Nowe Miasto Lub.: Wjechał rowerem pod zamknięte rogatki - został ukarany mandatem
Mieszkaniec gminy Grodziczno popełnił wykroczenie dotyczące zakazu objeżdżania opuszczonych zapór kolejowych. Mężczyzna wjechał rowerem pomiędzy zamknięte rogatki i spowodował tym samym spowolnienie pociągu pendolino i jego opóźnienie. 20-latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem.
Nowomiejscy policjanci otrzymali zawiadomienie, z którego wynikało, że kilka dni temu w miejscowości Montowo rowerzysta przejechał pod zamkniętymi rogatkami kolejowymi. Sprawca tego wykroczenia podnosząc zaporę wygasił semafor wjazdowy, w wyniku czego nadjeżdżający pociąg pendolino musiał automatycznie zwolnić do 20 km/h. Konsekwencją tego było jego opóźnienie o kilka minut.
Policjanci realizujący czynności wyjaśniające w tej sprawie, na podstawie monitoringu ustalili sprawcę tego wykroczenia. Okazał się nim 20-letni mieszkaniec gminy Grodziczno. Mężczyzna za wykroczenie, którego się dopuścił został ukarany mandatem karnym.
Pamiętajmy, że każdy - strzeżony czy nie - przejazd kolejowy jest dla kierowcy sprawdzianem czujności, a w skrajnych przypadkach także śmiertelną pułapką. Warto uzbroić się w zapas wiedzy, chronić zawartość swojego portfela, ale przede wszystkim swoje zdrowie i życie.
Policjanci przypominają!
Osoby popełniające wykroczenia drogowe w rejonach przejazdów kolejowych muszą się liczyć z konsekwencjami, policjanci z całą stanowczością będą reagować na:
-
naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
-
zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
-
wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
-
wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
-
omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu,
-
niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych (w tym „stop”, „stop pierwszeństwa”, „sygnał czerwony pulsujący”) ,
-
wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.
(LM/TM)