KWP/WSPol: Znamy najlepszych policjantów służby kryminalnej z Warmii i Mazur
W Szczytnie odbył się wojewódzki konkurs „Policjant Kryminalny roku 2016”. Naprzeciw siebie w obiektach WSPol stanęli najlepsi z naszego regionu policjanci dochodzeniowo-śledczy, operacyjno-rozpoznawczy, technicy kryminalistyki oraz nadzorujący problematykę dochodzeniowo-śledczą. Zwycięzcy tego etapu konkursu stworzą drużynę, która będzie reprezentować region podczas ogólnopolskiego finału w Pile.
W Szczytnie spotkały się drużyny z każdego powiatu województwa. W skład każdego zespołu weszli policjanci dochodzeniowo-śledczy, operacyjno-rozpoznawczy, technicy kryminalistyki oraz funkcjonariusz nadzorujący problematykę dochodzeniowo-śledczą. Wszyscy oni rywalizowali indywidualnie i zespołowo. Przygotowane konkurencje – test wiedzy, zadania praktyczne, strzelanie i rozwiązanie kazusu – pozwoliły wyłonić najlepszych indywidulanie policjantów poszczególnych specjalności, a także jedną drużynę.
Zespół, który wygra wojewódzkie eliminacje, od 7 do 9 czerwca 2016r. będzie reprezentował Warmię i Mazury podczas Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2016”.
Wczoraj (18.04.2016) o godz. 9:00 w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie stawili się pretendenci do tytułu najlepszych.
Po całodniowych zmaganiach wszystko było już jasne
Wśród drużyn najlepsza okazały się:
- Drużyna policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ełku. W jej skład weszli kom. Damian Bekulard, sierż. szt. Alicja Sobolewska, podkom. Kamil Karaś i asp. szt. Tomasz Onoszko.
- Na drugim miejscu podium uplasowała się drużyna Komendy Miejskiej Policji z Olsztyna w składzie: podkom. Jarosław Witowicz, st. asp. Monika Wejkins, mł. asp. Tomasz Zacharski i asp. Mariusz Mikulski.
- W tym przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć reprezentantów Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, którzy zajęli trzecie miejsce w zmaganiach drużynowych. Miasto gospodarzy turnieju reprezentowali: podkom. Paweł Przybyłek, st. asp. Arkadiusz Kozioł, asp. Daniel Bałdyga i st. sierż. Anna Kuklińska.
To nie pierwszy sukces ełckich policjantów w tym konkursie. Podkom. Kamil Karaś i asp. sztab. Tomasz Onoszko w ubiegłym roku reprezentowali garnizon warmińsko-mazurski w Ogólnopolskim Konkursie „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2015”, zdobywając drużynowo drugie miejsce.
Podkom. Kamil Karaś ponownie okazał się najlepszy w kategorii pracy operacyjno- rozpoznawczej, zaś asp. sztab. Tomasz Onoszko zdobył pierwsze miejsce w kategorii technik kryminalistyki.
Podkom. Kamil Karaś w ubiegłym roku za zdobycie tytułu najlepszego w kraju policjanta operacyjno-rozpoznawczego został odznaczony przez Komendanta Głównego Policji Złotą Odznaką „Zwycięzca Konkursu i Sprawności Zawodowej”. Natomiast asp. sztab. Tomasz Onoszko za osiągnięcia w ubiegłorocznym konkursie został odznaczony przez Komendanta Głównego Policji Srebrną Odznaką „Zwycięzca Konkursu i Sprawności Zawodowej”. Specjalista Zespołu operacyjno-rozpoznawczego Wydziału Kryminalnego KPP w Ełku w służbie jest od 20.11.2001r. Od 2003r. pełni służbę w pionie kryminalnym. Wielokrotnie wyróżniany za osiągnięcia w służbie przez Komendanta Powiatowego Policji w Ełku, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, a nawet Komendanta Głównego Policji. W 2011 roku odznaczony został Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant”, a w 2015 Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę.
Jak mówi podkom. Kamil Karaś:
„Przystępując w tym roku do konkursu bardzo zależało mi by utrzymać poziom i tym samym obronić tytuł, z tego powodu było mi chyba trudniej niż kolegom, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w zmaganiach. Podobnie, jak w ubiegłym roku, poziom konkursu był bardzo wysoki, policjanci znakomicie przygotowani do udziału w swoich konkurencjach. Tym bardziej cieszy mnie sukces zarówno indywidualny jak i zwycięstwo całej drużyny.”
Kolejny członek zwycięskiej drużyny - asp. sztab. Tomasz Onoszko - w służbie od 20.05.1999r. Do 2007 roku pełnił ją w pionie prewencji, a od listopada 2007 roku w Zespole Techniki Kryminalistycznej KPP w Ełku. Wielokrotnie wyróżniany był za osiągnięcia w służbie. W 2015 roku odznaczony Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę.
Sierż. Alicja Sobolewska pracę jako policjantka rozpoczęła 26.05.2008 r. Obecnie jest referentem Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego. Wielokrotnie wyróżniana przez Komendanta Powiatowego Policji w Ełku za wzorowe pełnienie służby.
Kom. Damian Bekulard to specjalista Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego, w służbie od 27.12.2004r., a w pionie kryminalnym od 2006r. Wielokrotnie wyróżniany przez Komendanta Powiatowego Policji w Ełku za wzorowe pełnienie służby.
Zwycięska drużyna Komendy Powiatowej Policji w Ełku będzie reprezentowała Warmię i Mazury podczas Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2016”, który odbędzie się w dniach 7-9 czerwca 2016 w Pile.
Indywidualnie policjanci zostali wyróżnieni w trzech kategoriach:
Funkcjonariusz nadzorujący problematykę dochodzeniowo-śledczą:
-
podkom. Jarosła Witowicz KMP Olsztyn
-
kom. Mariusz Szorc KPP Pisz
-
podkom. Leszek Jankowski KPP Lidzbark Warmiński
Policjanci dochodzeniowo-śledczy:
-
st.sierż. Anna Kuklińska KPP Szczytno
-
asp. Piotr Pepłowski KMP Elbląg
-
podkom. Krzysztof Tylicki KPP Kętrzyn
Policjanci operacyjno-rozpoznawczy:
-
podkom. Kamil Karaś KPP Ełk
-
asp. Daniel Jasiecki KPP Kętrzyn
-
st. asp. Tomasz Janczylik KPP Giżycko
Technicy kryminalistyki:
-
asp. Tomasz Onoszko KPP Ełk
-
asp. Mariusz Mikulski KMP Olsztyn
-
asp. szt. Marek Kłodowski KPP Iława
Jak mówi jedyna w gronie zwyciężców policjantka - st. sierż. Anna Kuklińska – osiągniecię dobrego wyniku nie przyszło łatwo:
„Zadania były trudne a poziom bardzo wysoki. Trzeba było wykazać się szczegółową znajomością kodeksu postępowania karnego i dobrze wczytać się w zadania. Konkurs był bardzo dobrze zaplanowany, a organizacja dopięta na ostatni guzik. Pomimo zawziętej rywalizacji i tak panowała przyjazna atmosfera. Jestem strasznie dumna, że pomimo krótkiego stażu pracy mogłam stanąć w szranki z innymi policjantami na co dzień zajmującymi się ta samą problematyką, a jestem jeszcze bardziej dumna z tego, że wygrałam”
St. sierż. Anna Kuklińska swoją przygodę z mundurem rozpoczęła 2010 roku. Po ukończeniu kursu podstawowego w Pile rozpoczęła prace w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Policjantka od samego początku pracowała w wydziale dochodzeniowo-śledczym prowadząc sprawy przestępstw przeciwko mieniu. Jak sama mówi praca daje jej dużo satysfakcji. Ponadto motywuje ją do ciągłego podnoszenia kwalifikacji i rozwijania zainteresowań.
W czerwcu 2014 roku st. sierż. Anna Kuklińska ukończyła studia magisterskie na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne w w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła studia podyplomowe w zakresie kryminalistyki w procesie karnym. Policjantka nie zaprzecza, że to nie koniec jej kariery naukowej - przecież jest jeszcze tyle ciekawych kierunków, które warto poznać.
Policjantka ze szczycieńskiej komendy jest bardzo dumna, że zaszła tak wysoko i ciężką pracą wywalczyła miano najlepszego policjanta dochodzeniowo-śledczego. St. sierż. Anna Kuklińska nie zamierza jednak spocząć na laurach. To wyróżnienie dało jej jeszcze większą motywację do dalszej pracy.
Wśród zawodników na podium stanął także kierownik ogniwa kryminalnych Komisariatu Policji w Ornecie - podkom. Leszek Jankowski. Ornecki policjant zajął wysokie III miejsce w kategorii „Policjant sprawujący nadzór nad pracą dochodzeniowo-śledczą”.
Podkom. Jankowski służy w Policji od 2004 roku. Od 2006 r. związany z zespołem d/w z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Wydziału Kryminalnego lidzbarskiej komendy.
Od czerwca ub.r. podkom. Leszek Jankowski pełni funkcję kierownika i nadzoruje pion ogniwa kryminalnego orneckiego komisariatu. Jest absolwentem Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Prywatnie ojciec dwóch córek. Pasjonat motocykli, jak sam mówi „szczęśliwy posiadacz Hondy”. Zapytany o wrażenia z udziału w turnieju, odpowiada:
„Miałem zaszczyt reprezentować KPP w Lidzbarku Warmińskim. To mój drugi udział w konkursie. W zeszłym roku jako policjant dochodzeniowo – śledczy. Jest to dla mnie bez wątpienia kolejne doświadczenie i prywatne i służbowe. Podczas tego rodzaju spotkań mogę wymieniać się z innymi funkcjonariuszami uwagami oraz doświadczeniem”.
(TM/IG/MK)