Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: „Złote blachy” trafiły do policjantów z Warmii i Mazur

Naczelnik Wydz. dw z PG KWP w Olsztynie i szef policjantów zwalczającego cyberprzestępczość z rąk Stephane Antigi trenera Reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn otrzymali „Złote Blachy”. To wyróżnienie za skuteczność policjantów w walce z łamaniem praw autorskich. Funkcjonariusze z KWP w Olsztynie mają na tym polu wiele sukcesów. Ostatnie z nich to zamknięcie największych internetowych serwisów filmowych, których właściciele narazili dystrybutorów filmów na blisko 90-milionowe straty.

16 edycja „Złotych Blach”

„Złota Blacha” to nagroda Koalicji Antypirackiej i Stowarzyszenia ZAiKS dla tych jednostek policji, które przez cały rok w sposób szczególny wyróżniły się skuteczną walką z przestępstwami w zakresie naruszania praw autorskich. W tym roku, oprócz policjantów z Olsztyna wyróżniono funkcjonariuszy z KGP, Katowic, Gliwic, Namysłowa i Opola.

Uroczysta gala odbyła się w KGP i oprócz zastępcy komendanta głównego policji, uczestniczyli w niej piosenkarka Honorata Skarbek, której kariera rozpoczęła się właśnie w internecie i Stephane Antiga trener Reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn. To właśnie on - jak powiedział prowadzący galę - Mistrz wręczał wyróżnienia Mistrzom - mł.insp. Piotrowi Zabuskiemu i podinsp. Leszkowi Rózieckiemu z KWP w Olsztynie.

Dlaczego wyróżnienie dla Olsztyna?

Policjanci z Wydziałów do Walki z Przestępczością Gospodarczą i z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie przez ostatni rok zrealizowali dwie sprawy dotyczące nielegalnej dystrybucji filmów w Internecie i prania pieniędzy. W obu przypadkach sprawcy prowadzili portale filmowe, za pomocą których naruszali prawa autorskie. Następnie poprzez obrót pieniędzmi między kontami bankowymi, także poza granicami kraju, inwestowanie w papiery wartościowe, legalizowali środki pochodzące z nielegalnego biznesu. Jak wynika z materiałów zebranych w śledztwach, podejrzani narazili dystrybutorów filmów na straty w wysokości blisko 90 mln zł. Dodatkowo zgromadzili majątek wart wiele milionów złotych. Wszyscy zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty. Policjanci, prokurator oraz Główny Inspektor Informacji Finansowych, oprócz zabezpieczenia ponad 1 mln zł gotówki, zablokowali 8 mln złotych zainwestowanych w akcje.

Więcej o wspomnianych śledztwach na stronie warmińsko-mazurskiej policji:

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/9804,PG-KWP-Policyjno-prokuratorski-final-sledztwa-zamkniecie-kolejnych-nieuczciwych-.html?search=8476

Edukacja użytkowników internetu to nasze bardzo ważne zadanie

Zwalczanie przestępczości naruszającej prawa autorskie to jedno oblicze pracy policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie. Jednak tak samo ważne jest zapobieganie tego rodzaju przypadkom łamania prawa jest edukacja użytkowników internetu, co w niecodziennej formie funkcjonariusze robią od lat. „Nie ści@gaj na siebie kłopotów”, czy „Bądź Świadomy” to projekty adresowane do nastolatków po to, aby mieli oni świadomość obowiązującego prawa, wskazanie im legalnych możliwości korzystania z filmów, czy muzyki w sieci. W realu budujemy społeczność odpowiedzialnych uczestników wirtualnego świata, powiedział mł.insp. Piotr Zabuski.- Wyjątkowi koalicjanci w tym zadaniu, bo np. Hirek Wrona dziennikarz muzyczny, DJ Eprom, grupa hip-hopowa "Afront", Bogusław Wołoszański – dziennikarz i historyk, Mateusz Damięcki – aktor, wokalista Jędker Realista, a także przedstawiciele Allegro, fundacji Kidprotect.pl i Microsoft, byli niecodziennymi pedagogami, których celem była edukacja młodzieży w zakresie bezpiecznego Internetu oraz budowanie świadomości prawnej już od najmłodszych lat. Chodziło nam także o podniesienie poziomu wiedzy użytkowników komputerów i nowych rozwiązań technologicznych. Młodzież podczas nietypowej lekcji – koncertu, warsztatów, dowiadywała się także o możliwych konsekwencjach w przypadku naruszania prawa.

Nagroda za pracę ekspertów

„Złote Blachy” to już kolejny dowód na to, że pion policji gospodarczej i cyberprzestępczości potrafi zwalczać przestępczość o wysokim poziomie wyrafinowania, do której wykorzystywane są najnowsze narzędzia informatyczne. Oprócz śledztw dotyczących zamknięcia internetowych serwisów filmowych zrealizowaliśmy inne dotyczące łamania praw autorskich, np. sprzedaż kluczy licencyjnych do popularnych systemów operacyjnych, nielegalne rozpowszechnianie gier w internecie, gdzie straty właścicieli sięgały ponad 2 mln zł. Od wielu lat olsztyński najpierw zespół, potem odrębny wydział zwalczający przestępczość w internecie był, ze względu na kompetencję policjantów, jednym z czterech takich policyjnych ośrodków w Polsce. Dysponujemy świetnymi fachowcami, którzy szkolą się za granicą i dysponują szybkimi ścieżkami współpracy z partnerami zagranicznymi, bez których nie można by było zrealizować tych skomplikowanych śledztw. Zawodowe kompetencje policjantów, ale także ich wnikliwość i pasja doprowadzają przestępców przed sąd, a o to właśnie chodzi powiedział insp. Marek Walczak Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie obecny podczas wręczenia wyróżnień naczelnikom.

Relacja z uroczystości

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/120289,Zlote-Blachy-2015-rozdane.html

af 

  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #1
  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #2
  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #3
  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #4
  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #5
  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #6
  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #7
  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #8
  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #9
  • Uroczysta gala wręczenia Złotych Blach 2015 #10
Powrót na górę strony