Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn/Nowe Miasto Lub.: Spotkania dotyczące planowania kariery i bezpiecznej pracy

W ramach edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach 2015 w całym regionie odbywają się spotkania informacyjno - edukacyjne z miejscową młodzieżą. Policjanci wspólnie z pracownikami innych instytucji uświadamiali młodzież o zagrożeniach i skutkach nieuczciwego zachowania pracodawców.

W tym tygodniu w szkołach na terenie całego województwa rozpoczął się "Ogólnopolski Tydzień Kariery".

Do inicjatywy OTK 2015 na włączyli się także nowomiejscy policjanci, oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy. Pierwsze spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku. Doradca zawodowy z Urzędu Pracy Judyta Szostakowska zapoznała młodzież z zasadami i funkcjonowaniem doradztwa zawodowego na terenie powiatu. Młodzi ludzi podczas spotkania dowiedzieli się, w jakich instytucjach mogą znaleźć doradcę zawodowego i z jakimi problemami mogą się do nich zgłaszać. Po tym wystąpieniu głos zabrała policjantka sierż. szt. Ludmiła Mroczkowska, która zaprezentowała zagadnienia dotyczące bezpiecznej pracy, oraz zagrożeń dotyczących handlu ludźmi. Kolejne podobne spotkania odbyły się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim

Głównym przesłaniem tej akcji jest informowanie młodzieży o ich prawach, o możliwości otrzymania pomocy w sytuacjach kryzysowych za granicą, oraz konsekwencji źle wybranej pracy poza granicami państwa.

Również w Kętrzynie policjanci wspólnie z pracownikami Urzędu Pracy i Ochotniczego Hufca Pracy spotkali się ze studentami Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Handel ludźmi to jeden z głównych problemów współczesnego świata. Bo coraz więcej ludzi, ze względu na szybki i łatwy zarobek, decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Często nieświadomi zagrożenia, podejmują lekkomyślne, spontaniczne decyzje zapominając o ostrożności. Podczas spotkania wyświetlane były m.in. filmy edukacyjno – informacyjne przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ich bohaterowie to przede wszystkim osoby, które zmuszane były do niewolniczej pracy.

Opowiadając swoją tragiczną historię przestrzegają innych przed nieuczciwymi pracodawcami i przed wyjazdami za granicę bez odpowiedniego przygotowania. Obejrzane filmy komentowali funkcjonariusze przedstawiając młodzieży zasady, o których należy pamiętać planując podjęcie pracy za granicą. Mówili na co zwracać uwagę jak ustrzec się oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach wskazujących na to, że mamy do czynienia z tego rodzaju przestępstwem.

(LM/EP/TM)

Powrót na górę strony