Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP:„CYBER (NIE)BEZPIECZNI”. Eksperci rozmawiali o zagrożeniach i profilaktyce związanej z przemocą w Internecie

Po próbie samobójczej nastolatki, która stała się ofiarą cyberprzemocy ze strony swoich znajomych, jedna z uczennic mówi „Skąd mogłam wiedzieć, że głupi zakład może się tak skończyć?”. Właśnie o tym – o definicji, cechach, formach cyberprzemocy i cyberuzależnienia rozmawiali policjanci, pedagodzy, nauczyciele informatyki podczas wojewódzkiej debaty społecznej. Jednak najważniejszym głosem podczas spotkania był ten pochodzący od młodych ludzi, których problem cyberprzemocy mocno dotyka.

Takie są fakty

Badania realizowane w 2014 roku na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka i NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) wykazały, że ponad 86% młodych ludzi codziennie korzysta z Internetu. Dzięki mobilnym urządzeniom prawie połowa z nich jest dostępna on–line, czyli cały czas. Młody człowiek codziennie spędza przed komputerem średnio prawie 4 godziny (3,84), czyli prawie cały swój wolny czas. Wiedza na temat bezpieczeństwa w sieci jest zróżnicowana. Jednakże badania wykazują, że wiedza na temat zagrożeń nie zawsze idzie w parze z zachowaniami nastolatków   w sieci.

Dlaczego to policja podjęła rękawice i zorganizowała debatę?

Kom. Mariusz Zieliński Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie, który zorganizował spotkanie powiedział, że zadaniem policji jest inicjowanie działań profilaktycznych. My także analizujemy zagrożenia, dzięki czemu można dokładnie profilować działania zapobiegawcze. Wszyscy dostrzegamy zagrożenia w tym obszarze, więc konieczna jest aktywność w zakresie profilaktyki. Wojewódzka debata społeczna ma pogłębić wiedzę jej uczestników na temat zagrożeń płynących z używania technologii cyfrowych, dać również szansę na wyjaśnienie wątpliwości i uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania. Szukamy także skutecznych rozwiązań, jak dotrzeć z profilaktyką do jej odbiorców, w tym wypadku młodych ludzi.

 

 

Pan nam zabrał tlen

Debata promowała także już funkcjonujące rozwiązania. Nauczyciel Paweł Królikowski z Zespołu Szkół Nr 3 w Szczytnie  przedstawił ubiegłoroczną inicjatywę – konferencję  „Nie człowiek, a informacja jest cenna dla portali społecznościowych. Nie pozwól zniszczyć swojego życia”. Pedagog odwołał się także do swoich zawodowych doświadczeń, jako nauczyciela informatyki. Wspominał, jak podczas lekcji pozwolił skorzystać uczniom z Internetu. Jednak ci wyłączyli komputery. Nie mogli wejść na portale społecznościowe, a więc nie mieli co robić. Jeden z nich powiedział „Pan nam zabrał tlen”. Kolejnym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego był braku pracy domowej przez wszystkich uczniów w klasie i ich stwierdzenie „Nie było tego w Internecie”.

  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty

Cyberprzemoc – jak się jej przeciwstawić. Przykład profilaktyki rówieśniczej

Insp. Marek Osik Komendant Miejski Policji w Elblągu oraz Pani Hanna Mierzejewska Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu przestawili wspólnie realizowany projekt skierowany do uczniów gimnazjów i przez uczniów. To jego siła, że młodzi ludzie, prawie rówieśnicy odbiorców uczestniczą w przygotowaniu tematów etiud teatralnych, piszą scenariusze, a potem je odgrywają.

Uczestnicy debaty dzięki uczniom ZSE kilka razy mogli z bliska usłyszeć i zobaczyć, jak do przestrzeni realnej brutalnie weszła ta wirtualna. Spory między młodymi ludźmi, które były od wieków, teraz przeniosły się do Internetu. Scenki poruszały kwestię wyśmiewania się z innych, wyzywania, naruszania wizerunku, prywatności, a także samotności, która znajduje swojego sprzymierzeńca, wybawiciela w nieznanym człowieku poznanym w Sieci.

  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty

Gra młodych aktorów wzbudzała refleksje. Podobnie jest podczas spotkań profilaktycznych z gimnazjalistami. Choć nie od razu wszyscy nauczyciele i uczniowie z Elbląga przyjęli projekt z otwartymi ramionami, przekonują się do niego. Oprócz refleksji, młodzi ludzie mogą porozmawiać z psychologiem, terapeutą, policjantem.

Insp. Marek Osik silę projektu upatruje także we współpracy międzyinstytucjonalnej.

Mam dziecko w domu = kontroluję je. Nic bardziej mylnego

Podinsp. Leszek Róziecki szef Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie odniósł się do definicji, cech, form, jakie przybiera cyberprzemoc i jakie ma to odzwierciedlenie w prawie. Policjant zwrócił także uwagę na pozorna kontrolę rodziców nad dzieckiem. Często dla dorosłych sama obecność dziecka w swoim pokoju przed komputerem oznacza kontrole nad nim. Jednak to nic bardziej mylnego. Świat realny staje się bardziej bezpieczny od tego wirtualnego, w którym dzieci są tak często. Policyjny ekspert szczegółowo mówił przestępstwo stalkingu. Jakie są jego symptomy i jak na nie reagować.

Następnie mł.insp. Piotr Zabuski Naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie przedstawił zagrożenia związane z rozpowszechnianiem praw autorskich w Internecie, odnosząc się także do rozpowszechniania wizerunku osoby.

  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty

Natomiast policyjni psychologowie skupili się na przyczynach, rodzajach, dynamice i skutkach cyberuzależnienia. Do czego może prowadzić nadmierne przesiadywanie w Sieci, czy młodzi ludzie są świadomi zagrożeń, czy zajmowanie uwagi dzieci filmami z tabletu może prowadzić do uzależnienia, czy blokować dostęp do Internetu -  na te i inne pytania odpowiadali eksperci z psychologii.

Jak cyberprzemoc może zniszczyć życie

Historia jakich wiele wśród nastolatków. Ona zakochuje się w nim, najpierw ukradkiem, potem otwarcie robi mu zdjęcia, proponuje by zostali parą. On nie chce, ma plany, musi się uczyć, marzy o studiach. Ona czuje się odrzucona. Zakłada mu fałszywy profil na portalu społecznościowym, przerabia zdjęcia, wstawia jego ofertę na portal randkowy. W konsekwencji on próbuje odebrać sobie życie, trafia do szpitala psychiatrycznego na leczenie.

Taką historię na podsumowanie debaty opowiedziała grupa teatralna „Siódemeczka” z Gimnazjum Nr 7 w Elblągu, która uczestniczyła w konkursie na małą formę teatralną w ramach programu profilaktycznego „Cyberprzemoc – jak się jej przeciwstawić”. Spektakl został przygotowany pod kierunkiem Pani Lucyny Woloch-Romańczyk i Pana Radosława Dmowskiego, a Adrian Albrecht otrzymał w konkursie nagrodę za najlepszą kreację aktorską.

  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty

Organizatorami dzisiejszej debaty były Komenda Wojewódzka Policji w  Olsztynie i Kuratorium Oświaty w Olsztynie przy współpracy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

Moderatorem spotkania była mł. asp. Ewa Szczepanek z KPP w Szczytnie.

af

Powrót na górę strony