Olsztyn: Policjanci i strażnicy miejscy razem w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców
Pełnią razem patrole z policjantami, zabezpieczają imprezy masowe i realizują ustawowe zadania z zakresu ochrony porządku publicznego. Współuczestniczą w regionalnych i lokalnych programach prewencyjnych, mających na celu ochronę porządku oraz ograniczanie patologii społecznych. Mowa o strażnikach miejskich, którzy w piątek odebrali z rąk Wojewody Warmińsko - Mazurskiego Certyfikat potwierdzający, że spełniają wymagania w programie standaryzacji straży miejskich pn. „Z mieszkańcami dla mieszkańców”.
23 października 2015 roku Straż Miejska w Olsztynie otrzymała Certyfikat potwierdzający spełnienie niezbędnych wymogów standardu, określonych w programie standaryzacji straży gminnych (miejskich) ,,Z mieszkańcami dla mieszkańców" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Celem programu jest podniesienie jakości oferowanych usług na rzecz społeczności lokalnej w zakresie porządku i spokoju publicznego.
Od kilkunastu lat policjanci wspierani są przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Warunki współdziałania tych formacji określone zostały w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie zasad współpracy Straży Gminnych (miejskich) z Policją oraz sposobu informowania wojewody o tej współpracy, a także w zawartych na ich podstawie porozumieniach.
W przypadku olsztyńskich formacji Policji i Straży Miejskiej obowiązuje również porozumienie zawarte w dniu 12 lipca 2006 r. pomiędzy Gminą Olsztyn reprezentowaną przez prezydenta Miasta Olsztyna a Komendantem Miejskim Policji w Olsztynie o uruchomieniu systemu monitoringu na terenie Starego Miasta oraz obszaru ul. Dworcowej i Kętrzyńskiego (obecnie system monitoringu obejmuje już znacznie większy obszar miasta w tym okolice Dworca PKP i PKS).
Zasadniczym kierunkiem współpracy Policji i Straży Miejskiej jest współdziałanie i uzupełnianie, eliminowanie zbędnych czynności i ich dublowania na rzecz działań zachowujących właściwe uprawnienia i kompetencje służb.
Zakres współpracy
Organizowanie wspólnych przedsięwzięć, współdziałanie w ramach łączenia służb i patroli, wymiana informacji np. o zagrożeniach na określonym terenie i przede wszystkim ich wykorzystywanie, to główne, jednak nie jedyne kierunku współpracy Policji ze Strażą Miejską.
Od lat policjanci i strażnicy wspólnie prowadzą działania profilaktyczno-edukacyjne, mające bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w naszym rejonie. Na uwagę zasługują takie działania jak: „Bezpieczne Ferie”, „Bezpieczne Wakacje”, „Bezpieczeństwo nad wodą”, „Bezpieczna droga do szkoły”, akcja „Znicz”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, akcja „Prędkość”.
Strażnicy miejscy i policjanci angażują się również w wiele innych działań, wpisujących się w okazjonalne uroczystości społeczności lokalnych, święta narodowe i religijne.
Od lat współpraca olsztyńskich policjantów i strażników miejskich dotyczy także realizacji zadań określonych w Miejskim Programie Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego - BEZPIECZNY OLSZTYN a także realizacji funkcjonujących w ramach tego programów pomocniczych jak: „Bezpieczna Woda” , „Bezpieczny Lód” , „TAXI OKO”, „Ochrona” , „Bezdomni” , a także współdziałaniu w działaniach kontrolno-profilaktycznych oraz akcjach prewencyjnych (m.in. Bezpieczna droga do szkoły, Bezpieczne osiedle „Bezpieczne Miasto”, Akcja „Wagarowicz”).
Jak wynika z corocznych analiz, wspólne patrole Policji i Straży Miejskiej przynoszą wymierne efekty. Podkreśla się, że bezpośrednio wpływają na ogólną liczbę patroli na terenie gminy i miasta, co przekłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i utrzymanie porządku publicznego.
(MP)