Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn/Barczewo: Ekstradycja z Islandii poszukiwanego trzema listami gończymi

Współpraca policjantów z Komisariatu Policji w Barczewie z policją islandzką doprowadziła do zatrzymania i ekstradycji do Polski 26-letniego Sławomira W. Mężczyzna poszukiwany był na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i trzech listów gończych za kradzieże, włamania i jazdę w stanie nietrzeźwości. Do poszukiwań mężczyzny wykorzystano również System Informacyjny Schengen.

Sławomir P. przyleciał do Polski w minioną sobotę w eskorcie polskich policjantów. 26-latek był poszukiwany na podstawie trzech listów gończych wydanych przez olsztyński sąd. Wyrokiem sądu został skazany na 2 lata kary pozbawienia wolności za liczne włamania i kradzieże, a także za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Gdy w wyznaczonym terminie nie zgłosił się do zakładu karnego, policjanci z Komisariatu Policji w Barczewie rozpoczęli jego poszukiwania. Rozmawiali z rodziną i sąsiadami. Sprawdzali wszystkie miejsca, gdzie mógł ukryć się mężczyzna.

Wszystko wskazywało na to, że Sławomir P. opuścił kraj. Funkcjonariusze ustalili, że młody człowiek podróżuje po zachodnich krajach Europy.

Najpierw na podstawie zebranych materiałów w celu zatrzymania poszukiwanego mężczyzny wykorzystywali System Informacyjny Schengen, a gdy okazało się, że w Islandii był zatrzymany za kradzież, funkcjonariusze zwrócili się do sądu o jego ekstradycję.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Dzięki współpracy polskiej i islandzkiej Policji 26 -letni Sławomir P. został zatrzymany na wyspie i przewieziony do Polski, gdzie zgodnie z decyzją sądu trafił do wiezienia.

Funkcjonujący od kilku lat system (SIS) jest instrumentem walki z przestępczości zorganizowaną oraz nielegalną migracją. Dane w nim zawarte wykorzystywane są podczas kontroli policyjnej, granicznej, celnej oaz przy wydawaniu wiz i zezwoleń na pobyt w stosunku do obywateli krajów trzecich. Dzięki temu systemowi polskie organa ścigania i wymiar sprawiedliwości mają stały dostęp do informacji o naszych obywatelach zatrzymywanych w krajach UE, co zwiększa szanse na sprowadzenie tych, którzy uciekli za granicę by uniknąć odpowiedzialności.

(KB)

Powrót na górę strony