Elbląg, Bartoszyce: Śmiertelne ofiary niskich temperatur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg, Bartoszyce: Śmiertelne ofiary niskich temperatur

Niskie temperatury niosą ze sobą zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur powietrza. W grupie tej znajdują się m.in. osoby bezdomne, nieporadne życiowo, samotne oraz znajdujące się pod wpływem alkoholu. Pierwszy mroźny weekend nowego roku niestety przyniósł w regionie dwie ofiary śmiertelne wychłodzeń.

W Elblągu w sobotnie przedpołudnie przypadkowy przechodzeń dokonał makabrycznego odkrycia podczas spaceru na terenie ogródków działkowych w Gronowie Górnym. W altance u swojego znajomego odkrył ciało zamarzniętego mężczyzny.

Na miejsce przyjechały wezwane służby ratownicze. Niestety lekarz stwierdził zgon mężczyzny, który był bezdomny i na mrozie mógł przebywać nawet od kilku dni. Nie miał przy sobie dokumentów. Policjanci ustalają jego tożsamość.

Również w sobotę – po godz. 13:00 – tym razem policjanci w Bartoszycach zostali powiadomieni o tym, że w jednym z opuszczonych budynków w mieście - byłych warsztatach Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Bema.- leży ciało mężczyzny. Na miejscu okazało się, że jest to jeden z bezdomnych, którzy w tym miejscu urządzili sobie miejsce noclegu. Służby ratunkowe powiadomił mężczyzna, który przyszedł tam odwiedzić dwóch swoich znajomych. Zastał ich śpiących na prowizorycznych posłaniach. Jak powiedział policjantom jednego z kolegów udało mu się obudzić, drugiego niestety nie dał rady. Zaniepokojony pobiegł do pobliskiego sklepu, by wezwać pogotowie ratunkowe. Lekarz, który przyjechał na miejsce stwierdził zgon jednego z mężczyzn, drugi z nich z odmrożeniami kończyn trafił do szpitala.

Noce są już bardzo zimne, a temperatura spada nawet 20 stopni poniżej zera. Mimo podjętych wysiłków policjanci nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy w związku z niskimi temperaturami. Dlatego ważne jest aby osobiście zgłaszać odpowiednim instytucjom przypadki osób bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy!

Nie wolno przejść obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie!

Bardzo ważna jest też aktywności mieszkańców. Apelujemy o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Wzorem lat ubiegłych pod numerem telefonu 0 800 165 320 w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została już uruchomiona bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Kontakt z infolinią umożliwia uzyskanie informacji na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa. Na stronie Warmińsko –Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, pod adresem: www.olsztyn.uw.gov.pl w zakładce pn. „POMOC BEZDOMNYM” umieszczone zostały zaktualizowane wykazy schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych!

Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących pomocy!

Gdy zauważymy bezdomnego niezwłocznie poinformujmy Policję lub Straż Miejską/Gminną

Każdy sygnał zostanie natychmiast sprawdzony. Każdej osobie bezdomnej zostanie przekazana informacja o możliwości skorzystania z noclegowni oraz miejsc, gdzie można zjeść darmowy i ciepły posiłek.

(MK/JS/TM)

Powrót na górę strony