Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Bezpieczne ferie na Warmii i Mazurach

Zimowa aura za oknem, wystawione oceny na półrocze, jeszcze kilka dni i wszyscy uczniowie regionu będą cieszyć się wolnymi dniami. Jak bezpiecznie spędzić ten czas? Policjanci drogówki przygotowali działania „Bezpieczne ferie 2016”.

W tym roku ferie zimowe na Warmii i Mazurach potrwają od 25 stycznia do 7 lutego. Kiedy dzieci będą wypoczywać i cieszyć się wolnymi dniami policjanci ruchu drogowego zadbają o bezpieczeństwo na drogach regionu. Spotkania z dziećmi, rozmowy o bezpiecznych zachowaniach, kontrole autokarów i nadzór nad ruchem drogowym- tak w telegraficznym skrócie będą wyglądały najbliższe dwa tygodnie okiem policjanta drogówki.

Bezpiecznie zimą…

Zima nie rozpieszcza pieszych. Zwolennicy tej pory roku będą chwalić rześkie powietrze, pięknie mieniący się w promieniach słońca śnieg, zimowe aktywności sportowe. Malkontenci ponarzekają na ujemne temperatury, opady atmosferyczne i szybko zapadający zmrok. Bez względu czy należymy do jednej czy drugiej grupy warto pamiętać o kilku podstawach, które pomogą w bezpiecznym spacerowaniu. Odpowiednia odzież i obuwie, naładowana komórka i odblask - to absolutne podstawy. O upadek zimową porą nietrudno - zwłaszcza podczas silnych mrozów i opadów śniegu. Elementy odblaskowe poprawiają widoczność i wpływają na bezpieczeństwo pieszych.

Coraz większa rzesza miłośników dwóch kółek ceni sobie zimową jazdę na rowerze. W przypadku rowerzystów równie ważną rolę co przepisy pełni zdrowy rozsądek. Odpowiedni ubiór, elementy odblaskowe, oświetlenie i kask - odpowiedzialny rowerzysta zimą musi je mieć.

Warto dodać, że zmieniły się przepisy dotyczące bagażników do przewożenia rowerów. Zgodnie z nowymi regulacjami możliwe jest zamontowanie bagażnika na tylnej klapie auta lub na haku holowniczym, pod warunkiem, że będzie odpowiednio oświetlony i będzie miał zamontowaną tablicę rejestracyjną. Trzecią zalegalizowaną tablicę rejestracyjną można wyrobić w wydziale komunikacji.

Najmłodsi cenią sobie szczególnie zabawy na śniegu - sanki, łyżwy, narty czy choćby bitwy na śnieżki. Warto jednak pamiętać, że nawet niewinna zabawa może źle się skończyć. Dzieci muszą zdawać sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji. Wybierając miejsca do zjazdu na sankach, należy koniecznie zwrócić uwagę, by były oddalone od drogi, po której jeżdżą auta. Kuligi - świetna zabawa, pod warunkiem, że będziemy kierować się rozsądkiem. Kategorycznie zabronione jest ciągnięcie sanek za jadącym samochodem. Taka zabawa może mieć tragiczne skutki.

Dzieci muszą sobie także zdawać sprawę, że kategorycznie zabronione jest rzucanie śnieżkami w jadące pojazdy. Takie zachowanie może nieść za sobą spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

- Nie wszystkie dzieci skorzystają ze zorganizowanych form wypoczynku. Ci uczniowie, którzy będą spędzać ferie w domu muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Policjanci podczas spotkań uczulają na wszelkie możliwe zagrożenia, ale największą rolę odgrywa jednak autorytet rodzica.

– mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie

Bezpiecznie w ruchu drogowym

Policyjne działania „Bezpieczne ferie” to nie tylko promowanie dobrych postaw w ruchu drogowym. To także egzekwowanie przepisów i stanowcze reagowanie na ich łamanie. Podczas ferii policjanci drogówki skupią się na sprawdzaniu stanu trzeźwości użytkowników ruchu, sprawdzą jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożone są dzieci.

Policjanci będą egzekwować przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, zareagują na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz przez kierowców względem pieszych. Sprawdzą oświetlenie pojazdu, oznakowanie i wyposażenie. Szczególnym nadzorem obejmą autobusy, którymi dzieci wyruszą na ferie.

Bezpiecznie autobusem

Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku - wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż  policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy. Zwrócą także uwagę na dobór miejsc postojowych. Skontrolują stan trzeźwości kierowców. W każdym mieście powiatowym uruchomiony zostanie stały punkt kontroli autobusów. Punkty będą działały już od piątku - 22 stycznia przez cały okres ferii - do 7 lutego w godzinach 6.30-8.30. Podczas kontroli policjanci sprawdzą stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczną kierowcy oraz jego uprawnienia. Z każdej takiej kontroli policjant sporządza protokół, który otrzymuje kierowca autokaru.

Warto także pamiętać, że w przypadku uzasadnionego podejrzenia co do stanu psychomotorycznego kierowcy czy stanu technicznego pojazdu należy dzwonić pod numer alarmowy 997.

Ferie zimowe w policyjnych statystykach

Podczas ubiegłorocznych ferii na Warmii i Mazurach doszło do 46 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 8 osób, a 52 zostały ranne. W 3 wypadkach uczestnikami były dzieci do 17 roku życia, w których troje zostało rannych.

 

Rok

Liczba Wypadków

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

Liczba Kolizji

Ujawnieni nietrzeźwi

2013

(21.01.-03.02.)

51

8

72

552

112

2014

(27.01.-09.02.)

34

2

40

477

96

2015

(26.01.-08.02.)       

46

8

52

488

80

(MK/TM)

Powrót na górę strony