Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Kampania informacyjna „Bezpieczny senior – nie daj się oszustom” - obejrzyj spot

Osoby starsze, często stają się ofiarami oszustów i naciągaczy. Samotne, ufne i pełne troski o bliskich narażone są w większym stopniu na działania przestępców niż młodzi. Padają ofiarą oszustwa na wnuczka, na policjanta, na hydraulika, gazownika czy pracownika socjalnego.

W Elblągu ruszyła kampania informacyjna „ Bezpieczny senior – nie daj się oszustom” stworzona w ramach programu Bezpieczny Elbląg. Najintensywniejsze działania w ramach kampanii przewidywane na kwiecień i maj tego roku.

Jej założeniem jest dotarcie bezpośrednie do ok. 5000 - 7000 tys. osób. Chcemy, aby trafiała ona poprzez media i materiały drukowane do wielu tysięcy elblążan.

– mówił podczas dzisiejszej konferencji otwierającej kampanię Witold Wróblewski Prezydent Miasta Elbląga.

Na potrzeby kampanii powstał spot telewizyjny ostrzegający przed oszustami posługującymi się tą metodą. Przedstawiony jest w nim mechanizm oszustwa „na wnuczka”. W realizację spotu zaangażowali się elbląscy policjanci: podkom. Krzysztof Nowacki, st. asp. Wojciech Zieliński oraz pani Mirosława Nalikowska pracownik Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.

 

Podczas zorganizowanej dziś (08.04.2016) konferencji po raz pierwszy zaprezentowano ten krótki film. Będzie on emitowany w Telewizji Elbląskiej oraz w mediach elektronicznych, które zechcą włączyć się w kampanię. Ponadto w ramach spotkań „Elbląg na dużym ekranie” w kinie Światowid obejrzą go wszyscy widzowie. Film zamieszczony zostanie także na stronach internetowych Urzędu Miejskiego i innych portalach (w tym dedykowanych osobom starszym)

Na konferencji oprócz Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz insp. Krzysztofa Konerta obecni byli: Teresa Urban pełnomocnik prezydenta ds. osób starszych, Patrycja Kućmańska miejski rzecznik konsumentów, a także asp. szt. Krzysztof Myśliński kierownik referatu doch-śledcz. Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu oraz podkom. Arkadiusz Deja – policyjny psycholog. Ostatni z gości opowiadał o psychologicznych i emocjonalnych kwestiach tego rodzaju oszustwa.

Elbląscy policjanci spotykać się będą z seniorami zrzeszonymi w różnych organizacjach, na wykładach Uniwersytetu III Wieku oraz w klubach seniora. W ramach kampanii zwrócimy się także do ks. biskupa Jacka Jezierskiego z prośbą, by w elbląskich kościołach podczas mszy wierni byli informowani o kampanii i ostrzegani przed oszustami.

– zapewnił insp. Krzysztof Konert Komendant Miejski Policji w Elblągu.

Wkrótce wydana zostanie także publikacja, która trafi do wszystkich przychodni lekarskich, organizacji skupiających osoby starsze. Zamieszczone w niej będą zalecenia Policji, jak nie paść ofiarą oszustów m.in. dotyczące reagowania na podejrzane telefony czy podejrzane wizyty w domu.

(KN/TM)

Powrót na górę strony