Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ełk: Zachowały czujność, nie dały się oszukać. Policjanci ostrzegają przed "wnuczkami" i "policjantami"

Oszuści działający metodą „na wnuczka” i "na policjanta" wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają od nich pieniądze. Wczoraj przestępcy dali o sobie znać w Ełku. Dwie starsze panie omal nie padły ofiarą oszustów. Na szczęście w porę zachowały czujność i ostrożność.

Wczoraj do policjantów zgłosiły się dwie starsze panie, który nie dały się oszukać podczas telefonicznej próbie wyłudzenia pieniędzy przez rzekomych członków rodziny. Do 79-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest jej synem. Podkreślał, że jest zdenerwowany i nie może rozmawiać, ponieważ miał ciężki wypadek. Telefon przekazał drugiemu mężczyźnie, którego przedstawił jako policjanta. Po kilkuminutowej rozmowie „fałszywy  policjant” zażądał od kobiety 80 tys. złotych na poczet kary za spowodowanie wypadku przez jej syna. Dzięki temu syn 79-latki miał nie trafić do więzienia. Kobieta początkowo zgodziła się na przekazanie pieniędzy. Na szczęście po zakończonej rozmowie z oszustami zadzwoniła jeszcze pod numer swojego syna, żeby potwierdzić to zdarzenie. Wtedy okazało się, że cała sytuacja została wymyślona, a kobietę usiłowano oszukać.
Wzorowo zachowała się również 91-letnia pani Felicja, która w słuchawce usłyszała informację o wypadku spowodowanym przez jej córkę. Kiedy kobieta powiedziała, że nie ma pieniędzy oszuści usiłowali namówić ją, żeby szybko pożyczyła z banku lub od znajomych. Kobieta nie dała wiary tym słowom i na potwierdzenie poprosiła o rozmowę ze swoją córką. Ponawiała prośbę kilka razy i kiedy połączenie w końcu zostało zerwane domyśliła się, że próbowano ją oszukać. Skontaktowała się ze swoją córką i powiadomiła policję.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność.

Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Policjanci nigdy nie telefonują, że przyjdą lub wyślą kogoś innego do nas, aby odebrać pieniądze np. na pomoc dla syna.

W takich sytuacjach możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustami.

W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną!

Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu.

Pamiętajmy o tym, że jeśli ktoś prosi o pieniądze przez telefon, to wtedy nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zachowując spokój zadzwońmy do kogoś z rodziny i zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Przypominamy, że w ramach kampanii „Bezpieczny Senior” zorganizowany został konkurs, którego celem jest promowanie dobrych praktyk w przeciwdziałaniu oszustwom, przemocy i przestępstwom wobec osób starszych.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie, Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Siecią na Rzecz Seniorów Warmii i Mazur oraz innymi partnerami.

W ramach konkursu przewidziane są nagrody w trzech kategoriach:

  • indywidualnej – „dzielny senior” dla osoby, która poradziła sobie z przestępcą

  • dla osób, które udaremniły przestępstwo wobec osoby starszej

  • instytucjonalnej – dla instytucji, która podnosi świadomość i poczucie bezpieczeństwa seniorów

Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej KWP w Olsztynie

 

(akdn/rj)

Powrót na górę strony