Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Dzień Bezpiecznego Internetu – „Lepszy Internet zależy od Ciebie”

Warmińsko-mazurscy policjanci włączają się do akcji Dzień Bezpiecznego Internetu, której celem jest uświadomienie społeczeństwa przed realnymi zagrożeniami płynącymi z sieci. Hasło tegorocznych działań – „Lepszy Internet zależy od Ciebie”. Lepszy Internet, to bezpieczny Internet z poszanowaniem praw innych użytkowników Sieci, z zasadą ograniczonego zaufania.

Od powstania pierwszego minęło już ponad 60 lat. Rozwój technologiczny sprawił, że dawniej zajmujące całe pomieszczenia, dziś mieszczą się w małej torbie. Kiedyś dostępne tylko dla elity, dziś prawie każdy z nas go ma. O czym mowa? Odpowiedź jest prosta: komputery. Obok rozwoju komputerów pojawiły się również takie urządzenia jak: tablety, smartphone`y. To jedne z licznych urządzeń, które umożliwiają nam dostęp do Internetu. Bez wątpienia ułatwiają nam życie codzienne. Dzięki dostępowi do Internetu możemy załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, np. zrobić przelew, zakupy, obejrzeć film czy też skontaktować się ze znajomymi.

Jego użytkowanie wiąże się również z wieloma zagrożeniami. I właśnie w celu minimalizacji tego ryzyka, z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który w tym roku przypada na 9 lutego. Jego celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, uwrażliwienie rodziców, nauczycieli i wychowawców na zagrożenia, jakie czyhają na najmłodszych w sieci oraz nagłośnienie tematyki bezpieczeństwa online.

Hasło tegorocznych działań - „Lepszy Internet zależy od Ciebie” - ma zwrócić uwagę na słownictwo,

Dnia 9 lutego br. specjaliści z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w godzinach od 9.00 do 13.00 będą pełnić dyżur telefoniczny pod nr 89 522-56-43. W tym czasie będzie można uzyskać odpowiedź m.in. na pytania, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, do kogo się zgłosić, gdy mamy podejrzenie, że podaliśmy ofiarą oszustwa, jak chronić dzieci przed cyberprzestępcami.

Funkcjonariusze z warmińsko-mazurskiego radzą co zrobić, by uchronić się przed niebezpieczeństwami płynącymi z sieci:

 • jeżeli korzystamy w domu z sieci bezprzewodowej (WiFi) odpowiednio skonfigurujmy router. Hasła zabezpieczające należy tworzyć, używając cyfr, małych i dużych liter oraz znaków specjalnych. Przy wyborze kupna routera sugerujmy się nie tyle ceną, co możliwością szyfrowania WPA czy WPA2,

 • używajmy programów antywirusowych, które uchronią nas przed niepożądanymi wirusami i innymi niebezpieczeństwami. Nie zapomnijmy o systematycznej aktualizacji,

 • uważajmy na e-maile niewiadomego pochodzenia, które zawierają podejrzane załączniki, nigdy ich nie otwierajmy,

 • nie odpisujmy na spamy, ponieważ nasz e-mail zostanie uznany za aktywny i będą do nas przysyłane kolejne wiadomości z podejrzana treścią.

Szczególnie narażone na treści zawarte w Internecie są dzieci i młodzież, które częściej korzystają z komputera, częściej podejmują ryzyko, przez zwykłą ciekawość, wchodzą na różnego rodzaju strony o treści mogącej wpłynąć na zachowanie. Często treści te są nieadekwatne do wieku przeglądających. Ważną rolę w procesie uświadamiania najmłodszych odgrywają rodzice. To oni jako pierwsi powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach.

Rady dla rodziców:

 • porozmawiaj ze swoim dzieckiem, omów kwestie bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu,

 • kontroluj, co twoje dziecko robi w sieci, na jakie strony zagląda, jakich szuka informacji. Pamiętaj o poszanowaniu prywatności,

 • w przypadku napotkania w Internecie nielegalnych treści nie zastanawiaj się i zgłoś ten fakt na Policję,

 • porozmawiaj z informatykiem o możliwości blokady niektórych stron.

Często rodziców nurtuje pytanie: „co powiedzieć dzieciom, na co powinny uważać, do kogo mają zwrócić się o pomoc, w przypadku problemów w sieci”. Odpowiedz jest prosta.

Oto kilka rad przygotowanych dla dzieci:

 • pamiętaj, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają – w rzeczywistości możesz rozmawiać z osobą, która ma wobec ciebie złe zamiary,

 • nie podawaj w Internecie swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu – najlepiej jest posiadać swój nick, internetową ksywkę,

 • nie umawiaj się z osobami poznanymi przez Internet,

 • uważaj na e-maile otrzymane od nieznajomych, nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie otwieraj linków przesłanych ci przez nieznaną osobę – mogą zawierać wirusy,

 • traktuj innych z szacunkiem, nie wyzywaj, nie strasz, nie obrażaj,

 • rozmawiaj z rodzicami o Internecie, zaproś ich na twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji – zostań ich nauczycielem,

 • w razie zagrożenia szukaj pomocy u dorosłych – rodziców, pedagoga, policjanta.

Komputery i urządzenia cyfrowe oraz Internet odgrywają coraz większą rolę w prowadzeniu nielegalnej działalności lub też w znaczny sposób pomagają w jej prowadzeniu, poprzez możliwości, które oferuje, tj: nielegalny handel w sieci, pirackie oprogramowanie, różnego rodzaju oszustwa (aukcje internetowe, ogłoszenia, oferty zarobkowania, usługi medialne) oraz przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych. To wszystko czyni z komputerów i globalnej sieci Internet potężne narzędzie do popełniania przestępstw.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji m.in. zajmują się monitorowaniem Internetu pod kątem przestępstw popełnianych za pośrednictwem sieci Internet oraz komputerów. Współpracują w tym zakresie z instytucjami, które zajmują się bezpieczeństwem w Internecie oraz z osobami, które informują o podejrzanych zdarzeniach, zachowaniach w Sieci.

Na podstawie takiej współpracy policjanci uzyskali informację o mężczyźnie, który przez portale internetowe miał wyszukiwać nastolatków do spotkań o charakterze seksualnym. Funkcjonariusze  KWP wspólnie z kolegami z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przeprowadzili szereg czynności operacyjnych i zaledwie w ciągu 20 godzin wytypowali podejrzanego mężczyznę i przygotowali zasadzkę. O ustalonej godzinie i w określonym miejscu czekali na podejrzanego. Punktualnie na jednym z parkingów w centrum Olsztyna pojawił się 32-letni mieszkaniec powiatu. Mężczyzna, który był przekonany, że umówił się z 14-latką na spotkanie, natychmiast został zatrzymany. Był kompletnie zaskoczony. Trafił do policyjnego aresztu. Policjanci przeszukali także jego miejsce zamieszkania oraz pracy. W konsekwencji zabezpieczyli 2 komputery, tablet, dysk twardy, nośniki pamięci oraz telefon komórkowy. Specjaliści i biegli sprawdzają, czy na zabezpieczonym sprzęcie znajdują się treści pedofilskie oraz oferty spotkań o charakterze seksualnym.

Mężczyzna odpowie za usiłowanie złożenia małoletniemu poniżej lat 15 propozycji  spotkania o charakterze seksualnym. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Na wniosek policjantów prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór.

Korzystając z Internetu zastanówmy się czy wykonywane przez nas działanie jest zgodne z prawem. Traktujmy innych użytkowników tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Nie bójmy zgłaszać Policji wszelkich przestępstw związanych z Internetem.

Wszelkie informacje dot. Dnia Bezpiecznego Internetu można znaleźć na stronach internetowych: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl.

Zaplanowane działania profilaktyczne na terenie województwa warmińsko – mazurskiego w ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu”:

Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 30 w Olsztynie na II połowę lutego zaplanowano przeprowadzenie konferencji z debatą społeczną „Na tacy poDane w mieście Olsztynie – bezpieczeństwo danych osobowych, bezpieczeństwo w Sieci”. Komendę Miejską Policji w Olsztynie reprezentować będą przedstawiciele kierownictwa jednostki oraz funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą. Aktualnie prowadzona jest korespondencja z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna w celu ustalenia dokładnego terminu. W konferencji udział wezmą nauczyciele z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego.

Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach

W lutym policjanci uczestniczyć będą w spotkaniach z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas spotkań omawiane będą m.in. zagadnienia związane z zagrożeniami na jakie narażeni są użytkownicy Internetu, ponadto planowane są spotkania z dorosłymi mieszkańcami którym również zostaną przedstawione m.in. zagrożenia przestępczością internetową.

Komenda Powiatowa Policji w Braniewie

Policjanci spotkają się z uczniami klas o profilu bezpieczeństwo publiczne Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Pieniężnie. Spotkanie zostanie przeprowadzone w II połowie lutego.

W dniu 09.02.2016 roku funkcjonariusze naszej jednostki w związku z zaproszeniem otrzymanym od Dyrektora BCK oraz Dyrektora Gimnazjum nr 2 w Braniewie będą uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami fundacji Legalna Kultura z Warszawy, które zostało zorganizowane w Braniewskim Centrum Kultury. Celem spotkania jest promocja praw związanych z Legalną Kulturą. Legalna Kultura to kampania pozytywna, integruje środowiska twórców i odbiorców kultury. Kształtuje poczucie odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości, promuje korzystanie z legalnych źródeł kultury.

Komenda Powiatowa Policji w Działdowie

W czasie organizowanych w szkołach pogadanek, temat Bezpiecznego Internetu będzie tematem przewodnim spotkań policjantów z uczniami.

Komenda Powiatowa Policji w Ełku

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ełku wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 3 w Ełku w dniu 09.02.2016r. organizują obchody DBI.

W ramach akcji zaplanowano uroczysty apel z udziałem funkcjonariusza z KPP Ełk,
w trakcie którego zostanie wygłoszona pogadanka na temat zagrożeń w Internecie.

Ponadto uczniowie odegrają tematyczne scenki związane z niebezpieczeństwami
z jakimi można spotkać się w sieci, zagrożeniami związanymi z nadmiernym korzystaniem
z Internetu oraz na temat cyberprzemocy. Rozstrzygnięte zostaną również tematyczne konkursy. Ponadto zaplanowano przeprowadzenie spotkań edukacyjnych dla rodziców z udziałem policjanta oraz informatyka.

Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi

Wspólnie z Biblioteką Publiczną w Gołdapi w dniu 09.02.2016 roku policjanci organizują debatę społeczną pn.: „Lepszy Internet zależy od Ciebie”. Debata zainicjuje cykl spotkań skierowany do rodziców uczniów szkół podstawowych pn.: „CYBERRODZIC TO JA”.

Komenda Powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim

W lutym zaplanowano do przeprowadzenie 6 spotkań. Jedno spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej przy okazji „Otwartych Jednostek” , pozostałe w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych podczas spotkań w klasach.

Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

W ramach wymienionego przedsięwzięcia zaplanowano spotkania z dziećmi i młodzieżą:

 • 08.02.2016r. 2 spotkania z klasami 6 w Szkole Podstawowej w Pieckach,

 • 08.02.2016r. 1 spotkanie z dziećmi w bibliotece miejskiej w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie,

 • 09.02.2016r. 2 spotkania z klasami 5 w Szkole Podstawowej w Pieckach,

 • 11.02.2016r. 2 spotkania z klasami 4 w Szkole Podstawowej w Pieckach.

Ponadto w dniu 08.02.2016r. zaplanowano również spotkanie z przedstawicielem lokalnego radia ZET GOLD, gdzie nagrane zostaną informacje dotyczące bezpiecznego internetu skierowane do mieszkańców powiatu mrągowskiego.

Nadmieniam, że w trakcie trwania ferii zimowych w Centrum Kultury Turystyki, gdzie dzieci spędzały czas wolny, przeprowadzono spotkanie, na którym poruszono także tematykę bezpieczeństwa w internecie.

Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy

Spotkania z młodzieżą:

- 9 lutego – Zespół Szkół nr 2 w Nidzicy – pokaz multimedialny przez policjanta zajmującego się profilaktyką społeczną połączony z dyskusją na temat cyberzagrożeń,

- 10 lutego – Zespół Szkół w Janowcu Kościelnym - pokaz multimedialny przez policjanta zajmującego się profilaktyką społeczną połączony z dyskusją na temat cyberzagrożeń.

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Mieście Lubawskim

W miesiącu lutym policjanci przeprowadzą spotkania w wybranych szkołach na terenie powiatu nowomiejskiego, których tematem będzie bezpieczne korzystanie z zasobów internetowych. Ponadto na stronie internetowej KPP Nowe Miasto Lubawskie ukaże się komunikat na temat bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu.

Komenda Powiatowa Policji w Olecku

W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku odbędzie się spotkanie z uczniami, w trakcie którego wyświetlony zostanie film „Sala samobójców”, następnie prezentacja pn. „Cyberprzemoc – rodzaje zagrożeń, sposoby reagowania”. Na zakończenie odbędzie się dyskusja.

Ponadto przez cały miesiąc luty podczas spotkań edukacyjnych funkcjonariuszy z dziećmi i młodzieżą poruszana będzie tematyka związana z cyberprzemocą, a także propagowane będą założenia Dnia Bezpiecznego Internetu. Na stronie internetowej olsztyńskiej Policji oraz w lokalnych mediach pojawią się opracowane przez Zespół Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii podstawowe zasady bezpiecznego serfowania w Internecie.

Komenda Powiatowa Policji w Piszu

Pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie” odbędą się działania polegające na przeprowadzeniu cyklu spotkań oraz warsztatów skierowanych do uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych na terenie powiatu Piskiego. Na ww. spotkaniach poruszana będzie kwestia bezpieczeństwa dzieci spędzających wolny czas czatując i serfując po Internecie. Omówione zostaną również zagrożenia wywołane korzystaniem z Internetu.

Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie

W dniu 15 lutego 2016 roku w godz. 9.00 – 11.00 w Zespole Szkół w Pasymiu funkcjonariusze przeprowadzą zajęcia edukacyjno-profilaktyczne z zakresu unikania zagrożeń na jakie narażenia są małoletni w cyberprzestrzeni.

Zajęcia będą skierowane do trzech grup wiekowych tj. uczniów klas I- III SP oraz IV-VI SP a także I-III GM. Uczniom młodszym zaprezentowany zostanie film z serii „Owce w sieci”. Ze starszymi uczniami spotka się policjant z Przestępczości Gospodarczej WDŚ KPP w Szczytnie i poinformuje o realnie występujących przestępstwach oszustw internetowych.

Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie

W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu zostaną podjęte działania:

przeprowadzenie spotkań z dziećmi i młodzieżą. W trakcie spotkań zostaną wykorzystane filmy zakupione przy współpracy z Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Węgorzewie , tj.: „Zaplątani w sieć – sexting”, „Zaplatani w sieć – happy slapping”, „Zaplątani w sieć – cyberbullying”.

in

Powrót na górę strony