Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Rozmawialiśmy z uczniami o uzależnieniach – tym razem w oparciu o historię Amy Winehouse

Na zaproszenie kierownictwa kina Helios w Olsztynie policjantka z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie wraz z dwoma pracownikami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie brała udział w spotkaniu z młodzieżą gimnazjalną i ponadgimnazjalną w cyklu „Kino na Temat”. W spotkaniu wzięło udział ponad 400 uczniów, zaś tematem wiodącym były uzależnienia i ich wpływ na życie.

„Kino na Temat” to cykl imprez tematycznych, które realizowane są wspólnie z Gazetą Wyborczą. Spotkania dotyczą aktualnych tematów społecznych, takich jak: wykluczenie społeczne, bezrobocie młodych, życie na emigracji, bezdomność, tolerancja, a także innych, ważnych dla młodzieży w wieku dorastania tematów.

Tym razem rozmawialiśmy o uzależnieniach z punktu widzenia psychologa – specjalisty od uzależnień, eksperta z dziedziny dopalaczy, a także w odniesieniu do aspektów prawnych związanych z narkotykami. Dyskusja z ekspertami była poprzedzona filmem „Amy”, który opowiadał o życiu wokalistki od wspaniałego debiutu zdolnej i utalentowanej nastolatki aż do jej śmierci w wieku 27 lat. Młodzież oglądała film w skupieniu. Nie było słychać żadnych rozmów.
Przed projekcją filmu prowadząca cykl „Kino na Temat” Mirabela Mądrzak zadała młodzieży pytanie, czy można samemu wyjść z uzależnienia? Kto uważał, że jest to możliwe podnosił do góry białą kartkę, zaś odpowiedź NIE oznaczała uniesioną do góry kartkę czerwoną. Głosy były podzielone. Po projekcji filmu kilka osób zmieniło zdanie twierdząc, że jednak nie da się wyjść z nałogu samemu. To zdanie potwierdzili eksperci, według których zdecydowana większość ludzi potrzebuje wsparcia najbliższych, ale też bardzo często pomocy specjalistów.
Po obejrzeniu filmu młodzież zadawała dużo pytań zarówno z dziedziny uzależnień, jak i aspektów prawnych  dotyczących narkotyków. Pytania były interesujące, ale i trudne, co prowokowało i skłaniało do dyskusji.

Sporo kontrowersji wywołał fakt, że bohaterka filmu Amy nie ponosiła żadnej odpowiedzialności za to, co działo się w jej życiu. Młodzież pytała, jak to się ma w doniesieniu do naszego prawa. Policjantka nawiązała do tego, że Amy za swoje czyny zapłaciła największą cenę, jaką była śmierć w tak młodym wieku. Przypomniała również podstawowe aspekty prawne dotyczące problemu narkomanii obowiązujące w naszym kraju.

 

 

 

 

 

(jś-l/rj)

Powrót na górę strony