Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: „Niebieska krew” ratuje życie

W dniach 22-26 listopada Polski Czerwony Krzyż obchodzi święto Honorowych Dawców Krwi. Są oni wtedy odznaczani i wyróżniani. Wśród wcześniej uhonorowanych jet wielu policjantów. To właśnie oni podczas pełnienia służby często spotykają się z sytuacjami, w których jedynym ratunkiem dla człowieka jest przetoczenie krwi. Osoby, które jej potrzebują to najczęściej ofiary wypadków drogowych, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Policjanci chcą im pomagać uczestnicząc w akcjach zbiórek krwi i je organizując.

Honorowi dawcy krwi w policyjnym mundurze

Warmińsko-mazurscy policjanci wielokrotnie wspierali organizowane przez PCK akcje zbiórek krwi. Wśród policjantów biorących udział w takich akcjach warto wyróżnić Roberta Krupińskiego z Bartoszyc, który oddaje krew od 18 roku życia i dotychczas oddał już 31 litrów. Został wielokrotnie odznaczony za swoje poświęcenie dla innych. Innymi policjantami z Bartoszyc czynnie wspierającymi PCK są:

- Dariusz Brudzyński, który krew oddaje od około 15 lat, oddał 18 litrów – odznaczony Złotą Odznaką,

- Artur Kuźniewski - oddaje krew od około 10 lat i oddał 16,650 l. Już niedługo zostanie uhonorowany Złotą Odznaką,

- Dariusz Kozera - pierwszy raz oddał krew w 2004r. w czasie kursu podstawowego policji. Do tej pory oddał 12 litrów krwi. Został uhonorowany Srebrną Odznaką.

Przykładem płynącym z góry dla innych funkcjonariuszy jest kom. Mariusz Szczepański – na co dzień Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Barczewie. Jak sam przyznał:

Do tej pory oddałem blisko 30 litrów krwi, a po raz pierwszy dałem się w tym celu ukłuć 19 lat temu na policyjnym kursie podstawowym w Zalbkach. Wtedy dzięki temu można było dostać dwa dni wolnego, ale tak naprawdę to nie te wolne było najważniejsze. Najistotniejsze jest to, że w ten sposób naprawdę pomaga się innym.

Przykładem dla swoich podwładnych może być również Komendant Komisariatu Policji w Morągu podinsp. Marcin Malinowski. Jego godna naśladowania postawa została doceniona przez PCK, który zaprosił go na 70-lecie Morąskiego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Także asp. Michał Mikulski z Posterunku Policji w Stębarku jest krwiodawcą od kilku lat. Przez ten czas zdążył oddać 8 litrów tej życiodajnej substancji. Jak sam mówi, niesamowite jest to, że przez tak niewielki gest można uratować komuś życie. Zachęca wszystkich, którzy mogą to zrobić, by nawet przez chwilę się nie wahali.

 

  • asp. Michał Mikulski
  • podins. Marcin Malinowski

 

Również pomiędzy ostródzkimi policjantami nie brakuje tych, którzy regularnie oddają krew. Jednym z nich jest nadkom. Marek Kaszuba, na co dzień Naczelnik Wydziału Kryminalnego, który krew oddaje od 1998 roku, kiedy to wstąpił w szeregi Policji.

Wspaniałym rekordem w oddawaniu krwi może pochwalić się asp. szt. Janusz Skuzjus - oficer dyżurny iławskiej Komendy Policji. Otrzymał Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego, które nadawane jest za wybitne osiągnięcia w rozwoju honorowego krwiodawstwa w województwie warmińsko-mazurskim oraz statuetkę Za Zasługi dla Polskiego Czerwonego Krzyża. Policjant, a jednocześnie Prezes Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Iławie od wielu lat pomaga innym. Przez ponad 30 lat honorowo oddał prawie 70 litrów krwi i promuje działalności PCK.

 

  • asp. szt. Janusz Skuzjus - Prezes Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Iławie
  • Kryształowe Serce za zasługi dla PCK wręczone dla asp. szt. Janusza Skuzjus
  • Wyróżniony asp. szt. Janusz Skuzjus

Policjanci również organizują akcje honorowego oddawania krwi, w których biorą udział funkcjonariusze innych służb jak i osoby cywilne. Taką akcję zorganizował 2 października br. sierż. sztab. Artur Magnuszewski przy współpracy klubu HDK przy Zarządzie Lokalnym PCK w Szczytnie oraz I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie podisnp. Tomasz Michalczak. W sumie krew oddały 42 osoby, a ponad 18 l bezcennego leku trafiło do potrzebujących. Artur Magnuszewski zapytany dlaczego oddaje krew powiedział :

"Odpowiedź jest prosta - bo sam mogę jej kiedyś potrzebować"

  • Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi sierż. sztab. Artur Magnuszewski
  • sierż. sztab.A. Magnuszewski oddaje krew

Podobne honorowe zbiórki krwi wielokrotnie organizowali policjanci z Braniewa. W ostatniej z nich z potrzebującymi podzielili się policjanci, pracownicy cywilni, funkcjonariusze straży granicznej oraz mieszkańcy powiatu. Tym razem udało się uzbierać ponad 10 litrów a sumie z tej jednostki policji popłynęło już prawie 260 litrów krwi.

 

  • Akcja oddawania krwii w Braniewie
  • Akcja oddawania krwii w Braniewie

W pomoc potrzebującym angażują się również policjanci z Działdowa. Wspólnie z funkcjonariuszami i pracownikami Aresztu Śledczego, strażakami z KP PSP w Działdowie i strażnikami Straży Miejskiej powołali Klub HDK PCK Służb Mundurowych w Działdowie . W szeregi Klubu wstąpiło 11 funkcjonariuszy działdowskiej komendy. Każdy z nich angażuje się w akcje oddawania krwi. Rekordzistą w działdowskiej jednostce jest asp. szt. Mariusz Banasiak. sprawujący funkcję oficera dyżurnego w KPP Działdowo. Oddał łącznie ponad 27 litrów krwi. Na swoim koncie ma 3 odznaki „Zasłużony” Honorowy Dawca Krwi PCK. Drugim z zasłużonych Honorowych Dawców Krwi jest asp.szt. Jarosław Waks, pełniący na co dzień służbę na stanowisku ds. zarządzania kryzysowego w KPP Działdowo. Wśród członków Klubu są również funkcjonariusze asp. Zajączkowski Artur, asp. Sobotka Artur, podinsp. Iwan Krzysztof, mł.asp. Szybicki Mariusz, asp. Kosiorek Tomasz, sierz.szt. Graliński Paweł, st. sierż. Jabłoński Grzegorz oraz asp. Sieński Tomasz, a także jedyna kobieta w tym gronie st. sierż. Agnieszka Domińska.

Krew to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Jest jednocześnie dowodem ludzkiej solidarności. Do tej pory mimo ogromnego rozwoju medycyny i technologii nie udało się wyprodukować substancji która mogła by spełniać jej funkcje. Na szczęście człowiek bez uszczerbku dla własnego zdrowia może podzielić się z innymi tym „skarbem”.

Krew może oddać każdy. Są jednak podstawowe wymagania które należy spełnić, m.in. być w wieku od 18 do 65 lat, waży powyżej 50 kg, posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz nr PESEL.

Więcej szczegółów dotyczących oddawania krwi oraz informacje gdzie i kiedy można ją oddać można znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i i Krwiolecznictwa w Olsztynie www.rckikol.pl

(RJ)

 

Powrót na górę strony