Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Początek ferii na drogach Warmii i Mazur

Stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny pojazdów, obowiązek używania pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci – każdy z tych elementów będzie podczas ferii dokładnie sprawdzany przez policjantów pełniących służbę na drogach regionu. Wszystko po to by nie doszło do tragicznych w skutkach wydarzeń, takich jak wypadek, w którym zginęła młoda kobieta podróżująca bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Nieszczęśliwy początek ferii

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w piątkowe popołudnie (22.01.2016) w powiecie bartoszyckim na trasie Bartoszyce-Górowo Iławeckie. Bezpośrednimi świadkami zdarzenia byli ratownicy medyczni, jadący do pracy prywatnym samochodem. Chwilę przed zdarzeniem wyprzedził ich Fiat Uno. Niedługo po tym kierowca tego auta na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad kierowanym samochodem, wpadł w poślizg i uderzył tyłem w przydrożne drzewo lądując w rowie. 20-letni mężczyzna był trzeźwy, a w samochodzie miał cztery pasażerki. Niestety 28-letnia mieszkanka Górowa Iławeckiego zginęła na miejscu. Jak się okazało siedziała w tyłu pojazdu i w trakcie jazdy nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kierowca - Marcin J. - był trzeźwy, a w wyniku odniesionych obrażeń został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Olsztynie. Pozostałe trzy ranne pasażerki auta trafiły do szpitala w Bartoszycach.

Droga w tym miejscu była zablokowana przez kilka godzin. Na miejscu policjanci pod nadzorem prokuratora, wykonywali czynności, które ustala dokładny przebieg zdarzenia i dadzą odpowiedz, co było przyczyną tego wypadku.

Również w piątek, około godz. 13:00, tym razem policjanci z Lidzbarka Warmińskiego zostali skierowani na miejsce wypadku drogowego, do którego doszło na drodze wojewódzkiej pomiędzy miejscowościami Ełdyty Wielkie-Pityny. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierująca pojazdem Renault Clio w wyniku niedostosowania prędkości do warunków drogowych, na łuku drogi wpadła w poślizg, zjechała na pobocze uderzając w drzewo, a następnie wpadła do przydrożnego rowu po drugiej stronie drogi. 88-letnia pasażerka pojazdu w wyniku odniesionych obrażeń została przetransportowana do szpitala MSW w Olsztynie. Przez około godzinę droga w tym miejscu była zablokowana.

Z kolei w sobotę na trasie Giżycko-Ryn doszlo do czołowego zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Tam 51-letni kierowca Alfy Romeo stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się z Peugotem kierowanym przez 32-latka.  Obaj kierowcy byli trzeźwi. W wyniku zdarzenia wszyscy jego uczestnicy - dwaj kierowcy, 29-letnia pasażerka Peugota oraz 2,5-letnie dziecko również jadące Peugotem zostali przetransportowani do szpitali. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Nietrzeźwi nie mają ferii i zagrażają bezpieczeństwu na drodze

W Kętrzynie około godz. 14:00 oficer dyżurny tamtejszych policjantów został powiadomiony przez anonimową osobę, że z Reszla w kierunku Kętrzyna jedzie pijany kierowca. Z relacji zgłaszającego wynikało, że mężczyzna porusza się białym Renault Kangoo z charakterystyczną czerwoną maską. Na wskazaną trasę natychmiast pojechali funkcjonariusze kętrzyńskiej drogówki i zauważyli, że w ich kierunku jedzie opisany pojazd. Kierowca zignorował wydawane sygnały i nie zatrzymał się do kontroli. Policjanci pojechali za nim i zatrzymali go w miejscowości Biedaszki. Jak się okazało 32-latek siedzący za kierownicą był pijany. Badanie stanu trzeźwości Marka O. wykazało, że miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Mężczyzna stracił już prawo jazdy, a wkrótce odpowie przed sądem. Nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenie nie zatrzymania się do kontroli drogowej.

W Olsztynku w sobotę w przeciągu 3 godzin policjanci zostali powiadomieni przez świadków o dwóch podejrzanie zachowujących się za kierownicą mężczyznach.

Przed godz. 14:00 oficer dyżurny Komisariatu Policji w Olsztynku otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na drodze między Siłą a Sząbrukiem. Interweniujący policjanci znaleźli stojącego tam poza drogą Opla. Na miejscu nie było kierowcy. Funkcjonariusze ustalili, że osobówka dochowała, a w trakcie dalszych czynności ustalili właściciela pojazdu.

Gdy pojechali do jego domu drzwi otworzyła im kobieta, która powidziała, że auto użytkuje jej 65-letni syn, który kilkadziesiąt minut wcześniej wrócił do domu pijany. W trakcie interwencji 65-latek spał. Policjanci zatrzymali mężczyznę do wyjaśnienia okoliczności.

Okazało się, że mężczyzna miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie i nie miał uprawnień do kierowania.

Trzy godziny później policjanci zostali powiadomieni przez jednego z mieszkańców podległej gminy o tym, że pod jednym ze sklepów na terenie podległej gminy stoi samochód, którego kierowca prawdopodobnie jest nietrzeźwy. Policjanci natychmiast pojechali w miejsce zgłoszenia. W miejscowości Lichtajny zatrzymali do kontroli drogowej jadącego Volkswagena i potwierdzili, że 44-letni kierowca jest nietrzeźwy. Badanie wykazało prawie promil alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna tłumaczył policjantom,że przed godziną wypił dwa piwa. W trakcie dalszych czynności okazało się, że 44-latek nie ma prawa jazdy, dokumentu OC i aktualnych badań technicznych pojazdu. W trakcie sprawdzania w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nie ma uprawnień na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Pierwsze kontrole autobusów

W całym regionie przez okres ferii działają stałe punkty kontroli autobusów.

W niedzielny poranek (24.01.2016) kilka minut po godzinie 6.30 na kontrolę w Olsztynie przyjechał pierwszy autobus. Pół godziny później w kolejce zameldował się drugi pojazd. Policjanci sprawdzili stany techniczne autokarów, tachografy sprawność psychofizyczną kierowców, ich uprawnienia i trzeźwość. Z każdej takiej kontroli policjanci sporządzili protokoły, który otrzymali kierowcy autokaru. Funkcjonariusze podczas kontroli pojazdów nie stwierdzili nieprawidłowości.

 • Kontrola uprawnień i stany trzeźwości kierowcy
  Kontrola uprawnień i stany trzeźwości kierowcy
 • Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu
  Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu
 • Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu
  Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

W Bartoszycach policjanci z drogówki w sobotę skontrolowali 3 autobusy, które pojechały z dziećmi na wycieczki. Wszystkie były sprawne, a kierowcy trzeźwi.

 • Kontrola autobusu
  Kontrola autobusu
 • Kontrola autobusu
  Kontrola autobusu
 • Kontrola autobusu
  Kontrola autobusu

Ważne...

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:

• sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;

• poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;

• wezwij Policję, jeśli tylko masz uzasadnione zastrzeżenia, że stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Kto bezpiecznie się bawi w kłopoty nie wpada”

Powyższe hasło to temat spotkania piątkowego kętrzyńskich policjantów z uczniami Szkół z Solanki i Srokowa. Funkcjonariusze z Warmii i Mazur prowadzą działania pn. „Bezpieczne Ferie 2016”. Pogadanki z dziećmi i młodzieżą szkolną, kontrole miejsc gdzie dzieci będą wypoczywać przez najbliższe kilka dni to tylko część szerokich działań policji w ramach wspomnianych działań

 • Spotkanie z dziećmi
  Spotkanie z dziećmi
 • Spotkanie z dziećmi
  Spotkanie z dziećmi
 • Spotkanie z dziećmi
  Spotkanie z dziećmi

Podczas spotkania w powiecie kętrzyńskim funkcjonariusze przypomnieli dzieciom m.in. o tym jak można bezpiecznie spędzać czas wolny. Rozmawiali także o bezpieczeństwie w sieci oraz o tym, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych, omówili zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Poinformowali także dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Funkcjonariusze przypomnieli także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Po wiecej informacji na temat działań policji podczas ferii oraz punktów kontroli autobusów zapraszamy na nasze strony internetowe:

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/17724,KWP-Na-ferie-tylko-bezpiecznym-autobusem.html

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/17725,KWP-Bezpieczne-ferie-na-Warmii-i-Mazurach.html

(KB/TM/JK/EP/MK)

 

Powrót na górę strony