Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Próbowali oszukać 9 osób, udało im się tylko raz. Uwaga na fałszywych "wnuczków i policjantów"

70 tys. złotych straciła wczoraj 85-letnia mieszkanka Olsztyna, która padła ofiarą oszustów. Kobieta uwierzyła podającemu się za funkcjonariusza CBŚP mężczyźnie, że bierze udział w akcji zatrzymywania sprawców zabójstwa. Gotówkę przekazała nieznanemu odbiorcy. Tylko w ciągu jednego dnia sprawcy wymyślając różne historie próbowali oszukać w sumie 9 osób. To, że tylko w jednym przypadku im się udało, to efekt ciągłych kampanii, apeli, informacji podawanych przez policję i media.

Do 9 usiłowań doszło wczoraj na terenie Olsztyna. Niestety w jednym przypadku przestępcy osiągnęli swój cel i oszukali 85-latkę. Z relacji pokrzywdzonej kobiety wynika, że na jej numer stacjonarny zatelefonowała nieznana jej osoba, która przedstawiła się za policjanta prowadzącego działania mające na celu ujęcie sprawców zabójstwa. Sprawca nakłonił pokrzywdzoną do przekazania zgromadzonych w domu pieniędzy nieznanej osobie. Miało to na celu zabezpieczenie gotówki przed kradzieżą przez osoby odpowiedzialne za zabójstwo. Właśnie w ten sposób kobieta straciła ponad 70 tys zł.

W innym przypadku przed utratą wszystkich oszczędności, w ostatniej chwili, uchronił starszą kobietę taksówkarz, który wiózł ją do banku. Kobieta dopiero po rozmowie z kierowcą uświadomiła sobie, że dzwonił do niej przestępca, a nie policjant. 

Na szczęście we wszystkich pozostałych przypadkach osoby starsze nie dały się oszukać. To z pewnością efekt ciągłych kampanii, apeli i informacji na temat sposobu działania przestępców, podawanych przez policję i media.

Teraz oszustów poszukują olsztyńscy policjanci i po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Przypomnijmy!

Oszuści na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Bazują na ich łatwowierności i dobrym sercu. Wymyślają różne historie. Aby nie stać się ich ofiarą pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.

Przed nami majówka, czas spotkań rodzinnych. Policjanci apelują, szczególnie do rodzin i bliskich starszych osób, aby podczas wizyty, odwiedzin dziadków uczulać ich na takie bądź podobne sytuacje. Zawsze kiedy nieznajomi proszą o pieniądze należy skontaktować się z członkiem rodziny. Pamiętajmy również o tym, że Policja nigdy telefonicznie nie informuje o swoich działaniach i nigdy nie prosi o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy.

mp/rj

Powrót na górę strony