Ostróda: Policjanci sprawdzali czy kierowcy, piesi i rowerzyści przestrzegają przepisów
Ostródzcy policjanci ruchu drogowego prowadzili na terenie powiatu działania „NURD”, które miały na celu zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo tzw. „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, czyli pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze skupili się m.in. na tym, czy piesi po zmroku są wyposażeni w elementy odblaskowe. Wczoraj policjanci ujawnili aż 35 wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych, jak i kierowców.
Wczoraj na terenie powiatu ostródzkiego policjanci drogówki przeprowadzili kolejne działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Tego rodzaju działania wpływają na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z równoczesnym korzystaniem z dróg przez pieszych i kierowców. Przez kilka godzin funkcjonariusze ujawnili aż 35 wykroczeń. Większość z nich popełnili piesi, którzy często przechodzą przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Wśród kontrolowanych osób, aż 11 zostało ukaranych mandatami karnymi za brak elementów odblaskowych.
Kierujący pojazdami też nie są bez winy. W trakcie działań policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę, który nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, a pomimo to wsiadł za kierownicę i znacznie przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym. Jak się okazało, młody mężczyzna za kilka dni miał dopiero zdawać egzamin na prawo jazdy. Tak nieodpowiedzialne zachowanie skutkowało dla niego mandatem w wysokości 1000 złotych. Chwilę później policjanci zauważyli kolejnego kierowcę, który w terenie zabudowanym znacznie przekroczył prędkość. Mężczyzna w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, jechał 107 km/h, wyprzedzając inny samochód na tzw. "podwójnej ciągłej". Kierowca, oprócz 15 punktów karnych i wysokiego mandatu karnego, stracił prawo jazdy na 3 miesiące.
Działania "NURD" realizowane są zarówno pod kątem przewinień pieszych, jak i kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym postępowaniem mogą narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych, ale również celem tych działań jest wyeliminowanie negatywnych zachowań wszystkich użytkowników dróg.
(bb/rj)