Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Trwa kampania „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet"

16 dni działań przeciwko przemocy ze względu na płeć to kampania międzynarodowa. Bierze w niej udział 55 państw a zainicjowana została w roku 1991 przez Women's Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers. Kampania odbywa się pomiędzy 25 listopada który jest Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia czyli Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Policjanci z województwa warmińsko-mazurskiego aktywnie włączyli się w realizację jej celów.

Giżycko

W ramach w/w kampanii, dzielnicowa st.sierż. Monika Jach przeprowadziła szkolenie dla grona pedagogicznego Przedszkola nr 1 w Giżycku poświęcone przemocy wobec kobiet. Tematem wykładu były sytuacje, gdy kobiety stają się ofiarami przemocy w rodzinie. Funkcjonariuszka wytłumaczyła zasadę działania jednej z form pomocy ofiarom przemocy. Jest nią procedura „Niebieskiej Karty”. Wszcząć ją może Policja, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty lub ochrony zdrowia. Omówione zostały również precedury funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego, jego roli i zadań, jak również zagadnienia dotyczące pomocy psychoterapeutycznej dla rodzin dysfunkcyjnych.

W sobotę 5 grudnia br., w ramach kampanii, policjant wspólnie z przedstawicielami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Giżycku będzie pełnił dyżur w punkcie informacyjnym dla ofiar przestępstw w siedzibie PCPR – u przy ul. Smętka 5 w Giżycku.

Bartoszyce

W środę po południu, w Przedszkolu Gminnym nr 1 w Bartoszycach, w ramach kampanii "Razem przeciw przemocy wobec kobiet - Biała wstążka”, odbyło się spotkanie rodziców z policjantką asp.sztab. Dorotą Michalak. Temat spotkania to: „Dobry przykład rodziców najlepszym wzorcem prawidłowego wychowania dzieci”.

Poruszony został nie tylko temat przemocy wobec kobiet ale także wobec osób starszych, rodziców wobec dzieci, dzieci wobec rodziców. Uświadomiono rodziców, że przemoc nie występuje w formie tylko fizycznej i psychicznej ale także ekonomicznej, seksualnej i przez zaniedbanie. Mówiono również o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, o tym jak ważne jest przyzwyczajanie dzieci do zapinania pasów bezpieczeństwa, przechodzenia przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym, noszeniu światełek odblaskowych. Wspomniano o wychowaniu dzieci w szacunku do osób starszych, wychowawców, nauczycieli.

Spotkaniu przewodniczyła myśl „Czego Jaś się nie nauczy Jan nie będzie umiał”.

Wykorzystując kontakt z rodzicami asp. sztab. Dorota Michalak poruszyła również temat oszustw jakich dopuszczają się naciągacze na osobach starszych, wykorzystując ich dobre serca. Prosiła zebranych, aby uczulali na to nie tylko swoich najbliższych ale także sąsiadów i znajomych.

Nowe Miasto Lubawskie

Również nowomiejscy policjanci aktywnie włączają się w realizację międzynarodowej kampanii „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”, której celem jest eliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć.

W ramach realizowanego projektu „Nie bądź obojętny na przemoc – Reaguj!”,  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował „DRZWI OTWARTE” w siedzibie Ośrodka przy ul. Korczaka 4. Mieszkańcy miasta mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji, indywidualnej porady psychologa, jak również członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy. W spotkaniu uczestniczył także koordynator procedury Niebieskiej Karty z nowomiejskiej komendy policji.

Kolejne „Dni Otwarte” zostaną zorganizowane w najbliższą sobotę tj. 5 grudnia 2015 w godzinach od 8.00 do 11.00 w siedzibie Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lub. ul. 3 Maja 25. W dniu tym odbędzie się dyżur specjalistów. Mieszkańcy powiatu będą mieli możliwość skorzystać tam z porad pedagoga, psychologa, specjalisty pracy socjalnej w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz dzielnicowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(ich/dm/lm/rj)

Powrót na górę strony