KWP: Babciu, dziadku żyj sto lat
Babcia i dziadek to często jedne z najukochańszych osób w życiu małego człowieka. Babcia rozpieszcza, dziadek opowiada ciekawe historie, oboje bezpiecznie wprowadzają maluchy w świat. Często jednak sami nie dbają o własne bezpieczeństwo. Dzisiejsze święto to doskonały moment, by o tym przypomnieć.
Scena pierwsza z życia wzięta
Miejsce: ruchliwa ulica, przejście dla pieszych, jedno z polskich miast. Czas: każdego dnia, o każdej godzinie. Występują: kobieta w płaszczu, dziewczynka w kurteczce i czapce z pomponem.
KOBIETA:
Pośpiesz się, nic nie jedzie, przebiegniemy
DZIEWCZYNKA
Ale jest czerwone, nie idę
KOBIETA
Przestań, nikt nie zobaczy, babcia się śpieszy. No chodź..
Powtarzasz mi ciągle: przechodzimy tylko na zielonym. Ciebie też to dotyczy
Rodzice i dziadkowie dbają o dzieci - od najmłodszych lat wpajają im podstawowe zasady bezpiecznego zachowania. Uczą, że przechodząc przez ulicę trzeba się rozejrzeć, trzeba być ostrożnym, przechodzić tylko na pasach, tylko na zielonym świetle. Tyle w teorii, w praktyce natomiast często zdarza się, że dorośli nawet w obecności dzieci ignorują te zasady. Seniorowie - jako piesi wciąż zajmują wysokie miejsce w policyjnych statystykach - w 2015 roku odnotowano 297 wypadków z ich udziałem. Jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego brali udział w 109 wypadkach. W tych wypadkach 16 seniorów poniosło śmierć, a 93 zostało rannych. W 2015 roku na blisko 300 wypadków z udziałem osób po 60-tym roku życia aż 201 miało miejsce w obszarze zabudowanym. Spośród wszystkich wypadków z udziałem seniorów 205 wypadków zdarzyło się na jezdni, 50 na przejściu dla pieszych. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszych po 60-tym roku życia było: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.
Babcia dziecku przypomina - w aucie pasy się zapina
Atestowane foteliki, podkładki, obowiązkowe zapinanie pasów najmłodszym pasażerom. Dziecko będąc doskonałym obserwatorem z pewnością zauważy, że babcia czy dziadek nie zapina pasów bezpieczeństwa. „Babci i dziadkowi nic się nie stało - myśli dziecko - więc ja też chyba się rozepnę”. Tymczasem brak zapiętych pasów bezpieczeństwa to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu, to ryzykowanie własnym życiem.
Pomysł na prezent na Dzień Babci i Dziadka? Odblask
Wszyte w kurtki dziecięce, w buty, zawieszone na plecakach, przyczepione do zamków w ubraniu - dzieci są wyposażone w odblaski. Starsi? Nie zawsze pamiętają o sobie, tak jak o pociechach. Tymczasem nie sposób przecenić siły elementów odblaskowych zwłaszcza jesienią i zimą. W 2015 roku na warmińsko- mazurskich drogach policjanci odnotowali ponad 2020 przypadków narażania życia przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Efektem policyjnych działań było blisko 1200 wystawionych mandatów, ponad 750 pouczeń oraz 74 wnioski o ukaranie do sądu.
Najlepsze życzenia dla seniorów
- Jesienią życia szczególnie dbamy o zdrowie- mówi mł.insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie - tak samo powinniśmy dbać o własne bezpieczeństwo. Senior w ruchu drogowym to postać szczególna i dlatego należy się jej szczególna uwaga. Policjanci ruchu drogowego uczestniczą w wielu inicjatywach promujących bezpieczne zachowania wśród tej grupy uczestników ruchu, jednak najważniejsze - zdrowy rozsądek leży po stronie seniorów.
Do laurek, pięknych występów i drobnych upominków policjanci dołączają krótkie przesłanie. Dbając o wnuki nie można zapominać o sobie, ucząc je podstaw bezpieczeństwa trzeba dawać im dobry przykład. To zadziała w obie strony. Szczęśliwa babcia to szczęśliwe wnuki i oczywiście odwrotnie.
mk