Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Wiemy, jak minął pierwszy tydzień ferii

Za nami pierwszy tydzień ferii. To czas wzmożonej pracy policjantów prewencji i ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Pierwsze statystyki wskazują na mniejszą niż w ubr. liczbę wypadków. Na ponad 60 skontrolowanych autobusów, tylko 2 nie mogły ruszyć w podróż.

Mniej wypadków, mniej nietrzeźwych

Przez pierwszy tydzień ferii na drogach Warmii i Mazur doszło do 23 wypadków, w wyniku których 5 osób zginęło, a 34 zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 350 kolizji. Zatrzymali 35 nietrzeźwych kierujących. W porównaniu do podobnego okresu ubr. odnotowano o 6 mniej wypadków oraz o 22 mniej nietrzeźwych za kierownicą. Co ważne, w tym roku doszło do 1 wypadku (pow. giżycki), w którym ranne zostało 1 dziecko.

Specjalne punkty kontroli autobusów

Ferie to czas wyjazdów dzieci i młodzieży na zimowy wypoczynek. Dlatego policjanci zorganizowali specjalne punkty kontroli autobusów. Każdego dnia czekają tam na autokary, które trzeba sprawdzić. Przez pierwszy tydzień policjanci w tych punktach skontrolowali 33 autokary. Stwierdzili 3 usterki, w 1 przypadku zatrzymali dowód rejestracyjny. Policyjne patrole przeprowadziły 30 kontroli autobusów także poza wyznaczonymi punktami. W 2 przypadkach autokar nie mógł pojechać dalej. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów.

Bezpieczne zimowiska

Funkcjonariusze prewencji wspólnie z przedstawicielami m.in. inspekcji sanitarnej kontrolowali  także miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci oraz młodzieży. Cel tych działań pozostaje niezmienny - sprawdzenie legalności prowadzonego wypoczynku, a także poziomu wywiązywania się organizatora wypoczynku z obowiązków dotyczących zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków, jak również odpowiedniej  opieki wychowawczej. Podczas takich kontroli policjanci każdorazowo uczestniczą w specjalnych spotkaniach z podopiecznymi, podczas których udzielają młodzieży cennych rad dotyczących unikania zagrożeń, jak również wręczają najmłodszym elementy odblaskowe oraz edukacyjne ulotki. 

I tak, funkcjonariusze z Kętrzyna wspólnie ze strażnikami granicznymi spotkali się z dziećmi na półzimowisku w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz podczas zabaw zimowych. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia związane z zabawami na śniegu oraz na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Przypomniano także zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci dobrze pamiętały te zasady, demonstrowały jak należy prawidłowo przechodzić przez jezdnie, mówiły czego nie wolno robić blisko ulicy i jak należy się ubrać, by być widocznym. Nauczyły się także dlaczego trzeba zapinać pasy, nosić elementy odblaskowe oraz przechodzić przez jezdnię w miejscach dozwolonych. Wszystkim dzieciom wręczono odblaskowe „buźki”, które zostały przekazane przez kętrzyński zespół ruchu drogowego.

W pierwszym tygodniu ferii na Warmii i Mazurach skontrolowano 46 zimowisk. Funkcjonariusze przeprowadzili tam 88 spotkań edukacyjnych.

4 nieletnich pod wpływem alkoholu

W całym regionie policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo młodych w kontekście przeciwdziałania przestępczości i demoralizacji. W sumie w województwie podejmowano interwencje w stosunku do 4 nieletnich, którzy byli pod wpływem alkoholu. W każdej  z tych sytuacji finał sprawy odbędzie się przed sądem rodzinnym i nieletnich.

 
js/ep/af

  • Dzieci z odblaskowymi misiami
  • Edukacja przez zabawę
  • Kontrola busa
  • Kontrola busa
  • Policjant sprawdza stan techniczny autobusu
  • Policjant podczas kontroli miejsca wypoczynku
  • Policjant z młodzieżą
  • Spotkanie edukacyjne w Kętrzynie
  • Zajęcia edukacyjne pow. mrągowski
  • Spotkanie edukacyjne z harcerzami - Gołdap

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony