Elbląg: Przeprowadzili działania „Alkohol i narkotyki”
Przez cały dzień elbląscy policjanci prowadzili działania „Alkohol i narkotyki”. Funkcjonariusze przebadali trzeźwość 865 kierowców na obecność alkoholu i narkotyków, zatrzymali 2 nietrzeźwych „za kółkiem”. Rekordzistą okazał się 44-latek, który miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.
Działania „Alkohol i narkotyki” prowadzone były przez cały dzień. Miały na celu eliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia, jakim są nietrzeźwi kierujący i po użyciu narkotyków. Tym razem policjanci kontrolowali pojazdy na terenie miasta i gmin z terenu powiatu elbląskiego, a w szczególności w okolicach lokali rozrywkowych.
Na szczęście tylko w dwóch przypadkach wynik badania okazał się pozytywny. Rekordzistą okazał się 44-letni Zdzisław W., który został zatrzymany do kontroli przy ulicy Warszawskiej w Elblągu. O godzinie 7.20 jadąc citroenem jumper miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Kolejny nietrzeźwy „za kierownicą” został zatrzymany przez patrol prewencji o godzinie 11.00 na ulicy Grottgera. 61-letni mieszkaniec Iławy „wpadł” w nietypowej sytuacji. Stanął swoim vw touran w zatoczce dla pojazdów tuż za radiowozem. Policjanci kontrolowali inne auto. Mirosław P. wyszedł z auta chwiejnym krokiem i pytał mieszkańców o drogę do ZUS w Elblągu. Nie zauważył, że w nieoznakowanym radiowozie siedzą mundurowi. Policjanci przebadali go i okazało się, że był nietrzeźwy, a dokładne badanie wskazało 0,8 promila. Mężczyzna tłumaczył, że dzień wcześniej wypił kilka piw i bardzo się spieszył na komisję lekarską. Nietrzeźwi kierowcy odpowiedzą teraz przed sądem. Grożą im kary do 2 lat pozbawienia wolności. Wśród kontrolowanych nie było przypadku prowadzenia samochodu po narkotykach.
Ponadto policjanci podczas działań zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych, wręczyli 43 mandaty kierowcom, głównie za przekraczanie dozwolonej prędkości oraz skierowali 6 wniosków do sądu o ukaranie.
Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i nie wsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu.
Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat pozbawienia wolności. W obu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.