Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nieskradzione.pl: 11% Polaków zgubiło swój dowód osobisty, 5% padło ofiarą jego kradzieży, a 3% doświadczyło kradzieży hasła do konta czy skrzynki e-mailowej

Chyba nie ma człowieka, który wychodzi z mieszkania bez dowodu osobistego. Praktycznie zawsze mamy go przy sobie. Posługujemy się nim przy okazji wypożyczania sprzętu sportowego, zaciągania kredytu, lub pożyczki, czy też w sytuacjach, gdy musimy załatwić jakieś formalności w urzędzie. Czy w każdej z tych sytuacji dbamy o bezpieczeństwo naszych danych osobowych? Czy potrafimy weryfikować komu możemy je podać? Zgubienie dowodu osobistego może skończyć się kradzieżą tego co jest niepowtarzalne i tylko nasze.

W ostatnich latach zauważamy wzrost skali zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości. Oszustwa dokonywane z wykorzystaniem naszych danych osobowych przybierają najróżniejsze formy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo możemy stać się ofiarą przestępców, którzy potrafią doskonale wykorzystać naszą nieuwagę, brak czujności oraz zbyt dużą ufność i lekkomyślność. Skradzioną tożsamość coraz częściej wykorzystują grupy przestępcze, które posługując się naszymi danymi wyłudzają kredyty. Zdarza się, że dochodzi do wynajmu mieszkania na nasze dane, czy też wyrabiania kart kredytowych. Coraz częściej mamy do czynienia z cyberprzestępstwami dokonywanymi z wykorzystaniem naszych danych osobowych.

W województwie warmińsko-mazurskim w minionym roku odnotowaliśmy 75 przypadków przywłaszczenia dokument stwierdzającego tożsamość, 12 przypadków posługiwania się cudzym dokumentem oraz 374 przypadki kradzieży czyjegoś dokumentu. Jeśli chodzi o przestępstwa związane z podrabianiem dokumentów to mieliśmy ich w naszym województwie ponad 560.

Stanie się ofiarą wymienionych przestępstw związane jest często z utratą dokumentu. Zabiegani w codziennej potrzebie załatwiania pilnych spraw, zakupy, praca, często powodują, że nie dbamy o własne dokumenty, które narażone są na zgubienie lub kradzież. Nosząc je w tylnej kieszeni spodni lub w nie zapiętej torebce dajemy pole do działania tym, którzy wiedzą jak wykorzystać naszą nieuwagę.

Jak wskazują wyniki badań Biura Informacji Kredytowej, aż 11% Polaków zgubiło swój dowód osobisty, 5% padło ofiarą jego kradzieży, a 3% doświadczyło kradzieży hasła do konta czy skrzynki e-mailowej.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji razem z Biurem Informacji Kredytowej rozpoczęły ogólnopolską akcję edukacyjną „Bezpieczna tożsamość. Nieskradzione życie”. Na potrzeby kampanii został stworzony serwis „Nieskradzione.pl”, który daje możliwość dokonania bezpłatnej rejestracji utraconego dokumentu. Akcja obejmuje problematykę ochrony danych osobowych i ma na celu uświadomienie wszystkim Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z kradzieżą tożsamości.  
Co uchroni nas przed konsekwencjami kradzieży naszych danych osobowych?

·        pamiętajmy, by nie udostępniać swoich danych osobowych niepożądanym osobom;
·        nie zgadzajmy się na spisywanie danych z naszego dowodu przez niepowołane osoby;
·        nie zostawiajmy swoich  dokumentów w tzw. depozycie – np. wypożyczając sprzęt sportowy
·        starajmy się niszczyć wszystkie dokumenty, na których znajdują się nasze dane;

Nieskradzione.pl to akcja edukacyjna, a jednocześnie adres platformy wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Zainteresowani znajdą na stronie proste patenty na bezpieczeństwo na co dzień, a także zbiór porad przygotowywanych przez ekspertów Komendy Głównej Policji oraz portalu Bankier.pl.

kgp/jśl
Powrót na górę strony