Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Sprawdzają miejsca, w których żyją osoby bezdomne

Tegoroczna zima kazała na siebie długo czekać. Jednak teraz daje się wszystkim we znaki. Niskie temperatury są szczególnie uciążliwe, a mogą okazać się śmiertelne dla osób bezdomnych, mieszkających w trudnych warunkach oraz nietrzeźwych. Policjanci, jak co roku zimą, kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Nie bądźmy wobec nich obojętni. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie jak co roku, w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Policjanci prowadzą działania prewencyjne, których celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych.

Policjanci przede wszystkim sprawdzają dworce, przystanki, ciągi kanalizacyjne, opuszczone budynki, ogródki działkowe, pod kątem przebywania tam osób samotnych i bezdomnych. Ci, którzy przebywają w takich miejscach są informowani o możliwościach uzyskania pomocy. Należy pamiętać, że okres zimowy jest  jednym z cięższych dla osób, które z różnych przyczyn nie posiadają dachu nad głową. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednimi na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu - człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne - bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić ośrodek pomocy społecznej.

Trudne warunki atmosferyczne są niestety przyczyną wychłodzeń, do których dochodzi każdej zimy. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie pozostawajmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. W powiecie kętrzyńskim osoby bezdomne mogą spędzić mroźną noc w Domu Rodzinnym "MAR-KOT" w Arklitach.

Policjanci apelują o informowanie o każdej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Pamiętajmy, że ludzie należący do grupy ryzyka pozostawieni sami sobie mogą nie mieć szansy przetrwania zimy. Miejmy więc odwagę pomóc tym, którzy oczekują naszego wsparcia.

ep

  • Policjantka sprawdza miejsce, w którym żyją osoby bezdomne
  • Policjantka podczas kontroli
  • Policjantka podczas kontroli
Powrót na górę strony