Olsztyn/Szczytno: Dzień Przedsiębiorczości w jednostkach policji
W ramach XIII edycji ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości uczniowie klas mundurowych z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku odbyli jednodniową praktykę w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie i Komisariacie Policji w Olsztynku. Komendę Powiatową Policji w Szczytnie odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Sobieskiego. Młodzież miała okazję przyjrzeć się pracy policjantów i uzyskać informację o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania tego zawodu.
20 marca obchodzona była XIII edycja Dnia Przedsiębiorczości, którego inicjatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Program odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP i skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z założeniami udział w przedsięwzięciu sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji przy planowaniu swojej drogi edukacyjnej i zawodowej. Uczniowie ze szkół biorących udział w programie odbywają jednodniowe praktyki w różnych instytucjach, dzięki czemu mają możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie.
Podobnie jak w roku ubiegłym do obchodów Dnia Przedsiębiorczości przyłączyła się także Komenda Miejska Policji w Olsztynie. Olsztyńską jednostkę przy ul. Pstrowskiego oraz Komisariat Policji w Olsztynku odwiedziło kilkunastu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku, którzy od roku szkolnego 2014/2015 kształcą się w klasie o profilu mundurowym i swoją przyszłość zawodową wiążą ze służbą w Policji.
Podczas kilkugodzinnych praktyk licealiści poznali pracę funkcjonariuszy z różnych wydziałów i stanowisk, między innymi dowiedzieli się na czym polega praca w Wydziale Ruchu Drogowego, Wydziale Prewencji i Sztabie Policji. Młodzi praktykanci mieli również okazję zapoznać się z regulaminem organizacyjnym jednostki i podstawowymi zagadnieniami z Ustawy o Policji, dzięki czemu dowiedzieli się jakie zadania i obowiązki nakłada na ten zawód przywołana Ustawa. Młodzi praktykanci poznali kryteria, jakie należy spełniać, by starać się o przyjęcie do służby, a także otrzymali przygotowany w Wydziale Prewencji KMP w Olsztynie oraz Sekcji Doboru i Rezerwy Kadrowej Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Olsztynie pakiet materiałów informacyjnych o zasadach doboru do Policji. Policjanci ponadto oprowadzili praktykantki po budynkach komendy i komisariatu, zaprezentowali sprzęt oraz wyposażenie osobiste, które posiada przy sobie funkcjonariusz podczas służby.
Młodzież miała również okazję uczestniczyć w odprawie do służby policjantów olsztyńskiej „drogówki”, a także uczestniczyć w kursie samoobrony prowadzonym przez policjantów dla pracowników socjalnych w ramach działań „Silna płeć”.
Uczniowie, którzy odwiedzili policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie reprezentowali Zespół Szkół w Olsztynku, z którym od września 2014 roku Komendant Miejski Policji w Olsztynie zawarł porozumienie o współpracy przy realizacji programu nauczania klasy mundurowej pożarniczo – policyjnej. Oddział ten prowadzony jest w formie innowacji programowo – organizacyjnej, w ramach której przez 2 lata realizowane są zajęcia dodatkowe: Służba Policyjna i Służba Straży Pożarnej. Zgodnie z programem nauczania, opracowanym przez kadrę pedagogiczną Szkoły i przedstawicieli Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie, zajęcia w dwóch blokach tematycznych, tj. Wybrane elementy prawa oraz Uprawnienia Policji prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Olsztynku. Wizyta w jednostce Policji i możliwość kilkugodzinnego przyglądania się z bliska pracy policjantów niewątpliwie jest okazją, by pogłębić wiedzę teoretyczną przekazywaną podczas zajęć.
W Szczytnie o godz. 11:00 siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego.
Komendant Powiatowej Policji w Szczytnie insp. Cezary Gołota przywitał gości zwiedzających teren jednostki. Naczelnik Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego i Ruchu Drogowego nadkom. Arkadiusz Napiórkowski zapoznał młodzież ze specyfiką pracy policjantów obu pionów. Natomiast kierownik ogniwa wydziału konwojowego nadkom. Sławomir Matuszyk opowiedział o organizowaniu i konwojowaniu osób zatrzymanych a także zaprezentował sprzęt służbowy wykorzystywany przez policjantów w trakcie służby.
Młodzież zwiedziła również „Niebieski Pokój” i zapoznała się z warunkami w jakich przebywają osoby zatrzymane.
Uczniowie byli zgodni, że jednodniowe praktyki to szansa na zdobycie praktycznej wiedzy o tym, jak naprawdę wygląda praca w ich wymarzonym zawodzie. Wizyta w szczycieńskiej komendzie była ciekawym doświadczeniem w ramach zajęć i pozwoliła młodzieży bliżej poznać organizację pracy policjantów.
(LC/IG/TM)