Nowe Miasto Lub./Działdowo: Rozmawiali o przemocy
W Nowym Mieście Lubawskim oraz Działdowie odbyły się spotkania, których tematem było szeroko pojęte zjawisko przemocy. W Działdowie rozmawiano o przemocy w rodzinie i przemocy wobec kobiet. W Nowym Mieście Lubawskim spotkanie miało charakter debaty, a zorganizowane było po to, by uświadomić młodym ludziom czym tak naprawdę jest przemoc, jakie jej formy występują w codziennym życiu, jakie rodzi skutki, jak z nią walczyć i na nią reagować i co najważniejsze, gdzie szukać pomocy.
Wczoraj w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie odbyła się niecodzienna lekcja. Zorganizowano ją w ramach obchodów międzynarodowej kampanii „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”.
Uczniowie spotkali się z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzicznie, pracownikami socjalnymi, kuratorem sądowym i policjantem. Spotkanie miało charakter debaty a rolę moderatora pełniła pedagog szkoły.
Zaproszeni goście opowiedzieli o swojej pracy i o działalności instytucji, które reprezentowali w zakresie realizacji zadań wynikających z przeciwdziałania przemocy. W drugiej części głos zabrali uczniowie, którzy wypowiadali się na temat tego, czym według nich jest przemoc, jakie są jej rodzaje i skutki. Uczestnicy spotkania analizowali dlaczego dochodzi do kłótni, rękoczynów i dużej eskalacji emocji w przypadku zaistnienia przemocy, czy można temu zapobiec oraz co najważniejsze, gdzie szukać pomocy.arakter debaty a rolę moderatora pełniła pedagog szkoły.
W Działdowie, w ramach trwającej kampanii "16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć", w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i przy udziale psychologa, Katarzyny Tomaszewskiej współpracującej z MOPS-em oraz terapeutki Moniki Riemer z Ośrodka Terapii Uzależnień, policja przeprowadziła spotkanie z miejscowymi ofiarami przemocy w rodzinie.
Pani psycholog omówiła mechanizmy działania sprawcy przemocy w rodzinie oraz wpływu jego zachowań na ofiarę. Wskazała na negatywne skutki stosowania przemocy i zmiany, jakie zachodzą w psychice zarówno osoby nią dotkniętej jak i samego oprawcy. Specjalistka z Ośrodka Terapii Uzależnień przedstawiła sposoby radzenia sobie z przejawami zachowań agresywnych w rodzinie, z jakich form pomocy mogą skorzystać ofiary przemocy domowej, ale również co czekać może sprawcę przemocy domowej.
Przedstawicielka policji omówiła przestępstwa dotyczące znęcania się na podstawie przepisów kodeksu karnego oraz pojęcia przemocy w rodzinie w odniesieniu do definicji zawartej w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Poruszona została tematyka procedury Niebieskiej Karty w związku z przemocą w rodzinie ze wskazaniem, że nie tylko policja jest organem, który może wszcząć tę procedurę.
Wspólnie z Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego Małgorzatą Rochoń omówiono szerzej, jak przebiega i na czym polega praca grup roboczych w zespołach interdyscyplinarnych w odniesieniu do rodzin, w których prowadzona jest Niebieska Karta. Jakie działania są podejmowane w celu zapobieżenia stosowania dalszej przemocy i czym kierują się osoby, które wycofują się z podjętych działań przeciwko sprawcy.
Uczestnicy spotkania podzieli się również swoimi odczuciami na temat pracy wspierających ich instytucji. „Dzielnicowy jeszcze teraz dzwoni i pyta, jak się czujemy, jak wygląda sytuacja w domu. Czasem spotyka mnie na ulicy i dopytuje o relacje w rodzinie. Czy jest lepiej.” – stwierdziła jedna z osób biorących udział w spotkaniu.
Gdzie szukać pomocy, z jakich programów radzenia sobie z agresją mogą korzystać sprawcy przemocy i jakie są programy wsparcia dla adresatów ich czynów. To tylko niektóre z informacji, jakie uzyskać mogły osoby biorące udział w spotkaniu. Mamy nadzieję, że wzmocnią one poczucie własnej wartości osób dotkniętych przemocą, a zwłaszcza kobiet, które statystycznie stanowią tu większość, i skłonią je do walki o swoje „ja”. Widząc, że problem nie dotyczy tylko ich, będą miały większa motywację do działania i przeciwstawienia się trwającej przemocy.
(lm/jn/rj)