Region: Przy odrobinie szczęścia może trafisz na YouTube, a nie do szpitala
Przed nami Noc Sylwestrowa. Młodzi i starzy szykują się do zabawy. Jej obowiązkowym elementem są fajerwerki. Wszystko w porządku, jeśli uczestniczymy w pokazie zorganizowanym przez profesjonalistów. Problem pojawia się, gdy petardy dostają się ręce dzieci, czy nieodpowiedzialnych dorosłych. Przepisy wyraźnie określają dni, kiedy można używać wyrobów pirotechnicznych. Używając ich wbrew prawu i w nieostrożny sposób narażamy się na odpowiedzialność karną. Przestrzeganie zasad pozwoli też uniknąć szpitala.
Mieli szczęście, bo mogło się skończyć dużo gorzej
(W materiale filmowym wykorzystano nagrania, które zostały udostępnione na portalu YouTube)
Ełk, 23 grudzień 2014 – 14-latek rzucił petardę w jadący samochód
Ełccy policjanci interweniowali wobec 14-letniego chłopca. Rzucił on petardą w jadący samochód. Przed godz. 20:00 do oficera dyżurnego policji zadzwonił kierowca skody. Z jego relacji wynikało, że gdy przejeżdżał samochodem przez wiadukt kolejowy przy ul. Dąbrowskiego w Ełku, idący chodnikiem nastolatek rzucił w jego kierunku petardę, która wystrzeliła w pobliżu przedniej szyby auta. Interweniujący policjanci ustalili, że zrobił to 14-letni mieszkaniec Ełku. Mundurowi przekazali chłopca rodzicom. Za używanie petard i rzucanie nimi w jadący samochód 14-latek odpowiedział przed sądem rodzinnym i nieletnich.
Bartoszyce, 30 grudzień 2014 – petarda wybuchła w rękach 14-latka
Czternastoletni chłopiec w czasie nieobecności rodziców zaprosił do domu kolegę. Dla zabawy postanowili odpalić petardę i wyrzucić ją przez otwarte okno. Kiedy chłopak nie trafił w okno i petarda została w mieszkaniu, wziął ją do ręki, aby pozbyć się niewygodnego ładunku. W tym momencie nastąpił wybuch. 14-latek z powierzchownymi obrażeniami dłoni trafił do szpitala. Po udzieleniu mu pomocy ojciec zabrał go do domu. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego i nieletnich.
Ełk, 30 grudzień 2014 – 15-latkowie rzucali petardami
Przed godz. 14:00 do oficera dyżurnego policji zadzwoniła kobieta. Z relacji zgłaszającej wynikało, że dzieci rzucały petardami w tunelu pod koleją wąskotorową w Ełku. Na miejsce została skierowana załoga patrolowo-interwencyjna. Mundurowi już w zupełnie innym miejscu odnaleźli chłopców odpowiadających rysopisowi. Było to trzech piętnastolatków, przy czym dwóch z nich miało przy sobie materiały pirotechniczne. Policjanci już ustalili, w jakim sklepie je kupili.
Iława, 31 grudzień 2014 – sprzedała petardy 12-latkowi
Strażnicy miejscy zauważyli, jak na jednym ze stoisk z wyrobami pirotechnicznymi kobieta sprzedaje petardy osobie poniżej 18 roku życia. Wezwali policjantów.
Po otrzymaniu takiej informacji funkcjonariusze zaczęli szczegółowo wyjaśniać okoliczności zdarzenia. Przesłuchali świadków oraz rozpytali nieletniego.
Sprzedaż petard nieletniemu to przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Dlatego 43–latka, która sprzedała nieletniemu petardy poniesie odpowiedzialność.
Iława, 11 styczeń 2015 – odpalał petardę, a ta wybuchła i pokaleczyła mu ręce
Po zabawie fajerwerkami potrzebna była pomoc lekarza. Do szpitala w Iławie trafił 15-latek, któremu wybuchła w ręce petarda.
Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o tym, że do szpitala trafił nieletni zraniony przez petardę. Funkcjonariusze pojechali na SOR. Tam lekarz powiedział, że do placówki zgłosił się 15–latek z raną prawej ręki. Chłopak przyznał, że do obrażeń doszło podczas odpalania petardy. Dodał, że wspólnie z kolegami poszedł w okolice iławskiego amfiteatru, gdzie chciał odpalić fajerwerki. Znalazł je w domu, zostały jeszcze po Sylwestrze. Podczas odpalania petarda wybuchła chłopcu w ręce. 15–latek trafił do szpitala. Okazało się, że miał on powierzchowne rany szarpane prawej ręki, oparzenie II stopnia nadgarstka i palców prawej ręki oraz złamanie paliczka jednego z palców prawej ręki.
Fajerwerkowe interwencje w liczbach
Rokrocznie w okresie Świąt i Nowego Roku policyjne patrole bacznie przyglądają się stoiskom oferującym fajerwerki, reagują na przypadki odpalania petard w czasie, kiedy jest to niedozwolone oraz przez osoby nieletnie. W sumie w ubiegłym roku policjanci z regionu wszczęli 24 sprawy z art. 83 kodeksu wykroczeń – dotyczącego mi.in. nieostrożnego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi, w 2014 roku takich postępowań było 2 razy więcej.
By zmniejszyć zagrożenia związane z używaniem wyrobów pirotechnicznych policjanci naszego garnizonu prowadzić będą działania prewencyjno-operacyjne, bez taryfy ulgowej dla wszystkich tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów prawa i narażają innych na utratę życia lub zdrowia.
Kiedy wolno?
Pamiętajmy o tym, że to wojewoda warmińsko-mazurski wydaje dokument – Rozporządzenie nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 października 2013 roku w sprawie ograniczania używania wyrobów pirotechnicznych (…), w którym wskazuje dni, w których można używać materiałów pirotechnicznych widowiskowych. Są to 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Niestosowanie się do zakazów wskazanych w Rozporządzeniu zagrożone jest karą grzywny wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach ( do 500 zł.).
Nie zapomnijmy też o tym, że zakazane jest sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim (zgodnie z art. 37 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym Dz.U.2012.1017). Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Z instrukcją, nie między ludźmi – rady policyjnego pirotechnika
Przepisy i sankcje karne to jedno, ale najważniejsze to zachowanie zdrowego rozsądku. Policyjny pirotechnik przypomina kilka najważniejszych zasad, aby Sylwestrowa Noc była wystrzałowa, ale bezpieczna.
- Zanim kupisz fajerwerki sprawdź, czy są prawidłowo zabezpieczone, czy nie posiadają mechanicznych uszkodzeń, urwanych elementów, pęknięć, czy innych nieprawidłowości, które wzbudzą Twoje wątpliwości.
- Jeśli dany produkt nie posiada oznaczenia dopuszczalności do używania na terenie UE może być produktem zagrażającym Twojemu życiu i zdrowiu.
- Zanim odpalisz petardę, przeczytaj treść instrukcji obsługi. Pamiętaj, że w każdym produkcie powinna być ona również w języku polskim. W niej powinna być informacja, jak prawidłowo odpalić zakupioną petardę.
- Jeśli jesteś świadkiem sprzedaży petard osobom niepełnoletnim, zgłoś ten fakt na policję.
- Jeśli chcesz odpalić petardę, zachowaj strefę bezpieczeństwa, odejdź od ludzi. Kiedy fajerwerki wybuchną zbyt blisko ciebie, czy innych osób, może dojść do wypadku i poważnych obrażeń Twojej twarzy, rąk.
- Po postawieniu i odpaleniu petardy sam też szybko odejdź na bezpieczną odległość. Pamiętaj, że petarda może się przechylić, zmienić kierunek lotu i możesz sam okazać się jej celem.
- Kiedy pomimo odpalenia petarda nie wybuchnie, nie podchodź do niej. Może zadziałać, jak bomba z opóźnionym zapłonem.
- W żadnym wypadku nie trzymaj racy w rękach.
- Nie próbuj odpalać petardy w mieszkaniu, bądź innym zamkniętym pomieszczeniu.
- Jeśli wypiłeś zbyt dużo alkoholu, bądź jeśli nie czujesz się na siłach, nie ryzykuj. Poproś kogoś bliskiego o pomoc, nie odpalaj petardy sam.
- I przenigdy nie pozwalaj odpalać petardy dzieciom !
Pamiętaj, fajerwerki i zdrowy rozsądek równa się bezpieczeństwo.
af