Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg, Bartoszyce: “Ksiądz” chciał oszukać w Górowie Iławeckim, „wnuczek” zaatakował Elblągu. Kobieta straciła 30 tys. zł

Aż pięć przypadków oszustw na tzw. „wnuczka” odnotowali wczoraj elbląscy policjanci. W czterech przypadkach sprawcom nie udało się osiągnąć celu, tylko dzięki szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej. Jedna z mieszkanek ulicy Królewieckiej w Elblągu niestety dała się nabrać i straciła 30 tys. zł. Oszust w Górowie Iławeckim posłużył się podobną metodą, posługując się przy tym postacią księdza.

Zachowanie oszustów było klasyczne: zatelefonowali wczoraj (12.01.2016) do czterech, starszych osób w Elblągu. W każdym przypadku dzwoniący mężczyzna podawał się za wnuka lub syna, który miał być sprawcą wypadku i potrzebował gotówki dla zadośćuczynienia poszkodowanym. W czterech przypadkach oszust nie osiągnął zamierzonego celu.

Niestety w jednym takim zdarzeniu 61 letnia mieszkanka ulicy Królewieckiej w Elblągu dała się oszukać i straciła oszczędności. Około godziny 12.00 zadzwonił do niej mężczyzna i podał się za syna, który mieszka w Anglii. Powiedział kobiecie, że brał udział w wypadku drogowym i potrzebuje pieniędzy na kaucję. Kobieta się zgodziła, a po pieniądze przyjechał młody mężczyzna, który miał być znajomym syna.i wtedy oddała mu 22 tys. złotych, dolary i euro. Straciła w sumie 30 tys. zł.

Od początku 2015 roku na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego policjanci odnotowali 20 usiłowań oszustw metoda „na wnuczka” i „na policjanta”. Dziewięć pokrzywdzonych osób dało się oszukać i straciło ponad 100 tys. zł.

Również wczoraj do jednego z mieszkańców gm. Górowo Iławeckie w powiecie bartoszyckim zadzwonił mężczyzna informując, że jego syn spowodował wypadek. Pokrzywdzonym miał być ksiądz, który jechał z Częstochowy do Świętej Lipki. Mężczyzna poinformował swojego rozmówcę, że syn doszedł do porozumienia z pokrzywdzonym, ale musi zapłacić 2000 zł. W celu odebrania pieniędzy do mieszkania mężczyzny miał przyjechać kolega “duchownego” - również “ksiądz”.

71 letni mieszkaniec gm. Górowo Iławeckie domyślił sie, że rozmawia z oszustem i szybko w krótkich słowach zakończył rozmowę.

 O S T R Z E G A M Y !

Należy pamiętać o rozwadze i zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności.
Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozsądnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu.

W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić Policję.
Apelujemy również do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

(JS/DM/TM)

 

 

Powrót na górę strony