Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP/Izba Celna: Przemycał papierosy i próbował przekupić celnika – grozi mu 10 lat pozbawienia wolności

Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie na podstawie złożonego przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Olsztynie zawiadomienia o przestępstwie oraz materiału dowodowego zabranego przez policjantów Wydziału dw. z Korupcją KWP w Olsztynie, wydała postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie próby przekupstwa funkcjonariusza celnego Oddziału Celnego w Bezledach przez 37-letniego mieszkańca Kętrzyna. Piotrowi K. za próbę przekupstwa funkcjonariusza publicznego oraz przemyt papierosów grozi nawet 10 lat więzienia.

Do popełnienia przestępstwa miało dojść pod koniec maja 2015 roku. Wtedy to - jak ustalili śledczy - Piotr K. złożył jednemu z funkcjonariuszy obietnicę wręczenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności służbowych, związanych z kontrolami celnymi. Mężczyzna zaproponował funkcjonariuszowi kwotę 100 zł za każdorazowe odstąpienie od przeprowadzenia kontroli podczas odprawy na przejściu granicznym.

Funkcjonariusz służby celnej o powyższym fakcie powiadomił tzw. Osobę Pierwszego Kontaku działającą w strukturach Izby Celnej w Olsztynie. Następnie informacja w formie zawiadomienia o przestępstwie trafiła do policjantów z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Materiał dowodowy zgromadzony przez policjantów z olsztyńskiej komendy oraz prokuratorów z Prokuratury Rejonowej w Kętrzynie pozwoliły postawić 37-latkowi z Kętrzyna zarzuty udzielenia obietnicy wielokrotnej korzyści majątkowej funkcjonariuszowi celnemu, w zamian za odstąpienie od kontroli na przejściu granicznym w Bezledach.

Kodeks karny za to przestępstwo z art. 229§3 przewiduje karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Kolejne zarzuty wobec 37-latka dotyczą przewozu i wprowadzenia do obrotu papierosów bez polskich znaków akcyzy. Jak ustalili funkcjonariusze Służby Celnej, Piotr K. przewoził przez granicę polsko-rosyjską wyroby akcyzowe uchylając się od ich opodatkowania.

W październiku ubiegłego roku mężczyzna próbował przemycić przez granicę 360 sztuk papierosów, jednak już na początku grudnia przez przejście graniczne w Bezledach nielegalnie przewiózł na polską stronę ponad 2,5 tys. sztuk papierosów. Działając w ten sposób spowodował straty Skarbu Państwa w wysokości blisko 3 tys. zł.

Ponadto mężczyzna w okresie od października do listopada 2015 roku, w krótkich odstępach czasu przyjmował i pomagał w zbyciu papierosów blisko 110 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, sprowadzonych do Polski z Obwodu Kaliningradzkiego, uchylając się od ich opodatkowania.

Działając w ten sposób naraził Skarb Państwa na straty blisko 123 tys. zł.

Prokurator Rejonowy w Kętrzynie skierował w ostatni dzień 2015 roku akt oskarżenia wobec 37-letniego mieszkańca Kętrzyna. Sprawę rozpatrzy tamtejszy Sąd Rejonowy.

tm

Powrót na górę strony