Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Debata o bezpieczeństwie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

W Mikołajkach z inicjatywy policji, jak co roku, odbyła się debata na temat bezpieczeństwa nad wodą. W spotkaniu udział wziął pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. O spokojnym i bezpiecznym wypoczynku na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich rozmawiali przedstawiciele lokalnych władz m.in. ze służbami ratowniczymi i armatorami skupionymi w obrębie mikołajskich jezior.

W Mikołajkach, jak co roku z inicjatywy Policji odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu na wodzie.

Spotkanie odbyło się w piątek w sali obrad Urzędu Miasta i Gminy w Mikołajkach.

Obecni na debacie:

W tym roku rangę debaty podniosła obecność pana Artura Chojeckiego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz insp. Tomasza Klimka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. W spotkaniu również wzięli udział: Piotr Jakubowski Burmistrz Miasta i Gminy Mikołajki, Sławomir Gawliński Przewodniczący Rady Miejskiej w Mikołajach, st. bryg. Michał Kamieniecki Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Krzysztof Kroszkiewicz Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Mrągowie, Jan Niemyjski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie, Stanisław Matwiejec Prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Tomasz Ślązak Prokurator Rejonowy w Mrągowie, Tadeusz Zdanowicz Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku, Mirosław Wróblewski Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Strzałowo, Hubert Donderowicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Maskulińskiego, Krzysztof Wittbrodt Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni, Andrzej Żukowski Kierownik Zarządu Zlewni w Giżycku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Tomasz Mułyk Kierownik Nadzoru Wodnego w Giżycku, komandor Jan Sagański Mazurska Stacja Ratownictwa Wodnego w Okartowie, Zbigniew Kurowicki Prezes oraz Wice Prezes Paweł Stankowski Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku, Zbigniew Kisielewski Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Mrągowie, Juliusz Brant Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach, Jarosław Puszko Dyrektor Domu Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach, Tomasz Durkiewicz Prezes Grupy „Amax” w Mikołajkach, Ryszard Sobiech Prezes oraz Wice Prezes Paweł Petrusewicz Gospodarstwa Rybackiego „Mikołajki” w Mikołajkach, Lidia Należyty Prezes Żeglugi Mazurskiej w Giżycku, ksiądz Bogusław Juroszek, Alicja Dąbrowska Dyrektor Hotelu Gołębiewski, Marcin Jastrzębski Dyrektor Hotelu „Amax”, Robert Śliwiński Prywatna Żegluga Mazurska oraz wielu zaproszonych gości, którzy na co dzień współpracują z wymienionymi instytucjami i którzy mają na uwadze bezpieczeństwo na wodzie.

 

Cel debaty:

Przedsięwzięcie miało przede wszystkim na celu poznanie opinii i oczekiwań uczestników spotkania oraz wypracowanie propozycji rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa nad wodą zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Jak określono podczas spotkania Mikołajki, to po Zakopanem i Sopocie najczęściej i najliczniej odwiedzana miejscowość. Dlatego niezwykle ważne jest, by zapewnić mieszkańcom i turystom w okresie letnim, jak najlepszy komfort, spokój i bezpieczeństwo.

Przebieg debaty:

Spotkanie rozpoczął mł. insp. Andrzej Skol pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie, który serdecznie podziękował za przybycie zaproszonym gościom.

Następnie asp. szt. Andrzej Jaźwiński pełniący obowiązki Komendanta Komisariatu Policji w Mikołajkach zaprezentował pracę policjantów Komisariatu, przedstawił analizę bezpieczeństwa na akwenach na podległym terenie oraz podsumował zeszłoroczny sezon letni.

 Kolejny prelegent, mł. asp. Szymon Brzdąkiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie omówił przygotowania do zabezpieczenia sezonu turystycznego na akwenach na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego. Podkreślił, że w dalszym ciągu realizowana będzie Wojewódzka Koordynacja Służby na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Obejmuje ona utworzenie patroli pełniących służbę od świtu do zmierzchu z wykorzystaniem sił oraz środków transportu na terenach podległych Komendom Policji w Węgorzewie, Giżycku, Mrągowie i Piszu.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest traktowany jak droga. I służba na nim, jak np. na drogach krajowych, jest dyslokowana nie lokalnie, ale centralnie, z poziomu KWP w Olsztynie. Policjanci z czterech jednostek będą pełnić służbę na podstawie jednego grafiku, który przy współpracy z komendami będzie każdorazowo sporządzany w Wydziale Prewencji KWP w Olsztynie. Z doświadczenia ubiegłych lat wynika, że utworzenie patroli pełniących służbę na szlaku od świtu do zmierzchu przyczynia się m.in. do:

- zwiększenia częstotliwości przebywania patroli na danym odcinku szlaku,
- szybszej reakcji na zdarzenie,
- szybszego podjęcia działań ratunkowych,
- udzielania wsparcia w sytuacjach tego wymagających, itp.

Pan Tadeusz Zdanowicz Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku przedstawił strukturę i pracę Urzędu. Omówił także kwestie oznakowania szlaków żeglownych zaznaczając, że pracownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z własnej woli wytyczali głazowiska i miejsca wypłycone posługując się systemem kardynalnym. Zaznaczył, że dużym niebezpieczeństwem są osoby, które są nie posiadają stosownych uprawnień i nie znają obowiązujących przepisów, tym samym stwarzają zagrożenie dla siebie, jak i innych uczestników ruchu wodnego.

Pan Andrzej Żukowski Kierownik Zarządu Zlewni w Giżycku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie omówił zadania zarządu oraz szereg planowanych inwestycji, które też będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa na szlaku. Omówił również system sygnalizacji ostrzegawczej. System ten informuje o możliwości nadejścia zagrożenia pogodowego rytmicznie pulsującym, żółtym światłem: 40 błysków na minutę „Uwaga” spodziewane burze i wiatr. 90 błysków na minutę „Niebezpieczeństwo” występowanie burzy oraz silnego wiatru. Więcej informacji: www.warszawa.rzgw.gov.pl zakładka Szlaki Żeglowne – System Sygnalizacji Ostrzegawczej.

Głos zabrał również insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, który podziękował za dotychczasową współpracę z uczestnikami spotkania. Podkreślił, że  wspólne służby policji z innymi służbami przynoszą wymierne efekty w postaci mniejszej ilości zdarzeń na wodzie.

Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski podkreślił, że omawiana koordynowana współpraca międzyinstytucjonalna jest niezwykle ważna. Daje ona komfort Policji,  a także Wojewodzie, jako odpowiedzialnemu za bezpieczeństwo w województwie warmińsko-mazurskim. Podziękował za to, że odpowiednie warunki do zachowania bezpieczeństwa i do bezpiecznego poruszania się po mazurskich jeziorach będą zapewnione.

Uczestnicy debaty podkreślili również, że niezwykle ważna jest dbałość o czystość wód. Zgłaszali, że niestety wielu użytkowników mazurskich jezior lekceważy to zagadnienie wylewając nieczystości ze statków do jezior. Dlatego ten ważny aspekt będzie celem dalszych wspólnych działań w realizacji wniosków z debaty.

Porozumienie:

Uczestnicy spotkania zapewniali o kontynuacji wspólnych działań w trosce o bezpieczny wypoczynek mieszkańców regionu, jak i turystów. Zwieńczeniem rozmów było podpisanie „Porozumienia o wzajemnej współpracy”. Dokument określa zasady współpracy przy realizacji zadań związanych z ratowaniem życia i mienia, a także likwidacją miejscowych zagrożeń na obszarach wodnych i przywodnych powiatu mrągowskiego.

Porozumienie podpisali przedstawiciele dziewięciu instytucji: Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Mrągowie, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku, Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni, Nadleśnictwa Strzałowo, Nadleśnictwa Maskulińskiego, Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie, Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Mrągowie.

(dk/rj)

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony