Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława, Dobre Miasto, Elbląg: Dzięki reakcji policjantów, dostawcy pizzy i gazet żyją

Dostawca pizzy w Iławie widząc starszą panią spacerującą wieczorem po ulicach w samej koszuli nocnej i kapciach zaalarmował policjantów. Kilka godzin później mężczyzna rozwożący prasę przejeżdżając koło Bukwałdu zauważył idącą 86-latkę. Przywiózł ją do komisariatu, a funkcjonariusze do szpitala. Dziś policjanci z konwojówki jadąc do Elbląga zauważyli w rowie przy krajowej 7 leżącego wyziębionego młodego mężczyznę. Czas dojazdu karetki przedłużał się, dlatego policjanci radiowozem zawieźli go do szpitala.

Godz. 22.00 Iława

Wczoraj po godzinie 22:00 do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił dostawca pizzy. Powiedział, że kiedy jechał jedną z ulic w Iławie zauważył idącą starszą panią. Bardzo go to zaniepokoiło. Na dworze było zimno, a kobieta była ubrana tylko w koszulę nocną i kapcie, dlatego postanowił poinformować policję. Ci natychmiast pojechali we wskazane miejsce. Okazało się, że kobieta faktycznie ubrana była tylko lekko ubrana, miała również przy sobie bagaże. Powiedziała policjantom, że właśnie wraca z kościoła. Kobieta miała mieszkać u rodziny, jednak nie potrafiła wskazać, adresu. W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze odnaleźli dowód osobisty starszej pani. Okazało się, że podany na nim adres zamieszkania nie był już aktualny. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych funkcjonariusze ustalili właściwy adres i tam zawieźli 84-latkę. Czekali na nią już córka i syn. Policjanci ustalili, że 84-letnia mieszkanka Iławy cierpi na zaniki pamięci. Okazało się, że kobieta,  pomimo schowanego przez rodzinę klucza od drzwi wejściowych znalazła go i wyszła z domu nikomu o tym nie mówiąc. Dzięki czujności dostawcy pizzy oraz iławskiej policji kobieta cała i zdrowa wróciła do swojej rodziny.

Godz. 3.40 – okolice Dobrego Miasta

Zwykły odruch ludzki kierowcy być może uratował 86-latce życie. Gdy o godzinie 3.40 mieszkaniec Olsztyna jechał drogą w okolicach Dobrego Miasta zauważył, że poboczem idzie starsza kobieta. 37-latek zatrzymał się, by sprawdzić czy wszystko w porządku. Z uwagi na to, że nie mógł nawiązać z kobietą logicznej rozmowy, a także z obawy o jej życie i zdrowie, postanowił zawieść ją do najbliższej jednostki Policji. W Komisariacie Policji w Dobrym Mieście zaopiekowali się nią policjanci. Funkcjonariusze przewieźli kobietę na badania do szpitala. Dzięki odcinkowi renty, który miała przy sobie, policjanci szybko ustalono jej dane personalne. Lekarz stwierdził, że kobiecie nic nie jest i może wrócić do domu. Policjanci zawieźli 86-latkę do miejsca zamieszkania, gdzie czekał na nią syn. Okazało się, że starsza pani matka ma zaniki pamięci i pierwszy raz zdarzyło się by w środku nocy wyszła z domu nikogo nie informując. 

Godz. 9.30 – krajowa 7, okolice Elbląga

Około godziny 9.30 policjanci Wydziału Konwojowego KWP w Olsztynie – sierż. szt. Ireneusz Skrzypkowski, Arkadiusz Stolarczyk i Karol Poniewierski jadąc obwodnicą Elbląga zauważyli, że ktoś leży w przydrożnym rowie. Zatrzymali się i wyciągnęli stamtąd 20-latka. Okazało się wtedy,  że młody mężczyzna był bardzo wychłodzony. Najprawdopodobniej sam próbował się wydostać  z rowu, ale nie dał rady. Policjanci zabrali go do radiowozu, udzielili pomocy, okryli go kocem termicznym. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Po chwili jednak zostali poinformowani, że czas dojazdu karetki wydłuży się. Wtedy dyżurny elbląskiej komendy podjął decyzję, by funkcjonariusze sami, radiowozem, jak najszybciej przewieźli 20-latka do szpitala. Mężczyzna trafił na szpitalny oddział ratunkowy i został pod opieką lekarzy.

Ważna reakcja  

Każdego dnia policjanci z regionu udzielają pomocy osobom narażonym na wychłodzenie. Każdego dnia mieszkańcy reagują widząc kogoś, kto sam może sobie z mrozem nie poradzić. Policjanci proszą, reagujmy. Jednym nawet anonimowym telefonem. Wykręćmy numer 112. To wystarczy, żeby pomóc.

af

  • Policjanci, którzy uratowali mężczyznę pod Elblągiem

Nagranie audio O działaniu policjantów mówi st.asp. Andrzej Minkiewicz - zastępca dyżurnego KMP w Elblągu

Pobierz plik O działaniu policjantów mówi st.asp. Andrzej Minkiewicz - zastępca dyżurnego KMP w Elblągu (format mp3 - rozmiar 404.12 KB)

Powrót na górę strony