Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Zgłoszenie obywatelskie doprowadziło do zatrzymania pijanego kierowcy

Postawą godną naśladowania wykazał się jeden z mieszkańców Olsztyna, który przyczynił się do zatrzymania kolejnego amatora jazdy na tzw. „podwójnym gazie”. Zgłaszający zauważył dziwnie zachowującego się kierowcę, który z piwem w ręku, podjechał osobowym volvo pod jego posesję. Mężczyzna ruszył za pijanym kierowcą a o swoich obawach powiadomił olsztyńskich policjantów. Dzięki temu 61-letni kierowca, który miał ponad dwa promile został zatrzymany.

W piątek kilkanaście minut przed godziną 15.00 pod dom jednego z mieszkańców olsztyńskich Dajtek podjechało volvo. Kierowca osobówki otworzył drzwi samochodu i próbował dyskutować z napotkanym mężczyzną. Mieszkaniec Dajtek zauważył otwartą butelkę z piwem w rękach kierowcy i zorientował się, że prawdopodobnie ma do czynienia z mężczyzną mogącym być pod wpływem alkoholu.

Chwilę później kierowca volvo ruszył swoją osobówką w kierunku centrum, a zaniepokojony mężczyzna za nim. Zgłaszający jadąc za obserwowanym autem o zaistniałym zdarzeniu poinformował oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Jego podejrzenia okazały się być słuszne. Kilkanaście minut później olsztyńscy policjanci zatrzymali wskazane auto do kontroli drogowej. Badanie alkomatem wykazało u kierującego mieszkańca powiatu olsztyńskiego ponad dwa promile alkoholu. 59-latek w trakcie kontroli nie posiadał przy sobie uprawnień do kierowania, ani dokumentów pojazdu.

Policjanci apelują, aby reagować na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić funkcjonariuszy pod numerem telefonu 112 lub 997 o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

Kierowcom za popełnione przestępstwa grożą kary do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo w związku z nowelizacją przepisów, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

kb/af

Powrót na górę strony