Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Nielegalny pobór prądu to nic innego jak kradzież

Od początku roku do elbląskiej komendy wpłynęło 10 spraw dotyczących kradzieży prądu. Scenariusz zwykle jest podobny. Podczas odczytów licznika lub kontroli przez operatora sieci zostaje wykryte nielegalne przyłącze. Sprawa zgłaszana jest wtedy na policję, a postępowanie toczy się tak samo jak w przypadku sprawcy kradzieży. W tym jednak przypadku jest to przestępstwo bez względu na wartość poniesionych strat.

Przestępstwa kradzieży energii elektrycznej mają miejsce zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich, zarówno w wolnostojących domach jak i mieszkaniach budynków wielorodzinnych.

Poza tym, sprawcami mogą być zarówno osoby, które dopuszczają się tego procederu z biedy jak i osoby zamożne, które w ten sposób chcą „oszczędzić” na rachunkach.

"W prowadzonych sprawach spotkałem się z przypadkiem gdzie straty spowodowane kradzieżą energii przekroczyły 80 tys. złotych. Z reguły, uśredniając, są to kwoty około 20 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że nierzadko proceder ten trwa kilka lat. W jednym z przypadków, który został wykryty, przewód zasilający garaż, został poprowadzony pod asfaltową drogą. Oznaczało to, że nielegalne przyłącze, właściciel garażu wykonał jeszcze przed budową drogi"

– mówi policjant z Wydziału Zwalczania Przestępczości Gospodarczej elbląskiej komendy.

„Z częściowym pominięciem układu pomiarowego” – w policyjnej nomenklaturze oznacza to taki rodzaj kradzieży, gdzie część instalacji biegnie przez licznik energii a inna część zasilająca np. energochłonne odbiorniki jest poza układem pomiarowym.

"Mieliśmy zgłoszenie od operatora energetycznego o wykryciu przez niego takiego przyłącza w domu w jednej z podelbląskich miejscowości. Elektrykom zajęło około 3 godzin sprawdzenie instalacji i wykrycie tej, z której odbywa się nielegalny pobór"

– tłumaczy policjant operacyjny wydziału PG

Zdarza się, że właściciel domu czy mieszkania planuje kradzież energii już na etapie budowy domu czy tworzeniu instalacji elektrycznej. Pewne zabiegi już wtedy są czynione tak, aby podłączyć się nielegalnie do źródła zasilania i nie płacić za zużytą energię elektryczną.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.68 MB)

Ta zwykle jest zużywana do zasilania ogrzewania, oświetlenia, a także zasilania urządzeń, które mają znaczny pobór energii. Od początku roku do elbląskiej komendy policji wpłynęło 10 takich zgłoszeń. Większość z nich zakończyła się zarzutami, część spraw jest jeszcze w prowadzeniu.

Traktowane są one jako kradzież i grozi za nie kara do 5 lat pozbawiania wolności.

(KN/TM)

Powrót na górę strony