazanego przez świadków miejsca zatrzymali dwóch młodych chłopaków: 16-latka i 17-latka. Obaj byli pod wyraźnym wpływem alkoholu. Nastolatkowie nie potrafili wyjaśnić przyczyn swojego agresywnego działania.
Ponadto podczas kontroli osobistej policjanci w kieszeni spodni 16-latka znaleźli dowód osobisty innego mężczyzny. Dokument został zabezpieczony. Policjanci wyjaśniają teraz, skąd chłopak miał dokument tożsamości innej osoby oraz czy nie posłużył on do popełniania czynów karalnych.
Dbając o bezpieczeństwo naszych dokumentów tożsamości i danych osobowych Biuro Informacji Kredytowej i Komenda Główna Policji zainicjowali akcję „Nieskradzione.pl”. Na podanej stronie internetowej można znaleźć wiele porad, jak chronić nasze dokumenty i własną tożsamość.
W województwie warmińsko-mazurskim w 2015 roku odnotowaliśmy 75 przypadków przywłaszczenia dokumentu stwierdzającego tożsamość, 12 przypadków posługiwania się cudzym dokumentem oraz 374 przypadki kradzieży czyjegoś dokumentu. Skala problemu nie jest mała, dlatego należy przestrzegać kilku zasad, aby chronić naszą tożsamość.
 

1. Nie zostawiaj swoich dokumentów w rękach osób niepowołanych
2. Nie podawaj swoich danych w trakcie rozmów telefonicznych nieznajomym osobom
3. Bardzo dokładnie niszcz stare dokumenty i korespondencję, których chcesz się pozbyć – to fantastyczne źródło wiedzy na temat człowieka
4. Nigdy nie otwieraj e-maili podejrzanych lub nieznanego pochodzenia

 

Posługiwanie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby, kradzież lub przywłaszczenie takiego dokumentu jest przestępstwem i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat  2.

 

(akdn/rj)

Powrót na górę strony