Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Sylwestrowa noc na Warmii i Mazurach

Tysiące osób podczas tej jednej nocy w roku bawiło się na ulicach miast, podczas zorganizowanych imprez oraz we własnych domach. Nad ich bezpieczeństwem czuwało kilkuset policjantów.W ciągu tych kilkunastu godzin funkcjonariusze byli wzywani do domowych awantur, kłótni na ulicy czy zdarzeń na drodze. Niestety nie obyło się bez nietrzeźwych kierowców oraz tragicznych w skutkach zdarzeń.

Dla większości bawiących się podczas sylwestrowej nocy czas minął w szampańskim nastroju i został zakończony bezpiecznym powrotem do domu. Niestety nie dla wszystkich. Na terenie województwa w ciągu ostatnich kilkunastu godzin doszło do kilku poważnych zdarzeń, gdzie wymagana była interwencja policjantów.

Awantury i kłótnie, a w tle alkohol

Jedną z wielu podobnych interwencji przeprowadzili m.in. policjanci z Lidzbarka Warmińskiego, których w noworoczny poranek, przed godziną 5:00 oficer dyżurny lidzbarskiej komendy skierował do jednej z rodzin mieszkających na terenie miasta. Gdy funkcjonariusze przyjechali pod wskazany adres, awantura domowa jeszcze trwała. 45-latek, który ją wszczął był agresywny wobec konkubiny, wyzywał ją i szarpał za ubrania, uderzał pięściami w twarz. Niestety 45-latek nie uspokoił się nawet w obecności funkcjonariuszy. Ponieważ jego zachowanie zagrażało bezpieczeństwu najbliższym członkom rodziny, został zatrzymany w policyjnej celi. Mężczyzna był pijany. Swoje zachowanie tłumaczył „kłótnią przy alkoholu”.

Do najpoważniejszego w skutkach zdarzenia związanego z awanturą domową doszło w Elblągu. Tam po godzinie 1:00 w nocy w jednym z mieszkań najprawdopodobniej doszło do sprzeczki i szarpaniny między małżonkam, którzy wrócili do domu od znajomych. W jej trakcie 33-latek miał ugodzić nożem 28-letnią kobietę. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe oraz policję. Kobieta była reanimowana, jednak po przewiezieniu do szpitala zmarła. Pracująca na miejscu prokurator zdecydowała o przekazaniu ciała na sekcję, która określi przyczynę śmierci. 33-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie. W chwili zatrzymania miał w organizmie 2 promile alkoholu.

W trakcie kłótni ugodził znajomego nożem. 36-latek tymczasowo aresztowany

W Braniewie około godz. 3:00 oficer dyżurny braniewskiej jednostki został powiadomiony o tym, że na jednej z ulic leży ranny mężczyzna. Na miejsce natychmiast wysłano policyjne patrole. Okazało się, że poszkodowany 26-latek został ugodzony nożem. Mężczyznę z ciężkimi obrażeniami ciała przetransportowano karetką pogotowia do szpitala. W tym samym czasie policjanci prowadzili działania mające na celu ustalenie przebiegu zdarzenia oraz zatrzymanie sprawcy. Dzięki współpracy funkcjonariuszy z Braniewa z policjantami z powiatu lidzbarskiego, w zaledwie 3 godziny od zgłoszenia, podejrzany został zatrzymany na terenie Ornety.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego policjanci wspólnie z prokuratorem wystąpili do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 36-latka. W niedzielę 3 stycznia zapadła decyzja o tym, że najbliższe 3 miesiące podejrzany spędzi w więziennej celi. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Pijani nieletni niszczyli przystanek i zaatakowali przechodnia, który zwrócił im uwagę

W Kętrzynie o godz. 23:00 do oficera dyżurnego kętrzyńskiej policji zadzwonił mieszkaniec miasta. Mężczyzna poinformował, że w Kętrzynie przy ul. Sikorskiego został zaczepiony przez dwóch nastolatków. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy zatrzymali 16-letniego Przemysława O. i o rok od niego młodszego Patryka Cz. W rozmowie ze zgłaszającym funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna idąc ulicą zauważył jak dwóch chłopców kopie w przystanek autobusowy. Gdy zwrócił im uwagę nastolatkowie zareagowali agresją wyzywając go słowami wulgarnymi, a agresywny 16-latek podszedł do niego i uderzył go pięścią w twarz. Nieletni zostali przewiezieni do miejscowej komendy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości Przemysława O. wykazało blisko promil alkoholu w organizmie natomiast u Patryka Cz. ponad pół promila. Teraz ze swojego zachowania wytłumaczą się przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Funkcjonariusze również wyjaśnią, skąd nieletni mieli alkohol.

W Olsztynie w ciągu jednej nocy 80 interwencji

Jak bardzo pracowita jest dla funkcjonariuszy sylwestrowa noc może świadczyć fakt, że policjanci z Komendy Mijeskiej Policji w Olsztynie między godziną 19:00 a 6:00 rano interweniowali około 80 razy. W związku z tymi interwencjami 15 osób (10 mężczyzn i 4 kobiety) Nowy Rok powitało w policyjnym areszcie.

Jedna z zatrzymanych kobiet podejrzewana jest o ugodzenie swojego męża nożem. 36-latka została zatrzymana około godziny 2.00 na terenie Olsztynka. Jej mąż z którym spędzała wspólnie Sylwestra w domu, trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie z kilkoma ranami zadanymi w okolice brzucha. Mężczyzna, z uwagi na zagrożenie życia musiał przejść operację. Kobieta w chwili zatrzymania była pijana. Badanie wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. W tej chwili wyjaśniane są wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Piękne i niebezpieczne - fajerwerki

Policjanci byli ostatniej nocy wzywani na interwencję także w związku z używaniem materiałów pirotechnicznych. Większość zgłoszeń dotyczyła zakłócania spokoju poprzez natarczywe odpalanie petard. Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło natomiast w Elblągu, gdzie niedługo po północy, w trakcie pokazu sztucznych ogni, które odpalane były z wydzielonego placu przy ul. Warszawskiej, przewrócił się jeden z kartonów z fajerwerkami. Wtedy też nastąpiło jego niekontrolowane odpalenie, a w jego wyniku odłamki racy uszkodziły cztery zaparkowane w pobliżu samochody. Na szczęście żadna z osób w pobliżu nie odniosła obrażeń. Policjanci wyjaśniają szczegóły tego zdarzenia.

Na drogach

Dla wielu noworoczny poranek rozpoczął się od dobrowolnej wizyty w jednostce policji. Do policjantów zgłaszają się kierowcy, którzy z własnej inicjatywy chcą sprawdzić swój stan trzeźwości. Zdecydowana większość rozumie jak ważna jest bezwzględna trzeźwość za kierownicą. Niestety są wciąż tacy, którzy o tym nie myślą.

Według wstępnych danych w ciągu minionej nocy na drogach Warmii i Mazur policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących, a przez ostatnie 24 godziny odnotowali blisko 50 niegroźnych kolizji.

Niestety nie wszyscy bezpiecznie wrócili do domów. Pierwszego dnia nowego roku około godziny 4:00 nad ranem funkcjonariusze drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymali zgloszenie, że w miejscowości Nowa Wieś Mała koło Dobrego Miasta samochód osobowy uderzył w drzewo.

 

  • Auto po wypadku
    Auto po wypadku
  • Auto po wypadku
    Auto po wypadku
  • Auto po wypadku
    Auto po wypadku

 

Wstępne ustalenia drogówki wskazują na to, że kierujący Audi jadąc drogą wojewódzką 593 na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg i lewym bokiem uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem podróżowało pięciu młodych mężczyzn w wieku od 19 do 23 lat. Wszyscy trafili do szpitala. Stan czwórki jest bardzo ciężki.

(TM/KN/MP/MK)

Powrót na górę strony