Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Kierowali pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem

Policjanci z Ełku zatrzymali do kontroli kierującego będącego pod wpływem środków odurzających. W Lidzbarku Warmińskim, Iławie oraz Nidzicy policjanci dokonali kontroli drogowych, ujawniając nietrzeźwych kierujących. W dwóch pierwszych przypadkach do zatrzymania przyczynili się świadkowie.

Ełk:

 

Policjanci z ruchu drogowego zatrzymali wczoraj do kontroli samochód marki Mazda 323. Po sprawdzeniu danych w systemach policyjnych okazało się, że 28-letni ełczanin ma cofnięte przez Starostwo Powiatowe uprawnienia do kierowania pojazdami z powodów zdrowotnych. Zachowanie mężczyzny sugerowało, że może znajdować się pod wpływem środków odurzających, dlatego policjanci zrobili mu test na zawartość narkotyków. Badanie testerem wykazało, że 28-latek znajduje się pod wpływem marihuany. Sam kierowca przyznał policjantom, że wcześniej palił marihuanę. Kierującemu pobrano krew do badań laboratoryjnych. Jeśli badania potwierdzą pierwszy wynik, grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca nie miał również przy sobie dowodu rejestracyjnego, ani obowiązkowego ubezpieczenia. 

 

Lidzbark Warmiński:

Wczoraj przed godziną 19:00 policjanci z Lidzbarka Warmińskiego zostali poinformowani, że na drodze K-51 w miejscowości Rogóż został zatrzymany kierowca, który może być pod wpływem alkoholu. Na miejsce zgłoszonej interwencji natychmiast pojechał patrol policyjnej drogówki. Zgłaszający poinformował funkcjonariuszy, ze podróżując w kierunku Bartoszyc zauważył jadącego przed nim daewoo lanosa, którego kierowca podejmował dziwne manewry na drodze. Kierujący co chwila zjeżdżał na przeciwległy pas ruchu i nie wiele brakowało aby zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym. Jak ustalili policjanci zgłaszający w miejscowości Rogóż wyprzedził daewoo i zablokował go. Kiedy mieszkaniec miasta tworzył drzwi pojazdu, poczuł od kierującego zapach alkoholu, wyciągnął kierującemu kluczyki i zadzwonił na policję. 25-latek, mieszkaniec Bartoszyc został poddany badaniu na zawartość badaniu, które wykazało, ze ma ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna przyznał policjantom, że przyjechał do Lidzbarka Warmińskiego kupić samochód i po przeprowadzonej transakcji spożył alkohol.

Iława:

Do oficera dyżurnego policji zadzwonił funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Poinformował,  że na jednej z lokalnych ulic  zatrzymał samochód ciężarowy peugeot, którym kierował prawdopodobnie nietrzeźwy mężczyzna. Zgłaszający dodał, że kierujący peugeotem nie zachował szczególnej ostrożności podczas cofania w wyniku czego najechał na stojącego za nim opla a następnie odjechał. Funkcjonariusz dodał, że zatrzymał mężczyznę po kilkunastu metrach. Oświadczył także, że po otworzeniu drzwi od kierowcy czuć było woń alkoholu. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie czynności  ustalili, że 66 – latek ma prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Nidzica:

Wczoraj po 21-ej na ul. Traugutta w Nidzicy funkcjonariusze drogówki zatrzymali do kontroli  mazdę. Kierującego pojazdem poddano badaniu na stan trzeźwości. Okazało się, że 38-latek wydmuchał ponad 2 promile. Dodatkowo mężczyzna kierował samochodem pomimo, iż nie posiadał uprawnień do kierowania oraz aktualnego badania technicznego pojazdu. Mężczyzna usłyszy zarzut .

Kodeks karny za jazdę w stanie nietrzeźwości przewiduje  karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

 

(akdn/mk/jk/mk/rj)

Powrót na górę strony