Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Morąg: Szczęśliwy finał poszukiwań 83-latki, która zabłądziła podczas grzybobrania

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 83-latki z Morąga, która wczoraj wyszła z rodziną i znajomymi na grzyby. Kobieta, której szukało kilkudziesięciu policjantów, strażaków i leśników po przejściu kilkunastu kilometrów wyszła z lasu na drogę na terenie Małdyt. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach kobieta cała i zdrowa wróciła do domu.

83-latka, która wczoraj w godzinach popołudniowych wybrała się na grzyby w towarzystwie kilku innych osób straciła z nimi kontakt po godzinnym grzybobraniu. Najpierw bliscy i znajomi kobiety próbowali z pomocą leśniczego odnaleźć zaginioną na własna rękę. Kiedy to nie przyniosło rezultatu, a zbliżał się wieczór, o wszystkim powiadomiono policjantów. Natychmiast do poszukiwań zaangażowano kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy wraz z psami, metr po metrze przeszukiwali las. W trakcie poszukiwań do policjantów dotarła wiadomość, że kobieta wyszła z lasu na drogę na terenie Małdyt i na tzw. „okazję” dotarła do domu. Te poszukiwania na szczęście zakończyły się tylko na strachu, jednak policjanci apelują do wszystkich amatorów grzybobrania, by z rozwagą wybierać się do lasu.

Co możemy zrobić aby uniknąć podobnych sytuacji:

• do lasu, szczególnie w nieznanym nam terenie, nigdy nie wybierajmy się w pojedynkę,

 • starajmy się pozostać w kontakcie wzrokowym z osobami, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie,

• zapewnijmy sobie możliwość kontaktu ze służbami ratownictwa zabierając telefon komórkowy,

• jeśli nie znamy terenu starajmy się nie oddalać od szlaków komunikacyjnych oraz miejsc, gdzie pozostawiliśmy pojazdy,

• w przypadku zbłądzenia i samodzielnego wyjścia z lasu, starajmy się przekazać informację osobom, które mogą nas szukać. Można również zadzwonić na numer alarmowy 997 bądź 112 by poinformować, o zaistniałej sytuacji.

• gdy nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie natychmiast zaalarmujmy Policję, pamiętajmy, że szczególnie jesienią szybko zapadający zmrok stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu takich poszukiwań.

Często posiadanie telefonu komórkowego pozwala uniknąć tego typu sytuacji, a nawet pomaga w odnalezieniu zaginionych.

Powrót na górę strony