Elbląg: Przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h, stracił prawo jazdy
57-letni mężczyzna, który przekroczył w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h, stracił prawo jazdy. Policyjny patrol ruchu drogowego zatrzymał go w miejscowości Kamionek Wielki koło Elbląga. Mężczyzna swoje uprawnienia do kierowania stracił na 3 miesiące.
Policyjne kontrole prędkości w terenie zabudowanym mają przede wszystkim dyscyplinować kierowców łamiących przepisy i przekraczających dozwoloną prędkość. Wczoraj, około godziny 15.40 taki właśnie patrol zatrzymał do kontroli terenowego hyundaia. Wcześniej, policjanci zmierzyli prędkość z jaką pojazd poruszał się po drodze. Okazało się, że 57-latek kierujący autem jechał o ponad 50 km/h za szybko. W miejscu ograniczenia do 50 km/h poruszał się z prędkością ponad 100 km/h. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy, a także ukarali 500 złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.
W myśl nowych przepisów uprawnienia kierującego zostaną teraz zawieszone na 3 miesiące. Dopiero po tym czasie 57-latek odzyska dokument. Kontrolowany mężczyzna miał wszystkie kategorie prawa jazdy.
Ponad pół tysiąca w 2015 roku
Od chwili wejścia w życie nowych regulacji prawnych do końca ubr. na warmińsko- mazurskich drogach policjanci zatrzymali 529 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl nowych uregulowań zatrzymano uprawnienia do kierowania na trzy miesiące.
- Z danych wynika, że liczba zatrzymywanych praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym sukcesywnie spada. To dowód na to, że do wielu kierowców dotarło jak dolegliwe w skutkach może być ignorowanie przepisów. Myślę też, że większość zrozumiała także, jak niebezpieczne może być przekraczanie dozwolonej prędkości - podkreślił mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.
W ubr. policjanci przekazali starostom 18 informacji dotyczących ujawnienia przypadków kierowania pojazdem w trakcie obowiązywania trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy. Zgodnie z przepisami w takim przypadku okres zatrzymania uprawnień do kierowania wydłuża się do 6 miesięcy.
kn/af