Olsztyn/Barczewo: Zatrzymali dwóch obcokrajowców, podejrzanych o skimming w Gdańsku
Policjanci z Komisariatu Policji w Barczewie odprawiając się do służby, otrzymali od oficera dyżurnego komunikat o aucie na zagranicznych numerach rejestracyjnych, którym mogą poruszać się przestępcy – sprawcy tzw. skimmingu. Informacja ta, została rozesłana przez policjantów z Gdańska do wszystkich jednostek policji w kraju. Kilka godzin później policjanci z Barczewa zauważyli na DK-16 odpowiadające opisowi audi. Zatrzymali je do kontroli. Był to strzał w dziesiątkę.
Kilka dni temu policjanci z komisariatu przy ul. Kartuskiej w Gdańsku otrzymali zgłoszenie, że na jednym z bankomatów na Morenie zamontowane było specjalne urządzenie służące do kopiowania danych z kart płatniczych. Policjanci szybko przyjechali na miejsce, gdzie zabezpieczyli tzw. „nakładkę”, przeprowadzili bardzo dokładne oględziny bankomatu, zabezpieczyli również nagrania z monitoringów i przesłuchali świadków. Zgłaszająca przekazała funkcjonariuszom wiele cennych informacji, które policjanci natychmiast zaczęli weryfikować. Ustalili, że do momentu ujawnienia przez zgłaszającą specjalnego urządzenia, bankomat był cały czas obserwowany przez sprawców.
Policjanci z Komisariatu Policji w Barczewie odprawiając się do służby otrzymali od oficera dyżurnego komunikat o pojeździe marki audi, na zagranicznych numerach rejestracyjnych, którym mogą poruszać się przestępcy – sprawcy tzw. skimmingu.
Informacja ta, została rozesłana właśnie przez policjantów z Gdańska do wszystkich jednostek policji w kraju. Kilka godzin póżniej policjanci z Barczewa zauważyli na DK-16 podobne do opisu audi. Zatrzymali je do kontroli. Był to strzał w dziesiątkę. Okazało się, że jechali nim dwaj obywatele Łotwy.
W trakcie przeszukania ich auta, policjanci znaleźli trzy telefony i laptopa. Wstępne badania zabezpieczonego laptopa potwierdziły, że był on używany w przestępczym procederze związanym z kopiowaniem danych z kart płatniczych.
W efekcie przeprowadzonych czynności operacyjnych i procesowych gdańscy policjanci wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gdańsku zgromadzili materiał dowodowy, na podstawie którego prokurator przedstawił mężczyznom zarzut fałszowania elektronicznych środków płatniczych.
W piątek zatrzymani 31- i 33-latek zostali doprowadzeni do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztu. Sąd przychylił się do wniosku i aresztował ich na trzy miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Za fałszowanie elektronicznych środków płatniczych grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo kara nawet 25 lat więzienia.
Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej. Każdorazowo odbywa się to bez wiedzy posiadacza karty i ma na celu wytworzenie jej kopii. Przy użyciu nielegalnego duplikatu karty przestępca wypłaca pieniądze z bankomatu lub płaci za towary i usługi.
Najczęściej przestępstwo to jest dokonywane przy użyciu bankomatów, na których sprawcy instalują urządzenia kopiujące paski magnetyczne oraz rejestrujące numery PIN.
(MP/KMP Gdańsk)