Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Podsumowali stan bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach w 2015 roku

Insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie w obecności Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego podsumował pracę policjantów oraz stan bezpieczeństwa w regionie w 2015 roku. Odnotowaliśmy spadek przestępstw, mniej wypadków, zabitych, rannych oraz nietrzeźwych kierujących. 2015 rok przyniósł także sukcesy policjantów w zawodach ogólnopolskich, a zabezpieczane imprezy sportowe, czy artystyczne, były na wysokim poziomie, dającym gwarancje bezpieczeństwa.

Spadek liczby przestępstw

Nadal utrzymuje się pozytywna tendencja w zakresie ograniczania przestępczości na Warmii i Mazurach. Policjanci po raz kolejny odnotowali spadek liczby przestępstw - 27.445 (ogółem o 3820 mniej), kryminalnych – 19357 (o 2374 mniej). Co podkreślają funkcjonariusze służby kryminalnej, skupili się oni na ściganiu przestępców, których działanie było najbardziej dotkliwe dla mieszkańców regionu - zatrzymania oszustów działających metodą na tzw. ”wnuczka”, oszustów oferujących do sprzedaży fikcyjne telefony, czy inne towary. To także realizacja dużych spraw dotyczących napadów na starsze osoby, włamań do bankomatów, rozwiązanie kilku spraw zabójstw, czy realizacja sprawy dotyczącej nielegalnego obrotu bronią i zabezpieczenie oprócz broni, jej elementów, amunicji, ok.100 przedmiotów użytkowych, z których powstanie części można datować nawet od V do XIII wieku naszej ery.

Kolejny rok walki z cyberprzestępczością

Rok 2015, to drugi rok funkcjonowania nowej komórki organizacyjnej  - Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie.

Z uwagi na ciągły postęp cywilizacyjny, coraz szerszy i tańszy dostęp do Internetu, ze względu na powszechność stosowania przez społeczeństwo komputerów, tabletów, smartfonów należy założyć, że ilość przestępstw popełnianych w Internecie lub z wykorzystaniem Internetu będzie stale rosnąć. Usługodawcy oferują ciągle nowe usługi w Internecie, które bardzo intensywnie wkraczają do  życia prywatnego ludzi jaki prowadzonych przez nich różnych form aktywności społecznej i gospodarczej. Specyfika  przestępstw popełnianych z wykorzystaniem Internetu i komputerów lub bezpośrednio w Internecie, ich technologiczne skomplikowanie oraz zwiększanie profesjonalizacji sprawców, zdeterminowało powstanie wyspecjalizowanej, wykonującej czynności we wszystkich obszarach przestępczości, komórki organizacyjnej, która zajmuje się wyszukiwaniem i analizowaniem wszelkich informacji w cyberprzestrzeni, które mają związek z przestępstwami wszystkich kategorii.

W nowej komórce pełnią służbę policjanci posiadający doświadczenie w zakresie wykrywanie cyberprzestępstw, którzy są wykształconymi informatykami. To oni doprowadzili do zatrzymania kilku osób podejrzanych o pedofilię.

Mniej wypadków i ofiar śmiertelnych

Podobny, jak w przypadku przestępczości kierunek zmian zaobserwowali policjanci ruchu drogowego - mniej wypadków drogowych – 1535 (o 113 mniej), mniej zabitych – 140 (o 8 mniej) i rannych – 1869 (o 192 mniej).

Mniej nietrzeźwych kierujących, więcej badań stanu trzeźwości

Z roku na rok spada liczba nietrzeźwych kierowców. Policjanci drogówki skutecznie eliminują pijanych za kierownicą. W 2015 roku funkcjonariusze wykonali ponad 460.000 kontroli stanu trzeźwości. W parze z działalnością policji idzie coraz większa świadomość  społeczna. W walce z pijanymi kierowcami policjanci nie są jednak sami. Praktycznie  nie ma dnia bez informacji od postronnych osób o nietrzeźwych za kierownicą. Każda taka informacja jest dokładnie sprawdzana przez policjantów. Nie są także rzadkością ujęcia obywatelskie - wiele osób wie, jak prawidłowo zareagować w sytuacji, gdy na drodze pojawi się pijany kierowca.

W 2015 roku policjanci odnotowali  4246 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. To o około 1250 mniej niż w 2014 roku. Warto podkreślić, że spadła także liczba wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu – 118 (o 4 mniej).

W porównaniu do 2014 r. w ubiegłym roku odnotowaliśmy też spadek liczby wypadków z udziałem pieszych o 37 mniej oraz ofiar śmiertelnych tych zdarzeń.

Zmiany w przepisach, zamiany w mentalności

Miniony rok zapisał się w kartach historii wieloma zmianami przepisów ruchu drogowego. 18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która zaostrzyła kary dla nietrzeźwych kierowców oraz tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym. Już po pierwszych  podsumowaniach było widać pozytywny trend. Co cieszy- utrzymuje się.

Od chwili wejścia w życie nowych regulacji  prawnych  na warmińsko- mazurskich drogach policjanci zatrzymali  529 praw jazdy za przekroczenie prędkości  o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl nowych uregulowań zatrzymano uprawnienia do kierowania na trzy miesiące.

Aby było bezpiecznie – działania drogówki

W ubiegłym roku w województwie przeprowadzono ponad 940 ukierunkowanych działań, których celem była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym np. Alkohol i Narkotyki, Trzeźwy Poranek, Pasy, Prędkość, Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego, BUS, TRACK, Dyskoteka, Bezpieczna Droga do Szkoły, czy GIMBUS.

Udział w ogólnopolskich zawodach z sukcesami

2015 rok przyniósł także sukcesy funkcjonariuszy z Warmii i Mazur w ogólnopolskich zawodach. Podczas XV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji  asp. Czesław Ćwik z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie i mł.asp. Mariusz Krężel z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu drużynowo zajęli II miejsce, ponadto policjant z Kętrzyna indywidualnie także zajął II miejsce. To samo miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli policjanci podczas Finału Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2015 Roku”. Podkom. Kamil Karaś był najlepszy w klasyfikacji indywidualnej, jako najlepszy policjant operacyjno – rozpoznawczy. Natomiast w Turnieju Par Patrolowych policjanci z KMP w Elblągu st.asp. Przemysław Kapała i sierż. Maciej Lewandowski oraz funkcjonariusze z KPP w Giżycku sierż. Marcin Runce i st.post. Artur Kosz – Koszewski w generalnej klasyfikacji zajęli VI miejsce.

Zmniejszenie liczby utonięć

Ten rok minął także pod hasłem pracy na rzecz zmniejszenia liczby utonięć. Służby policyjnych wodniaków, wsparcie sezonowe policjantów z OPP KWP, eliminacja nietrzeźwych sterników, realizacja kampanii profilaktycznej w tym zakresie doprowadziły do poprawy bezpieczeństwa na wodach regionu. W porównaniu do ubiegłego roku, w tym utonęło 5 osób mniej.

Imprezy masowe na wysokim poziomie i gwarantujące bezpieczeństwo

Policjanci w 2015 roku pracowali przy zabezpieczeniu ładu i porządku podczas najważniejszych imprez artystycznych i sportowych w regionie, w sumie - 146 imprez masowych, w tym: 87 imprez artystyczno - rozrywkowych, 32 meczy piłki nożnej i 27 imprez sportowych. Policyjne siły były angażowane przy zabezpieczeniu obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, 72. Rajdu Polski, meczów piłkarskich. Zawsze służba ta, co potwierdzają organizatorzy imprez, była na bardzo wysokim poziomie i dawała gwarancje bezpieczeństwa uczestnikom.

Policja – atrakcyjny pracodawca

W 2015 roku służbę w warmińsko – mazurskiej policji rozpoczęło blisko 80 osób. Nasza firma jest atrakcyjnym pracodawcą. O jedno miejsce pracy ubiega się 15 osób. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby w policji coraz częściej legitymują się wykształceniem wyższym. Mogą też pochwalić się dodatkowymi uprawnieniami ratownika, ratownika medycznego, instruktora sportów walki, za które otrzymują dodatkowe punkty w rankingu.

Inwestycje, remonty, nowy sprzęt

W ubiegłym roku zrealizowany został III etap budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi – wykonanie budynku głównego i obiektów towarzyszących. Dokończono kompleksowy remont budynku nr 4 oraz wykonano kompleksowy remont budynku nr 1 przy ulicy Pstrowskiego 3 w Olsztynie.

Z budżetu Komendy Głównej Policji w ramach zakupów centralnych w ubr. do warmińsko – mazurskich policjantów trafiło 7 radiowozów osobowych, w tym 2 oznakowane, 1 samochód Combivan oraz 1 samochód specjalistyczny ekip techniki drogowej i ekologicznej.

Dzięki wsparciu samorządów lokalnych zakupionych zostało 36 pojazdów – samochody oznakowane i 2 motocykle. Oprócz środków transportu samorządy wsparły działalność policji w zakresie m.in. sfinansowania ponadnormatywnych służb policjantów, remontów obiektów policyjnych, zakupów sprzętu informatycznego i kwaterunkowego służącego do wyposażenia służbowego komend i posterunków policji.

 

 

 

in

Powrót na górę strony