Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Oszukał na prawie 2 mln złotych. Śledztwo zakończone aktem oskarżenia

Policjanci pod nadzorem prokuratury aktem oskarżenia zakończyli śledztwo przeciwko mieszkańcowi Iławy. Z ustaleń wynika, że sprawca prowadząc działalność gospodarczą kupował towar od różnych firm z terenu całej Polski, dzierżawił halę produkcyjną, korzystał z usług transportowych oraz prowadzenia księgowości firmy przez biuro rachunkowe. Mężczyzna jednak nie płacił za wystawione faktury. 50–latek w ten sposób wyłudził prawie 2 mln zł. Kodeks karny za samo oszustwo przewiduje karę nawet do 8 lat więzienia.

Policjanci z wydziału kryminalnego iławskiej komendy pod nadzorem prokuratury prowadzili śledztwo przeciwko mieszkańcowi miasta. Z ustaleń śledczych wynika, że sprawca od września 2012r. do lutego 2014r. prowadząc działalność gospodarczą kupował towar od firm z terenu całej Polski. Mężczyzna mimo wystawionych faktur nie płacił za kupowane przedmioty. W trakcie czynności okazało się, że dodatkowo jednej z firm nie zapłacił za dzierżawę hali produkcyjnej, innym natomiast za wykonanie usług transportowych. Mężczyzna nie uregulował również należności za prowadzenie księgowości firmy przez jedno z iławskich biur rachunkowych. 50–latek wiedząc, że nie ma możliwości ani zamiaru zapłaceniu za pobrany towar nadal wprowadzał w błąd przedstawicieli innych podmiotów gospodarczych. W trakcie prowadzonego postepowania policjanci ustalili również, że 50–latek w sytuacji grożącej niewypłacalnością i upadłością zarządzanej przez niego firmy nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, częściowo spłacił i zabezpieczył tylko niektórych z nich.

Ostatecznie sprawca w ten sposób wyłudził prawie 2 mln złotych. Funkcjonariusze przesłuchali zgłaszających i świadków. 50-latek  usłyszał aż 9 zarzutów.

Po zapoznaniu z materiałami sprawy Prokurator Rejonowy w Iławie zastosował wobec mieszkańca Iławy 2 mln. zabezpieczenie majątkowe.

Kodeks karny za samo oszustwo przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Jk/af

Powrót na górę strony