Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ełk: Pomoc przyszła na czas. Policjanci odnaleźli zaginionego 87-latka i pomogli 81-latce wrócić do domu

Pomyślnie zakończyły się poszukiwania 87-letniego cierpiącego na zaniki pamięci mężczyzny, który samodzielnie, bez telefonu i ciepłej odzieży wyszedł z mieszkania. Po trzech godzinach intensywnych poszukiwań policjanci znaleźli go leżącego w śniegu w rejonie starego nasypu kolejowego. Wychłodzony 87-latek trafił do szpitala. Natomiast policjanci z Kętrzyna pomogli wrócić do domu 81-latce, która pomyliła mieszkania. Policjanci przypominają – pamiętajmy o seniorach, bo oni sami o sobie zapominają

Ełk - zaginął 87-latek

Zaniepokojona rodzina zgłosiła policjantom zaginięcie 87-letniego mężczyzny wczoraj po godzinie 18.00. Z uwagi na ujemną temperaturę, wiek zaginionego oraz jego problemy zdrowotne natychmiast zaangażowano w poszukiwania kilkudziesięciu policjantów z Ełku, z Oddziału Prewencji Policji z Olsztyna oraz przewodników z psami tropiącymi. W działania włączyli się także strażacy z Prostek.

Policjanci ustalili, że 87-letni mieszkaniec Prostek cierpi na zaniki pamięci i sam, bez telefonu wyszedł z domu około godziny 14.00. Mężczyzna ubrany był nieadekwatnie do pogody, miał na sobie tylko marynarkę i lekkie spodnie, był bez kurtki. Bliscy zaginionego nie mogli go odnaleźć i nawiązać z nim kontaktu, dlatego poprosili o pomoc policjantów. Funkcjonariusze prowadzili wielokierunkowe działania poszukiwawcze, m.in. rozmawiali z mieszkańcami miejscowości, sprawdzali szpitale, ogródki działkowe, miejsca, gdzie wcześniej bywał zaginiony. Do poszukiwań zostały także użyte dwa psy tropiące.

Asp. Tomasz Gorzoch, dzielnicowy z gminy Prostki, który brał udział w akcji poszukiwawczej podkreśla, że z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne wielką rolę w działaniach odgrywał czas: 
„W tych poszukiwaniach liczyła się każda minuta. Znamy osobiście Pana Władysława i jego rodzinę, wiedzieliśmy gdzie on bywa, gdzie lubi spędzać czas i w pierwszej kolejności sprawdziliśmy te miejsca. Później wspólnie z rodziną zauważyliśmy ślady obuwia na śniegu w rejonie starego nasypu kolejowego. Okazało się, że tam leżał Pan Władysław”. 

Około godziny 21:00 intensywne działania przyniosły rezultat. Policjanci odnaleźli 87-latka w rejonie starego nasypu kolejowego, gdzie leżał na śniegu. Mężczyzna był wychłodzony i nieprzytomny. Policjanci udzieli mu pierwszej pomocy i wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. 87-latek po zbadaniu został zabrany do szpitala.

Kętrzyn - 81-latka pomyliła mieszkania

Wczoraj kilka minut po godz. 9.00 policjanci prewencji interweniowali na ul. Osińskiego w Kętrzynie. Funkcjonariuszy powiadomiła kobieta, że do jej mieszkania przyszła zmarznięta starsza pani, która nie potrafi powiedzieć jak się nazywa oraz gdzie mieszka. Będący na miejscu policjanci ustalili tożsamość i miejsce zamieszkania kobiety. Skontaktowali się również z jej rodziną. Okazało się, że 81-letnia kobieta cierpi na zaniki pamięci. Starsza pani została przewieziona do miejsca zamieszkania, gdzie czekała już na nią opiekunka. 

Pamiętajmy o seniorach, bo oni sami o sobie zapominają

Warmińsko-mazurscy policjanci realizują projekt „Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam”, którego celem jest zwrócenie uwagi osób będących blisko seniorów, szczególnie tych cierpiących na zaniki pamięci, na ich potrzeby i bezpieczeństwo. Bo oni sami o tym zapominają.

Poszukiwania w powiecie ełckim zakończyły się szczęśliwie, ale co podkreślają policjanci, są one w odniesieniu do osób z I kategorii, zawsze bardzo trudne.

Dlaczego priorytetowa I kategoria poszukiwań?

Przypomnijmy, osoba zaginiona kategorii I – zgodnie z przepisami to osoba, która opuściła nagle ostatnie miejsce swojego pobytu w okolicznościach uzasadniających podejrzenie popełnienia na jej szkodę przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności, albo uzasadniających podejrzenie zagrożenia dla jej życia, zdrowia lub wolności. W szczególności są to osoby, których okoliczności zaginięcia wskazują na realną możliwość popełnienia przez nią samobójstwa. Jest to także osoba małoletnia do lat 15 i jej zaginięcie zgłoszono po raz pierwszy, bądź osoba, która z powodu wieku, choroby, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie może kierować swoim postępowaniem albo wymaga opieki lub pomocy innych osób.

Jak powiedziała nadkom. Katarzyna Szewioła z Zespołu Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie, podczas poszukiwań osób z I kategorii ścigamy się z czasem, który skracają niskie temperatury, choroba, nieadekwatne do pogody, jak w tym przypadku, ubranie. Starsze osoby często są w słabej kondycji zdrowotnej. Muszą przyjmować leki. Mają zaniki pamięci i orientacji przestrzennej. Często nie możemy skierować policyjnych sił i środków w konkretne miejsce, ponieważ we większości przypadków członkowie rodzin osób zaginionych nie wiedzą, gdzie mogły one pójść. Nie sprzyja nam także to, że osoby starsze często w ogóle nie korzystają z  telefonu komórkowego.

Co pomaga w poszukiwaniu osób z zanikami pamięci?

Na pewno wszystkie szczegółowe informacje - o stanie zdrowia, chorobach, czasie, w którym osoba zaginiona opuściła miejsce zamieszkania, o kierunku w którym się udała, o ubiorze osoby zaginionej, jej rysopis, aktualna fotografia, informacja czy miała przy sobie pieniądze, dokładne sprawdzenie posesji, miejsca zamieszkania, sprawdzenie, czy osoba zaginiona nie przebywa u innych członków rodziny lub przyjaciół, wykorzystanie przez rodzinę do poszukiwań portali społecznościowych,

Szczególnie w odniesieniu do osób cierpiących na zaniki pamięci, informacja, czy odzież którą ma na sobie osoba zaginiona posiada „systemy alarmowe” np. czip lawinowy (to wszywka w kurtkach górskich, które odbijają sygnał lasera w poszukiwaniach w śniegu. Taką kurtkę posiadała Maja, która była poszukiwana w ramach Child Alert i to urządzenie było wykorzystywane w ramach poszukiwań). Dużą pomocą jest dla policjantów to, że osoba zaginiona ma przy sobie aktywny telefon komórkowy.

Więcej o szczegółach policyjnego projektu: http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/17261,KWP-Pamietaj-o-mnie-bo-ja-zapominam.html

af

  • Pani Sabina cierpiąca na zaniki pamięci uczestnicząca w policyjnym projekcie
Powrót na górę strony