Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Nie wiedział gdzie jest i nie potrafił wrócić do domu – policjanci odnaleźli 80-latka

80-letni mieszkaniec Bartoszyc był przerażony, nie wiedział gdzie jest i nie potrafił wrócić do domu. Dzięki szybkiej interwencji policjantów cały i zdrowy został przekazany rodzinie.

Wczoraj (01.03.2016) kilkanaście minut po godzinie 17.00 do bartoszyckiej komendy policji zgłosiła się kobieta z informacją o zaginięciu jej 80-letniego męża. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna kilka godzin wcześniej, wyszedł z mieszkania i do chwili obecnej nie wrócił. Kobieta przekazała również, że mąż ma problemy z pamięcią i może nie zdawać sobie sprawy z tego, gdzie się znajduje. Z obawy o jego życie i zdrowie postanowiła zawiadomić o tym policję.

Policjanci natychmiast przystąpili do akcji poszukiwawczej za 80-latkiem. Funkcjonariusze skontrolowali miejsca, gdzie mógł przebywać zaginiony, sprawdzali każdą otrzymaną informację na temat mężczyzny.

W przeciągu pół godziny policjanci zespołu poszukiwań odnaleźli zaginionego mężczyznę w pobliżu ronda im. Sybiraków na terenie miasta.

80-latek szedł chodnikiem. Zaczepiony przez funkcjonariuszy przyznał, że „nie wie gdzie mieszka i nie może trafić do domu”. Dzięki policyjnej interwencji cały i zdrowy trafił do rodziny.

"Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam"

To słowa wypowiadane przez Panią Sabinę, pensjonariuszkę olsztyńskiego ŚDS „Pomost”, niosącego pomoc chorym na zaniki pamięci i ich najbliższych, padające w spocie filmowym przygotowanym przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Intencją projektu jest zwrócenie uwagi osób będących blisko seniorów na ich potrzeby i bezpieczeństwo. Bo oni sami o tym zapominają.

Więcej na temat projektu "Pamietaj o mnie, bo ja zapominam" można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Co pomaga w poszukiwaniu osób z zanikami pamięci?

Na pewno wszystkie szczegółowe informacje - o stanie zdrowia, chorobach, czasie, w którym osoba zaginiona opuściła miejsce zamieszkania, o kierunku w którym się udała, o ubiorze osoby zaginionej, jej rysopis, aktualna fotografia, informacja czy miała przy sobie pieniądze, dokładne sprawdzenie posesji, miejsca zamieszkania, sprawdzenie, czy osoba zaginiona nie przebywa u innych członków rodziny lub przyjaciół, wykorzystanie przez rodzinę do poszukiwań portali społecznościowych,

Szczególnie w odniesieniu do osób cierpiących na zaniki pamięci, informacja, czy odzież którą ma na sobie osoba zaginiona posiada „systemy alarmowe” np. czip lawinowy (to wszywka w kurtkach górskich, które odbijają sygnał lasera w poszukiwaniach w śniegu). Dużą pomocą jest dla policjantów to, że osoba zaginiona ma przy sobie aktywny telefon komórkowy.

(BP/TM)

Powrót na górę strony